grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Wirtualna mapa potrzeb dla Starego Miasta. Możesz wskazać je sam

Każdy może wskazać, gdzie naprawić lub dodać oświetlenie, ławki, śmietniki, stojaki rowerowe lub utworzyć stacje roweru miejskiego? Trwa aktualizacja Mapy Potrzeb Lokalnych śródmieścia Poznania. Uwagi mieszkańców mają pomóc w podniesieniu atrakcyjności centrum miasta.

fot. Poznan Film Commission - grafika artykułu
fot. Poznan Film Commission

Głównym celem Mapy Potrzeb Lokalnych jest identyfikacja potrzeb i problemów lokalnych społeczności. Do 25 maja za pomocą geoankiety mieszkańcy mogą zgłaszać swoje opinie i doświadczenia związane z przestrzenią śródmieścia. Badanie dotyczy osiedli Jeżyce, Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria, Stare Miasto, Św. Łazarz i Wilda.

Mapa potrzeb lokalnych obejmuje pięć głównych kategorii, w ramach których można nanosić na mapę szczegółowe rodzaje potrzeb. Należą do nich: mała architektura, zieleń, drogi i chodniki, bezpieczeństwo i porządek oraz wydarzenia społeczno-kulturalne. 

Na podstawie odpowiedzi mieszkańców powstanie raport, który będzie udostępniony na stronie internetowej Mapy Potrzeb. W ramach badania na początku czerwca przeprowadzone zostaną warsztaty dla mieszkańców i społeczności lokalnej.

Te działania mają pomóc w realizacji lokalnych potrzeb i usprawnień takich jak nowe ławki i stojaki rowerowe, skwery czy udogodnienia dla niepełnosprawnych. Możliwe też będzie zorganizowanie wydarzeń kulturalnych. Zaangażowanie w proces dużej liczby mieszkańców pozwoli na identyfikację i wskazanie najpilniejszych oczekiwań społecznych.

Ankieta dostępna jest pod adresem http://mapapotrzeblokalnych.pl/ Jest anonimowa, a jej wypełnienie nie zajmuje więcej niż pół godziny. Na jej wypełnienie mieszkańcy mają czas do 25 maja.

Mapa Potrzeb Lokalnych jest realizowana przez Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Urzędu Miasta Poznania w ramach Programu dla śródmieścia. Narzędzia informatyczne zostały przygotowane przez Centrum Badań Metropolitalnych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i firmę Recoded.

UMP, jg