Wysokie budynki przy ul. Kolejowej?

Radny Matuszak zauważa, że dla tej lokalizacji opracowywany jest miejscowy plan zagospodarowania terenu. Wcześniej została wydana decyzja o warunkach zabudowy dla budynków o wysokości 17 metrów z 240 mieszkaniami. Radny informuje, że mieszkańcy są zaskoczeni skalą tej inwestycji i przychylnością miasta wobec oczekiwań inwestora.
- Wobec olbrzymiej skali inwestycji, jej wpływu na tę część Poznania i panoramę całego miasta, niejasne kwestie dotyczące spalenia zabytku i przygotowania terenu pod inwestycję "nie obciążoną" obiektem pod ochrona konserwatorską wnoszę o rozstrzyganie o zasadności lub jej braku lokalizacji wieżowców przy ul. Kolejowej w procedurze planu miejscowego - pisze radny w interpelacji. - Procedura planu miejscowego przeprowadzona przez doświadczonych urbanistów Miejskiej Pracowni urbanistycznej zapewni transparentność procedur, przeprowadzenie profesjonalnych analiz przestrzennych, udział społeczeństwa (zbieranie wniosków i uwag do planu). Następnie zapewni demokratyczne przyjęcie uchwały przez Radę Miasta. W przypadku jednoosobowego rozstrzygania w procesie wydawania decyzji o warunkach zabudowy taka transparentność nie jest możliwe - dodaje.
Radny prosi też o podanie parametrów technicznych inwestycji, powierzchni zabudowy planowanych budynków, liczby miejsc parkingowych i innych charakterystycznych parametrów.
Odpowiedzi na interpelację udzielił wiceprezydent Bartosz Guss. Napisał on, że wskazany we wniosku teren usytuowany jest na obszarze, na którym nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dla takich obszarów warunki zabudowy mogą być ustalone w drodze decyzji o warunkach zabudowy, w oparciu o przepisy ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Guss dodaje, że decyzja w tej sprawie (budynków przy Kolejowej 19/21) nie została jeszcze wydana, a postępowanie jest w toku. Jak wyjaśnił wiceprezydent, parametry planowanej inwestycji, która obejmuje budowę trzech budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami oraz przebudowy, rozbudowy i zmiany sposobu użytkowania budynku biurowego na budynek usługowy, zgodnie z wnioskiem inwestora, przedstawiają się następująco:
- wielkość powierzchni zabudowy - 28-29%, przy czym powierzchnia zabudowy każdego z trzech nowoprojektowanych budynków nie może przekroczyć 360 m²,
- szerokość elewacji frontowej - 17,5 m - 21,5 m,
- wysokość elewacji frontowej do 65 m i do 55 m do najwyższego punktu dachu dla dwóch budynków, a dla trzeciego budynku wysokość elewacji frontowej do 85 m i 75 m do najwyższego punktu dachu,
- liczba lokali mieszkalnych - do 240, liczba lokali usługowych - do 10 (łączna powierzchnia użytkowa do 1400 m²), liczba miejsc postojowych - do 278, powierzchnia użytkowa usług 2400 m².
Wiceprezydent dodał, że wskazane w piśmie nieruchomości objęte są procedurą sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Wolne Tory, dla którego Miasto opracowało koncepcję zagospodarowania. Po uchwaleniu nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Poznania, Miejska Pracownia Urbanistyczna przystąpi do opracowania projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla ww. lokalizacji.
opr. red