grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

W oświacie likwidacja, przekształcenia i łączenia

Które szkoły do likwidacji, a które do przeniesienia, te wrażliwe społecznie kwestie opiniowali radni podczas dwóch posiedzenie Komisji Oświaty.

Wydział Oświaty i Wychowania przygotował dla Komisji w sumie dwanaście projektów oświatowych. Ponieważ większość z nich wzbudzała protesty którejś z zainteresowanych stron, to posiedzenie Komisji Oświaty i Wychowania zajmowało się tymi zagadnieniami na dwóch pełnych posiedzeniach w dniach 5 i 7 stycznia.
Najpierw Komisja rozpatrzyła projekt tworzący z Gimnazjum nr 65 i Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Hezjoda Zespół Szkół nr 9. Uprzednio jednak przeniesiono formalnie placówkę gimnazjalną na adres przy ul. Hezjoda z ul. Druskiennickiej. Przedstawicielka Rady Osiedla Strzeszyn Arleta Matuszewska, zauważyła, że spełnił się ich obawy, o tym, że liczba chętnych dzieci do uczęszczania do tej placówki będzie dalece wyższa od planów Miasta. Zdaniem Matuszewskiej, w tym kontekście powoływania zespołu szkół może być niepotrzebne, skoro gimnazjum będzie trzeba być może wyprowadzić do innego budynku, wobec szybkiego wzrostu uczniów z podstawówki. Radni podzielili jednak  zdanie Wydziału Oświaty, o tym, że utworzenie zespołu szkół usprawni funkcjonowanie obu szkół.
Kolejna szkoła to Gimnazjum nr 1 przy ul. Cegielskiego. Szkoła ta, ma zostać włączona w strukturę Zespołu Szkół Odzieżowych przy ul. Kazimierza Wielkiego. Budynek który zostanie po gimnazjum, część radnych chciała by przekazać na nową siedzibę Liceum Ogólnokształcącego nr VIII.
Następnie przystąpiono do serii uchwał wyrażających wolę likwidacji placówki. Jest to uchwała otwierająca dyskusję nad celowością podjęcia decyzji o likwidacji szkoły. Pierwsza szkoła były Liceum nr XXIV i Gimnazjum nr 10 na Osiedlu Łokietka. O ile liceum przestanie istnieć po ukończeniu w tym roku ostatniej jego klasy, to Gimnazjum będzie miało jeszcze oddział. Dlatego pomysł Wydziału jest taki, ażeby ta ostatnia klasa po zlikwidowaniu szkoły w tym roku, chodziła w tym samym budynku z tymi samymi nauczycielami ale formalnie należąc do Gimnazjum 12 na Osiedlu Batorego. Radny Przemysław Alexandrowicz uznał ten pomysł za absurdalny. W jego opinii Gimnazjum nr 12 musiał by specjalnie dla jednej klasy zatrudniać nauczycieli na cząstkowych etatach. Uczniowie zaś byli by swoistym jednoklasowym oddziałem w innej części miasta. W związku z tym faktem radny zgłosił poprawkę przedłużającą egzystencję szkoły do czasu aż opuszczą ją ostatnie roczniki. Komisja nie podzieliła jednak zdania radnego Alexandrowicza i poparła projekt ws. wyrażenia woli likwidacji placówki. Również w Gimnazjum nr 62 przy ul. Janickiego ostatnie roczniki miały by dokończyć kształcenie w tym samy budynku, ale już jako klasa z Gimnazjum nr 63. Do wszystkich tych projektów radny Przemysław Alexandrowicz złożył podobne w treści poprawki, jednak wszystkie przepadły w głosowaniach. Komisja udzieliła tym projektom pozytywnej opinii. Wolę likwidacji uzyskało również Gimnazjum nr 35 na Osiedlu Tysiąclecia, będzie ono stopniowo wygaszane do roku 2014.
Zlikwidowany zostanie za to na pewno z końce tego roku szkolnego Zespół Szkół Chemicznych przy ul. Ostrołęckiej. Ponieważ jest tam zbyt mało uczniów to klasy które pozostaną będą kontynuować swoją naukę w Zespole Szkół Licealno-Technicznych w Poznaniu, ul. 28 Czerwca 1956 r Szczegóły  włączenia uczniów do tej szkoły, zostały już uzgodnione przez dyrekcje obu szkół.
Dyskusję wznieciły natomiast dwa projekty likwidacji przedszkoli, nr 59 przy ul. Słowackiego i nr 79 przy ul. Bukowskiej. Dyrekcja, pracownicy i rodzice tych placówek chcą aby przeszły one pod zarząd Fundacji Familijny Poznań. Wydział przychyla się do tej prośby gdyż radykalnie poprawi to warunki lokalowe i ofertę obu placówek. Aby tak się stało placówki trzeba najpierw formalnie zlikwidować.  Fundacja wyraziła zainteresowanie i przedstawiła plan zmian i inwestycji. Ponieważ Wydział nie ma środków, na niezbędne remonty w tych placówkach stąd pozytywna opinia dla tego pomysłu. Nie podoba to się jednak radnej Katarzynie Kretkowskiej i części mieszkańców. Ich zdaniem powinien zostać przeprowadzony konkurs na prowadzenie tych przedszkoli skoro miasto chce się ich pozbyć. Zdaniem radnej Kretkowskiej samorząd nie ma prawa podejmować takich działań ze wskazaniem konkretnego podmiotu prywatnego, nawet jeżeli jest on bardzo wiarygodny i jego oferta jest atrakcyjna.  Mimo tych wątpliwości Komisja wydała jednak opinię pozytywną o tych projektach uchwał.
Z powodu wyczerpania czasu komisji nie zaopiniowania kwestii włączenia Ogródka Jordanowskiego  nr 1 przy ul. Solnej do Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego przy Al. Niepodległości. Podobnie rzecz się miała w przypadku Gimnazjum nr 8 na Osiedlu Wichrowe Wzgórze, gdzie ostatni oddział miał by podlegać Gimnazjum nr 9
Komisja odstąpiła natomiast od sprawy Zespołu Szkół Specjalnych nr 107 przy ul Dąbrowskiego. Ponieważ w ostatnim czasie wykryto tam gigantyczne nadużycia finansowe na skalę ponad 800 tys. zł sprawa chęci jej likwidacji wydaje się radnym podejrzana. O nie likwidowanie placówki apelują też rodzice dzieci niepełnosprawnych, które są uczniami tej szkoły. Komisja zajmie się tą sprawą na osobnym posiedzeniu. (jg)