grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Wyspa Żółwia

Poznańscy indianiści witają się w nowym pod nazwą "WYSPA ŻÓŁWIA. Magazyn indianistyczny". Zapraszają do wędrówki po szlaku indiańskich wierzeń, obyczajów, tradycji, kultur, codzienności, rękodzieła, historii, humoru, indiańskiej codzienności i marzeń.

WYSPA ŻÓŁWIA. Magazyn Indinistyczny - grafika artykułu
WYSPA ŻÓŁWIA. Magazyn Indinistyczny

Redaktorem naczelnym pisma jest Krzysztof Mączkowski, a w składzie redakcji: Joanna Wolińska, Cezary Cieślak, Waldemar Kuligowski, Dariusz Lipecki, Marek Nowocień, Dariusz Pohl, Włodek Rybicki.

Twórcy pisma stawiają sobie za cel wiarygodnego prezentowania bogatego świata kultur 500 Narodów z... Wyspy Żółwia, jak o kontynencie amerykańskim mówią sami Indianie. Chcą prezentować nie tylko to, co było ciekawe w historii, ale także to, co dzieje się u nich w tej chwili. Bo Indianie to nie tylko historia, ale i teraźniejszość. Tubylczy Amerykanie borykają się z takimi samymi zagrożeniami, jak ich biali sąsiedzi - alkoholizm, narkomania, degradacja ekonomiczna, niszczenie środowiska, kultur i tradycji. Wiele plemion prowadzi skuteczną walkę o plemienny samorząd, o ochronę świętych miejsc i prawo do swobody politycznej i religijnej.

Do współpracy zaprosili uznanych indianistów - antropologów, literatów, tłumaczy, historyków, językoznawców, aktywistów społecznych, znawców rękodzieła, muzyki i tańca, znawców amerykańskiej polityki - którzy od wielu lat prowadzą szeroką działalność popularyzowania kultur indiańskich w Polsce.

"Chcemy pokazać poznańskie środowisko indianistów, ale także ich aktywność w ramach całego Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian i prezentować ich inicjatywy w Poznaniu, ale także aktywność poznańskich i wielkopolskich indianistów w Polsce." - piszą w pierwszym numerze - "Chcemy, by magazyn WYSPA ŻÓŁWIA wychodził dwa razy w roku, na wiosnę i jesień. W każdym numerze będziemy chcieli prezentować inny fragment dziedzictwa kulturowego Indian".

oprac. mat.