grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Audyt krajobrazowy i mpzp dla ul. Dmowskiego

Radni Komisji Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji spotkali się w piątek (1 lipca) w trybie wyjątkowym. Na początku czerwca Rada Miasta Poznania otrzymała bowiem do zaopiniowania audyt krajobrazowy województwa wielkopolskiego. Na jego ocenę rady miast i gmin mają tylko 30 dni. Komisja zapoznała się też z założeniami mpzp dla rejonu ul. Dmowskiego i Góreckiej.

Poznań na mapie Wielkopolski - grafika artykułu
Prezentacja audytu krajobrazowego Wielkopolski, fot. MPU

Audyt krajobrazowy to nowy dokument będący instrumentem ochrony krajobrazu, regulujący kwestie przestrzenne w skali województwa. Sporządzany jest dla obszaru województwa nie rzadziej niż raz na 20 lat. Wskazuje krajobrazy występujące na całym obszarze województwa, określa ich cechy charakterystyczne oraz dokonuje oceny ich wartości. Ważne w dokumencie jest wskazanie obszarów priorytetowych, objętych szczególną ochroną.

Audyt przygotowuje zarząd województwa, a uchwala sejmik. Zarząd województwa, przed przedłożeniem projektu audytu do uchwalenia przez sejmik, zasięga opinii o projekcie od rad gmin położonych na terenie województwa. Jak zaznaczono, brak zajęcia stanowiska, w terminie 30 dni od dnia otrzymania projektu, uznaje się za wyrażenie pozytywnej opinii.

Województwo wielkopolskie jest najdalej w pracach nad audytem krajobrazowym, więc Poznań i Wielkopolska przecierają szlaki w działaniach administracyjnych dotyczących tej uchwały. Na piątkowym posiedzeniu zapoznali się z zapisami audytu, przede wszystkim tymi, które dotyczą Poznania.

Miejscy urbaniści przeanalizowali założenia audytu i znaleźli w nim kilka punktów, co do których Miasto Poznań może wskazać zastrzeżenia. Zgłoszono uwagi dotyczące tego, że kształtowanie linii zabudowy nie uwzględnia możliwości zachowania istniejących drzew, audyt ogranicza możliwości wskazywania nowych funkcji dla terenów i możliwość lokalizacji obiektów tymczasowych. Wątpliwości budzi też płynąca od województwa propozycja utworzenia Cysterskiego Parku Kulturowego na granicach gmin Poznań, Czerwonak i Suchy Las. Zdaniem miejskich urzędników decyzja w tej sprawie powinna leżeć w kompetencjach rad gmin, a nie sejmiku.

Zauważono też niezgodność wskazanego w audycie przebiegu granicy obszaru priorytetowego "Rejon Potoku Junikowskiego" oraz "Dolina Warty" ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Poznania oraz niezgodność zapisów audytu z zapisami poznańskiej uchwały reklamowej dot. umieszczania reklam i nośników reklamowych. Natalia Weremczuk, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, zauważyła, że Gmina Suchy Las zaopiniowała projekt audytu negatywnie ze względu na naruszenia władztwa planistycznego, mogącego ograniczać rozwój gminy.

Radni w czasie posiedzenia wyrazili swoje zastrzeżenia i uwagi co do projektu audytu. Ich zaniepokojenie budził przede wszystkim fakt, że pewne obszary zieleni są objęte zapisami ochronie przez Poznań, a - gdy sięgają poza granice miasta - nie są chronione przez sąsiednie gminy lub ich ochrony nie zapisano w audycie krajobrazowym.

Ostatecznie, po dyskusji, radni przegłosowali stanowisko, które zakłada, że Rada Miasta Poznania zaopiniuje pozytywnie projekt Audytu krajobrazowego województwa, ale z kilkoma zastrzeżeniami, które prześle do sejmiku.

W drugim punkcie posiedzenia komisja zapoznała się z Projektem Miejcowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego w Rejonie ulic Dmowskiego i Góreckiej. Jednym z głównych założeń projektu planu jest zaprojektowanie terenów zieleni parkowej w centralnej części planu z wykorzystaniem historycznego śladu "torów berlińskich". Ponadto plan ma uporządkować formy zabudowy, wytworzyć czytelne kwartałów urbanistyczne uzupełnione terenem zieleni urządzonej oraz wprowadzenić układ komunikacyjny umożliwiający właściwe rozprowadzenie ruchu kołowego.

Internetowe konsultacje społeczne ws. tego planu odbyły się w ostatnią środę. Jak oceniają urbaniści, plan będzie trudny do przygotownaia z różnych względoów, przede wszystkim chodzi o uwarunkowania własnościowe - bardzo niewiele gruntów w tym rejonie należy do miasta. Większość jest w rękach prywatnych i państwowych. Nie nastąpiło tam jeszcze, jak w innych rejonach miasta, skumulowanie działek przez wykupy deweloperskie. Występują różne rodzaje zabudowy, a planowanie w dużym stopniu determinuje funkcja komunikacyjna terenu. Granicą planu po stronie wschoniej są tory kolejowe, po zachodniej - ul. Głogowska.

Radni komisji na piątkowym posiedzeniu zapoznali się z założeniami planu. Nie opiniowali go, gdyż jest na wstępnym etapie przygotowania. Uczestniczący w posiedzeniu mieszczkańcy tej części miasta zgłosili wiele zastrzeżeń i wątpliwości, wskazuąc na konieczność zwiększenia powierzchni obszarów zielonych, utworzenia parku, zachowania cennych drzew. Wiele uwag dotyczyło dopuszczenia zbyt intensywnej zabudowy i nieuwzględniania kwestii ekologicznych i przyrodniczych. Dyskusja na temat projektu planu będzie kontynuowana. Konsultacje społeczne w sprawie tego planu potrwają do 11 lipca 2022 r.

oprac. szym