W 40. rocznicę stanu wojennego

W stanowisku przypomina się, że 13 grudnia 1981 roku na ulice polskich miast i wsi wyjechały czołgi, a komunistyczne władze PRL wprowadziły na terenie całego kraju stan wojenny. Działania te wymierzone były przeciwko milionom obywatelek i obywateli domagających się wolności i demokracji.
W wyniku decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego, śmierć poniosły dziesiątki osób, tysiące aresztowano i internowano. Nie tylko bohaterscy górnicy z kopalni Wujek, ale także poznaniacy to śmiertelne ofiary dramatu stanu wojennego.
W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, Rada Miasta Poznania składa hołd wszystkim ofiarom systemu komunistycznego, a w szczególności okresu stanu wojennego, a także wyrazy uznania ówczesnym działaczkom i działaczom Solidarności i innych organizacji społecznych, którzy mimo prześladowań nie ustali w walce o wolność.
Jednocześnie Rada Miasta potępia - nigdy sprawiedliwie nie osądzone -osoby odpowiedzialne za podjęcie decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego oraz osoby służące w formacjach: MO, ZOMO, SB i ORMO, biorących udział w prześladowaniach Polek i Polaków upominających się o wolną i niepodległą Polskę.
oprac. red.