grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Edward Fiszer będzie patronem skweru?

Do Rady Miasta Poznania wpłynął projekt uchwały dotyczący nazwania skweru na Jeżycach, w rejonie ul. Janickiego i Dąbrowskiego imieniem Edwarda Fiszera. To działający w okresie powojennym literat, poeta, radiowiec, a przede wszystkim autor wielu piosenek w tym m.in. Pod papugami, Gdzie strumyk płynie z wolna czy Przyjedź mamo na przysięgę. Pochodzący ze Słupcy autor przez wiele lat mieszkał w Poznaniu i tu umarł.

Edward Fiszer, Fot. WODR w Poznaniu - grafika artykułu
Edward Fiszer, Fot. WODR w Poznaniu

Edward Fiszer urodził się 10 października 1916 roku w wielkopolskiej Słupcy. Ukończył słynne Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu. W 1936 r. rozpoczął studia na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Poznańskiego, a następnie na Wydziale Filologii Polskiej. W czasie studiów współpracował z poznańskimi gazetami, publikując w nich swoje wiersze satyryczne. Studia przerwała wojna.

Brał udział w kampanii wrześniowej, jako oficer walczył w 70. pułku piechoty. Został wzięty do niewoli po bitwie nad Bzurą i trafił do obozu jenieckiego. W latach 1940-1945 był uwięziony w oflagu IIc w Woldenbergu (obecnie Dobiegniew w woj. lubuskim), gdzie był jednym z założycieli obozowej grupy literackiej "Zaułek Poetów". Za obozowymi drutami pisał bajki, utwory satyryczne i misteria. Wtedy powstały m.in. Hotel ludzi dobrej woli, Zaczarowana studnia, Ludzie spod krzyża, Szopka wigilijno-kukiełkowa, a także piosenka obozowa Ania, którą śpiewano w barakach oflagu, innych obozach jenieckich i oddziałach partyzanckich.

Po wojnie był kierownikiem literackim Centralnego Domu Żołnierza w Warszawie. Wtedy zaczął pisać piosenki i programy estradowe dla wojska. W latach 1946-1952 kierował Redakcją Artystyczną Rozgłośni Polskiego Radia w Gdańsku, a od 1952 r. był związany z radiem warszawskim. Współorganizował program III Polskiego Radia i był jego pierwszym redaktorem naczelnym.

Napisał setki tekstów do piosenek z czego kilkadziesiąt jest znanych i wykonywanych do dzisiaj. Wśród jego utworów są: Dom nad Odrą, Pójdę na Stare Miasto, Pochód przyjaźni, Odro, rzeko, Srebrne wesele, Niedaleko Warszawy, Wojsko, wojsko, maszeruje wojsko i Przyjedź, mamo, na przysięgę oraz Pod papugami.  Wykonywali je m.in. Mieczysław Fogg, Wojciech Korda, Czesław Niemen, Jerzy Połomski, Łucja Pruss, Danuta Rinn, Irena Santor czy Violetta Villas.

Otrzymał za nie wiele nagród. Należał do inicjatorów radiowej giełdy piosenki i festiwalu w Opolu. Zmarł 13 stycznia 1972 r. w jednym z poznańskich szpitali, a 18 stycznia pochowany został na warszawskich Powązkach. Imię Edwarda Fiszera nosi od 2019 roku Szkoła Muzyczna Yamaha w Słupcy.

Pomysł nazwania skweru jest inicjatywą społeczną. Zaproponowany do nazwania skwer stanowi własność Miasta Poznania i jest terenem zieleni urządzonej. Komisja Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania pozytywnie zaopiniowała tę propozycję. Rada Osiedla Jeżyce negatywnie zaopiniowała projekt uchwały, wskazując propozycję innego patrona.

oprac. SZYM

Zobacz więcej: