grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Bezpieczeństwo w sezonie letnim

Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego zapoznała się z podsumowaniem kończącego się sezonu letniego. Zaopiniowano także dwie uchwały dotyczące kasyn gry.

Ratownik WOPR w żółtej koszulce pilnuje bezpieczeństwa stojąc na drewnianym pomoście nad jeziorem, w wodzie kąpią się dzieci i młodzież - grafika artykułu
Kąpielisko strzeżone przez ratowników WOPR, fot. POSiR

Raporty o stanie bezpieczeństwa w okresie wakacyjno-letnim złożyły: policja, straż miejska i straż pożarna, a także Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji, które administrują kąpieliskami nad jeziorami oraz miejskimi pływalniami odkrytymi. W ich zgodnej opinii kończący się sezon był bezpieczny, ale dokładne raporty na temat zdarzeń w sierpniu będą znane za kilka dni, ponieważ w dniu posiedzenia Komisji (tj. w czwartek, 31 sierpnia) działały jeszcze miejskie kąpieliska, a weekend 1-3 września, młodzież może wykorzystać na pożegnanie wakacji. Rok szkolny zaczyna się bowiem dopiero 4 września.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu podsumowali działania w zakresie profilaktyki i działań prewencyjnych w terenie. Sezon wakacyjny rozpoczęli już 21 czerwca organizując nad Maltą "Piknik na dobry początek lata". 23 czerwca odbył się festyn z okazji zakończenia roku szkolnego pod hasłem "Bezpieczne Wakacje 2023". Od czerwca prowadzone były także działania w ruchu drogowym związane z okresem wakacyjnym, ale nie są one jeszcze zakończone, bo trwają do 3 września, gdy nastąpi ostatnia fala powrotów z wakacyjnych wyjazdów. Policjanci troszczyli się także o bezpieczeństwo nad wodą, kontrolowali obozy i kolonie na terenie miasta, pilnowali bezpieczeństwa na piknikach i festynach. W ramach działań prewencyjnych przywrócono mobilny komisariat na terenie Starego Miasta w rejonie na ul. Wrocławskiej. Nadal są prowadzone wspólne patrole policji ze strażą miejską oraz dodatkowe patrole "płatne", które finansuje Miasto Poznań. Działania prewencyjne prowadzone są w weekendy głównie na Starym Mieście.

Wstępne podsumowanie wakacji przedstawił także komendant Straży Miejskiej - Waldemar Matuszewski który zastrzegł, że pełne dane będą znane po 4 września. Ocenił, że latem największym problemem było nieprawidłowe parkowanie, szczególnie w okolicach kąpielisk nad jeziorami. Strażnicy wystawiali tam mandaty, pouczali kierowców, wzywali na wyjaśnienia, a nawet usuwali samochody. Problem dotyczył przede wszystkim plaż w Kiekrzu i Krzyżownikach. Po wakacjach straż miejska spotka się z inżynierem ruchu, by wspólnie poszukać rozwiązań, dotyczących bezpiecznego parkowania w sytuacji, gdy w jedno miejsce, w pobliżu plaż, przyjeżdża kilkaset samochodów. Za nieprawidłowe parkowanie strażnicy miejscy wystawili 300 mandatów i 700 wezwań do złożenia wyjaśnień. Ogółem Straż Miejska przyjęła 16300 zgłoszeń dotyczących kwestii bezpieczeństwa w czerwcu, lipcu i sierpniu. Wiele dotyczyło dzikich zwierząt, ale tylko 80 z nich dzików, gdy w zeszłym roku takich zgłoszeń  było 600. Wiele interwencji związanych było ze spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych. Komendant wspomniał o aktywnej i czujnej pracy operatorów monitoringu miejskiego, którzy zgłosili kilkadziesiąt przypadków dewastacji i innych wykroczeń.

Straż Pożarna sprawdzała w wakacje miejsca, gdzie korzysta się z kąpieli, a jeszcze przed sezonem strażacy odwiedzali miejsca wodowania łodzi ratunkowych dla straży, sprawdzali oznaczenia kąpielisk, zapoznali się z ratownikami wodnymi i innymi służbami, pilnującymi porządku na kąpieliskach. Prowadzili też kontrole z zakresu bezpieczeństwa pożarowego w miejscach wypoczynku na terenie Poznania, tam gdzie na kolonie lub obozy przyjeżdżąją dzieci i młodzież. Straż prowadziła ćwiczenia na wodzie z różnymi służbami w tym z Ochotniczą Strażą Pożarną oraz patrole na wodzie z policją. Przez całe wakacje prowadzone są także wizytacje miejsc wypoczynku młodzieży, sprawdzane są procedury ewakuacji, kontrolowane gaśnice, odbywają się pogadanki z młodzieżą. Od 1 czerwca do 31 sierpnia poznańska Straż Pożarna odnotowała 1600 zdarzeń na terenie miasta. W poprzednich latach było ich mniej więcej tyle samo, jednak więcej było zdarzeń związanych z nawałnicami. W tym roku nad miastem przechodziły nawałnice z intensywnymi opadami deszczu, ale spowodowały one przede wszystkim zalania, nie było jak w poprzednich latach licznie połamanych drzew.

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji poinformowały, że w tym sezonie w naszym mieście nie było utonięcia na kąpieliskach strzeżonych przez ratowników. Ratownicy mieli jednak wiele interwencji. Były to przede wszystkim udary, zasłabnięcia, skaleczenia i zachowania agresywne. Zdarzały się także przypadki agresji wobec ratowników. W czasie sezonu POSiR szukał rozwiązania problemu nieprawidłowego parkowania przy miejskich kąpieliskach. We współpracy z Lasami Poznańskimi utworzono czasowy parking leśny w Krzyżownikach. POSiR i Straż Miejska będą szukały rozwiązania systemowego tego problemu na przyszłość. POSiR chce przygotować na następny sezon regulaminy zachowania na kąpieliskach i podobnych terenach wypoczynkowych, które zostaną przedstawione Radzie Miasta.

Radni zapoznali się także z projektami dwóch uchwał ws. wyrażenia opinii o lokalizacji kasyn gry w Poznaniu przy ulicy Wyspiańskiego 26. W głosowaniu wyrazili pozytywną opinię na ten temat.

W części posiedzenia poświęconej na wolne głosy i wnioski radni rozmawiali o trwających do późnej nocy imprezach muzycznych z muzyką techno lub hip-hop nad Maltą. Jedna z nich, lipcowy Garden Festiwal, trwał do g. 1.30 w nocy, na co skarżyli się mieszkańcy ratajskich osiedli. POSiR wypracuje rozwiązanie, dzięki któremu tego typu duże imprezy muzyczne będą kończyły się wcześniej.

oprac. szym.