grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Bezpieczniej na drogach

Z raportami o działaniach policjantów, strażników miejskich i strażaków w roku 2021 roku zapoznali się na czwartkowym posiedzeniu radni Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego. Przedstawiciele poznańskiej policji, straży miejskiej i straży pożarnej przedstawili także zamierzenia na rok 2022 i problemy, z którymi się zmagają.

Policja prowadzi dziłania edukacyjne "Bądź widoczny na drodze", fot. KMP w Poznaniu - grafika artykułu
Policja prowadzi dziłania edukacyjne "Bądź widoczny na drodze", fot. KMP w Poznaniu

Na początku roku radni zapoznają się z raportami o bezpieczeństwie i porządku w roku minionym. Na czwartkowym posiedzeniu raporty złożyła Komenda Miejska Policji w Poznaniu, Straż Miejska Miasta Poznania oraz Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej. Ze złożonych sprawozdań wynika, że w Poznaniu jest bezpieczniej, ale jeszcze wiele jest do zrobienia. Służby przedstawiły także problemy, z którymi się borykają i drogi do ich rozwiązania.

Policja o roku 2021

Jako pierwszy sytuację w 2021 r. przedstawił nadkomisarz Leszek Steinitz, I zastępca komendanta Miejskiego Policji w Poznaniu. Ocenił, że poziom bezpieczeństwa rośnie, ale praca policji odbywa się w trudnych i bardzo specyficznych warunkach - trwającej pandemii. Wiele zadań policji wynika właśnie ze stanu pandemii - są to np. ciągle trwające kontrole osób przebywających na kwarantannie, a także sprawdzanie przestrzegania obostrzeń pandemicznych - np. kwestia noszenia maseczek na twarz. W ocenie policji dyscyplina wśród skierowanych na kwarantannę jest duża. Większość nich rzeczywiście izoluje się w domu, zdarzyły się nieliczne przypadki złamania zasad kwarantanny, np. przebywania w innym miejscu niż wskazane w zgłoszeniu.

Steinitz m.in. omówił sprawy zgłaszane przez poznaniaków przy użyciu Krajowej Mapy Bezpieczeństwa. Wyjaśnił, że najczęściej zgłaszanym problemem jest przekraczanie prędkości - 42,3 proc, nieprawidłowe parkowanie - 10 proc, spożywanie alkoholu 9,7 proc i dzikie wysypiska śmieci. Policjanci w ciągu tygodnia od dodania zgłoszenia jadą w miejsca wskazane na mapie i sprawdzają sytuację. W razie potrzeby - interweniują lub przekazują sprawę innym służbom. Miejsca zgłaszane wielokrotnie są pod szczególnym nadzorem.

Poznańska policja, mimo pandemii, prowadzi różne programy profilaktyczne, skierowane do różnych grup społecznych. Są to przede wszystkim dzieci i młodzież oraz seniorzy. Kontynuowana jest m.in. akcja "Dopalacze niszczą życie" i "Poznań uzależniony od profilaktyki", a także "Dwie strony sieci", "Miejski Program Zapobiegania Przestępczości" i inne, m.in. "Bezpieczne wakacje" i "Bezpieczne ferie". W ostatnich miesiącach, z powodu pandemii, zajęcia w ramach tych programów odbywały się on-line.

Policja liczy jednak, że wiosną pandemia wygaśnie i policjanci wrócą do prowadzenia zajęć na żywo np. w szkołach czy klubach seniora. Nadkomisarz Steinitz poinformował, że 2021 roku KMP w Poznaniu wprowadziła usługę "Wibero", adresowaną do rowerzystów. Od czerwca 2021 policja prowadzi znakowanie rowerów nową technologią. 6 sierpnia odbył się festyn promujący tę usługę. KMP opublikuje w internecie grafik z informacjami, gdzie i kiedy można przyjechać do komisariatu i oznakować swój rower, co ułatwi jego odnalezienie, jeśli zostanie ukradziony.

Komendant omówił też kwestię bezpieczeństwa w ruchu drogowym i m.in. podał informację o najczęstszych przyczynach wypadków w Poznaniu. Nieustąpienie pierwszeństwa to 153 przypadki, zbyt  duża prędkość - 69, nieustąpienie pieszemu na przejściu - 61, nieprawidłowe zmienianie pasa - 16. Dodał, że policjanci z KMP zatrzymali w 2021 roku 1200 praw jazdy, w tym prawie 700 za przekroczenie prędkości. Podał też, że KMP otrzymała w ubiegłym roku 241 zgłoszeń dotyczących materiałów wybuchowych. 12 z nich to niewybuchy i wysadzony bankomat, 226 to zgłoszenia fałszywe.

Zdaniem nadkomisarza Steinitza, w ruchu drogowym bezpieczeństwo się poprawia, spada liczba wypadków z ofiarami śmiertelnymi. Ocenił, że w ostatnim czasie kierowcy zwolnili, bo wzrosła wysokość mandatów. Jego zdaniem to jedyna metoda na kierowców znacznie przekraczających prędkość, którzy w mieście są ogromnym zagrożeniem.

W ramach działań związanych z kontrolą wypełniania przepisów wprowadzonych w okresie pandemii Covid-19 poznańska policja wystawiła 1931 pouczeń za niezasłoniętą twarz, nałożyła 1235 mandatów za brak maseczki, skierowała 48 wniosków do sądu za brak maseczki, w miejscach, gdzie było to wymagane.

Najważniejszym działaniem planowanym na rok 2022 jest dalsza  poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zmniejszenie liczby zabitych i rannych, a także zwiększenie liczby funkcjonariuszy ruchu drogowego w mieście. Planowane jest prowadzenie działań profilaktycznych - główne kierunki to narkotyki, nowe narkotyki i alkohol oraz bezpieczeństwo seniorów. Ma wzrosnąć liczba zatrzymań na gorącym uczynku, zwiększyć się ma rola dzielnicowego.

Będzie trwała promocja "Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa" oraz aplikacji "Moja Komenda", która służy do kontaktu obywatela z policją. Nadkomisarz Leszek Steinitz powiedział, że w okresie pandemii wzrosła liczba przypadków przemocy w rodzinie, co wynika m.in. z tego, że więcej czasu spędzamy w domach, w większym gronie. Wzrosła liczba zakładanych niebieskich kart służących do obserwacji rodzin, w których zdarzyły się przypadki przemocy.

Radna Lidia Dudziak zapytała, jak obecnie wygląda sytuacja na rynku Bernandyńskim. Kilka miesięcy temu w prasie pojawiły się informacje, że działa tam grupa dilerów, a narkotyki sprzedawane są w "biały dzień" i wszyscy o tym wiedzą. Nadkomisarz Steinitz zapewnił, że po działaniach policji sytuacja się poprawiła, dilerzy zniknęli i kolejnych zgłoszeń z tego miejsca nie ma. Także osoby, które zgłosiły sprawę Komisji Bezpieczeństwa, potwierdzają, że dilerzy narkotyków zniknęli z rynku.

Straż Miejska o roku 2021

Z raportu o stanie bezpieczeństwa za rok 2021 wynika, że Straż Miejska Miasta Poznania ma obecnie 315 zatrudnionych. Z pracy odeszło 31 osób, przyszło 22 nowych pracowników. 42 proc. zatrudnionych w SMMP to kobiety. Część osób odchodzących ze straży przechodzi na emeryturę, część przenosi się do policji, gdzie są wyższe zarobki. W 2021 roku SMMP zanotowała 76 tys. zgłoszeń, 45 tysięcy dotyczyło ruchu drogowego, 8 tysięcy zwierząt, 6,5 tysiąca czystości i porządku, a 3,5 tysiąca ochrony środowiska i spalania odpadów.

Miasto obserwuje obecnie 1026 kamer. Monitoring śledzą cywilni pracownicy straży miejskiej, którzy pracują w trybie ciągłym. Jak wynika z raportu rocznego, zgłosili oni 5,8 tysiąca zdarzeń, z czego 2,2 tys. to zdarzenia dotyczące spożywania alkoholu. Najwięcej zgłoszeń pochodziło ze Starego Miasta 2,7 tysiąca. 

W 2021 r. SMMP miała 3,9 tysiąca zgłoszeń o obecności dzików, z czego potwierdzono 271, odnotowano 50 tysięcy wykroczeń popełnionych przez kierujących samochodami i 481 wykroczeń rowerzystów. Strażnicy założyli 15 tysięcy blokad na koła nieprawidłowo zaparkowanych samochodów, przeprowadzili 961 kontroli na targowiskach i stwierdzili tam 440 nieprawidłowości, 36 stwierdzonych nieprawidłowości dotyczyło sprzedaży alkoholu. Odbyło się też 2000 kontroli taksówek, w których wykryto 587 nieprawidłowości.

Największą bolączką poznańskiej straży miejskiej jest brak pracowników. Nabór do pracy jest prowadzony w trybie ciągłym.

Straż pożarna o roku 2021

Trzecią służbą mundurową składającą raport toczny była Komenda Miejska Państowej Straży Pożarnej w Poznaniu, która działa nie tylko w mieście, ale także na terenie powiatu poznańskiego. Straż pożarna odnotowała w ubiegłym roku 11 tysięcy zdarzeń, z czego w Poznaniu - 5984. Było 7537 interwencji, a wyjazdy do akcji odbywały co 1 godzinę i 13 minut. Doszło do 1914 pożarów, było 7 ofiar śmiertelnych pożarów w Poznaniu, a 32 osoby zostały ranne. Nikt nie zatruł się śmiertelnie czadem. (ten stan utrzymuje się od 4 lat).

W 2021 roku było mniej zdarzeń w porównaniu do 2020 spowodowanych gwałtownymi załamaniami pogody, przybyło za to działań związanych z pandemią Covid-19, było to np. stawianie namiotów przy szpitalach. Wśród najważniejszych zadań KMPPSP w Poznaniu na rok 2022 jest zaprojektowanie nowej strażnicy dla JRG 10 w podpoznańskim Kostrzynie, w planach jest także utworzenie nowej jednostki na zachód od Poznania, np. w Dopiewie lub w  Buku, która będzie też wspierała także akcje ratunkowe i gaśnicze w Poznaniu.

Składający raport st. brygadier Jacek Michalak, komendant miejski PSP, przypomniał, że 10 października 2021 r. podłączono numer 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego - 112 i teraz tam dzwoni się w przypadku pożaru czy innej sytuacji wymagającej interwencji straży pożarnej. Michalak dodał, że 2 lutego straż pożarna przeprowadziła w zoo próbę podniesienia słonia, ale była ona nieudana. Z kolei 6 sierpnia grupa strażaków z Poznania wyjechała do gaszenia katastrofalnych pożarów w Grecji. Jacek Michalak podziękował miastu za wsparcie straży pożarnej, m.in. za finanowanie zakupów dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, które pełnią ważną rolę w systemie ratunkowym dla Miasta Poznania. Radni nie mieli żadnych pytań dotyczących tego raportu.

oprac. szym

Zobacz więcej: