grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Całodobowy gabinet ginekologiczny będzie dalej działać

Radni z Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały ws. realizacji programu promocji i ochrony zdrowia pod nazwą "Punkt Profilaktyki Intymnej 24 h dla mieszkańców Poznania na lata 2021-2023". Z pozytywną rekomendacją spotkał się również pomysł utworzenia Poznańskiego Zespołu Żłobków.

Fot. Urząd Miasta Poznania - grafika artykułu
Fot. Urząd Miasta Poznania

Mieszkanki i mieszkańcy Poznania będą mogli dalej korzystać z całodobowego punktu profilaktyki intymnej. W 2021 r. placówka zostanie ulokowana w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych na najbliższe 3 lata. Ma przyjmować ok. 5 tys. osób rocznie i pomagać w diagnostyce, konsultacjach czy wczesnym wykrywaniu chorób. Oprócz badań punkt będzie prowadził także działania edukacyjne i profilaktyczne.

Funkcjonowanie punktu będzie kosztować co roku ok. 115 tys. zł. Dodatkowo Miasto wyda 340 tys. zł w celu odpowiedniego wyposażenia gabinetu - będzie on zawierał m.in. fotel ginekologiczny dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami Część świadczeń będzie wykonywana w ramach kontraktu POSUM z NFZ, co pozwoli na oszczędności.

W 2019 r. z usług gabinetu skorzystało ok. 6 tys. osób, z czego jedna czwarta pacjentek wybierała jako dzień wizyty sobotę lub niedzielę. Lekarze udzielili ponad 700 porad z zakresu antykoncepcji awaryjnej, 1200 porad dotyczyło antykoncepcji planowanej, choć większość stanowiły konsultacje związane z innymi problemami - np. infekcjami.

W miejsce Zespołu Żłobków nr 1, 2, 3 i 4 od początku 2021 r. ma powstać jedna jednostka budżetowa. Pozwoli to na łatwiejsze zarządzanie wszystkimi 15 placówkami i ustandaryzowanie jakości usług. Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych tłumaczyła, że zmiana nie ma na celu zwolnień, lecz tylko i wyłącznie uporządkowanie struktury i jej ustandaryzowanie. Jak tłumaczyli urzędnicy, nie znaleźli w Polsce takiego miasta lub gminy, w której istniałoby kilka publicznych zespołów żłobkowych. Podkreślali także, że pracownicy obecnych zespołów znajdą zatrudnienie w nowej jednostce.

Do żłobków będą mogły zostać zapisane dzieci, których rodzice mieszkają w Poznaniu i rozliczają tu podatek. Mali poznaniacy będą musieli posiadać obowiązkowe szczepienia. Pierwszeństwo w przyjęciu do żłobka będą miały dzieci z rodzin wielodzietnych oraz dzieci z niepełnosprawnościami.

Beata Szeszuła