grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Wyjaśnienia w sprawie Biblioteki Raczyńskich

Radna Ewa Jemielity wnosi w interpelacji o ponowne zbadanie relacji pracowników i pracodawcy w Bibliotece Raczyńskich.

Fot. biuletyn.poznan.pl - grafika artykułu
Fot. biuletyn.poznan.pl

"W związku z zakończeniem kontroli w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu, przeprowadzonej przez radną miejską na podstawie art. 24 ust. 2 Ustawy o samorządzie gminnym, wnoszę o ponowne zbadanie relacji pracowników i pracodawcy w Bibliotece Raczyńskich w związku z podejrzeniem mobbingu." - czytamy w interpelacji Ewy Jemielity. W opinii radnej zgromadzone w trakcie kontroli materiały wskazują, że w codziennym funkcjonowaniu Biblioteki mają miejsce: "nieustanne reprymendy, obrażanie pracowników, kwestionowanie ich kompetencji i dorobku, poniżanie, podważanie sensu ich pracy. Opisane w raporcie relacje pracowników, zachowania pełne lęku, wręcz paniki w trakcie podjętych mediacji w 2019 r. (brak ugody), także stwierdzenia zawarte w skargach, świadczą o zastraszaniu wielu pracowników lub ich długotrwałym nękaniu. Na pewno nie świadczą o dobrej atmosferze w miejscu pracy.".

W odpowiedzi na interpelację radnej Urząd Miasta informuje, że Wydział Kultury zwrócił się z prośbą o przekazanie stanowiska w tej sprawie do pani Anny Gruszeckiej, dyrektor Biblioteki. Dyrektor Anna Gruszecka w swoich wyjaśnieniach podkreśliła, że wielokrotnie przedstawiała już swoje stanowisko i prezentowała szczegółowe, rzeczowe i konkretne wyjaśnienia; w szczególności dotyczy to mediacji w roku 2019 oraz zarzutów dotyczących mobbingu. Przypomniała także, że oprócz udzielonych przez nią wyjaśnień, stanowisko w tej sprawie wyrazili również pracownicy Biblioteki (pismo z dnia 26 lipca 2019 r. podpisane przez ok. 90 pracowników). Dodała też, że przeprowadzona w 2019 r. anonimowa ankieta na temat komfortu pracy w instytucji, w której wzięło udział 206 pracowników, pokazała, że niezadowolonych było wówczas 12 pracowników Biblioteki, co stanowiło niecałe 6% uczestniczących w badaniu. Ponieważ w przedstawionym przez radną tzw. Raporcie z kontroli, nie są opisane fakty czy zdarzenia dotyczące konkretnych osób czy sytuacji, do których dyrektor Gruszecka mogłaby się odnieść, dotychczasowe stanowisko i wyjaśnienia dotyczące kierowanych pod jej adresem zarzutów uznała za w pełni aktualne i wyczerpujące.

Miasto Poznań informuje jednocześnie, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zarządzeniem Prezydenta Miasta Poznania Nr 389/2022/P z dnia 16 maja 2022 r. ogłoszony został konkurs na stanowisko dyrektora Biblioteki Raczyńskich.

"Chciałbym ponownie podkreślić, że moją intencją jest wybór najlepszych koncepcji prowadzenia instytucji kultury działających na terenie naszego miasta. Procedura konkursowa daje możliwość konfrontacji różnych wizji funkcjonowania jednostki, w szczególności pod kątem zarządzania zespołem pracowniczek i pracowników danej placówki. W mojej opinii, relacje panujące w instytucjach są kluczowe dla ich poprawnego i efektywnego funkcjonowania, na co również z pewnością będzie zwracała uwagę powołana do celów przeprowadzenia konkursu komisja." - napisał w odpowiedzi na interpelację radnej Jemielity, wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski.

Nabór kandydatek i kandydatów na stanowisko dyrektora Biblioteki trwa do 20 czerwca br. włącznie (do godz. 15), natomiast przewidywany termin rozpatrzenia wniosków oraz postępowania konkursowego planowany jest na przełom czerwca i lipca br.

oprac. red.