grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Usiądź do stołu na Żydowskiej

W niedzielę 12 maja po raz pierwszy ul. Żydowska będzie miała swoje święto. Usiądziemy przy wielkim stole i zjemy żydowskie bajgle, poznając historię ulicy, dzielnicy i społeczności żydowskiej Poznania.

fot. J. Gładysiak - grafika artykułu
fot. J. Gładysiak

Po wielu rozmowach i dyskusjach zmiany na ul. Żydowskiej zaczynają się materializować. Od początku maja ulica stała się strefą ruchu pieszych, wyznaczono miejsca na kawiarniane ogródki, a jej część zamknięto dla samochodów. W niedzielę 12 maja cała będzie tylko dla pieszych, bo będą oni celebrować jej święto. Okazja nie przypadkowa, w tych dniach przypadnie bowiem 65 rocznica powstania Państwa Izrael. Całe mnóstwo wydarzeń organizują na ten dzień wspólnie Gmina Żydowska, Rada Osiedla Stare Miasto, Urząd Miasta Poznania i restauratorzy z ul. Żydowskiej.

Obchody rozpoczną się o godzinie 11.00 wręczeniem przez ambasadora Izraela w Polsce Zvi Rav-Nera medali "Sprawiedliwy wśród narodów świata" przedstawicielom trzech wielkopolskich rodzin, które ratowały Żydów w okresie Holocaustu. Uroczystość odbędzie się w dawnym gabinecie namiestnika Kraju Warty Artura Greisera w CK Zamek. Wcześniej na budynku dawnej synagogi przy skwerze Akivy Egera odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa upamiętniająca smutną historię tego budynku, który nazistowscy Niemcy przerobili na basen miejski.

Następnie około godziny 13.00 rozpocznie się piknik w Ogrodzie Botanicznym UAM, podczas którego odbędzie się m.in. pokaz roślin biblijnych.

Od godziny 16.00 ruszy scena na ul. Żydowskiej, ustawiona u jej wylotu w ul. Stawną. Pojawi się tam "Skrzypek na dachu", muzyka klezmerska, będą wykłady i prelekcje o historii dzielnicy i poznańskich Żydów. Natomiast wzdłuż całej ulicy stanie długi stół, przy którym będzie można jeść przysmaki serwowane przez uliczne restauracje. - U wszystkich z nas będzie można kupić żydowskie bajgle, każda z restauracji przygotuje dla nich własne dodatki - wyjaśniła Ewa Kukla, reprezentująca restauratorów z ul.  Żydowskiej. Po stole będzie można rysować, bo będzie on przykryty papierowymi obrusami i będą na nim kredki. Każdy będzie mógł też pouczyć się języka hebrajskiego.

- Chcemy zachęcić poznaniaków do odwiedzenia tej ulicy i zainteresować ich jej historią i współczesnością, tak aby chcieli tu przychodzić nie tylko z okazji święta - mówił Prezydent Poznania, Ryszard Grobelny. Podobnie uważa radny Andrzej Rataj z Rady Osiedla Stare Miasto: - to miejsce z niezwykłą wspólną historią Żydów i chrześcijan, to święto ma służyć promocji tej dzielnicy - tłumaczył. Zmiany na ulicy Żydowskiej  w znaczniej mierze są możliwe dzięki radnym z Komisji Rewitalizacji Rady Miasta, - założyliśmy, że będziemy zabiegać o działanie, które mają zauważalny charakter, te zmiany to dopiero pierwszy krok - mówił miejski radny Krzysztof Grzybowski.

Organizatorzy szykują wiele niespodzianek, więc w niedzielę na Żydowskiej warto się zjawić. (jg)

Załączniki