grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Jak nazwać pomniki przyrody?

Istniejące już w mieście pomniki przyrody mają od pewnego czasu nadawane imiona lub nazwy. O propozycjach dla kolejnych rozmawiano podczas posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej.

krzewy i zbiornik wodny, za nim duże rozłożyste drzewa - grafika artykułu
Park Wilsona, fot. Palmiarnia Poznańska

Propozycje dotyczą ośmiu pomników przyrody w trzech lokalizacjach. Dąb rosnący w Parku Kasserna na Piątkowie ma otrzymać imię Jadwigi Andegaweńskiej (żony Władysława Jagiełły, królowej Polski). Zespół pięciu dębów rosnących na Morasku ma otrzymać nazwę Dęby Moraskie. Po dwie alternatywne nazwy zaproponowano dla drzew - pomników przyrody rosnących w Parku Wilsona. Patronami proponowanymi dla platana są: prof. Stanisław Lisowski i Hermann Kube. Pierwszy był botanikiem i pracownikiem naukowym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, drugi projektantem i planistą, autorem koncepcji zagospodarowania obecnego Parku Wilsona (w czasach zaboru Pruskiego). Z kolei miłorząb miałby otrzymać imię Władysława Czarneckiego - architekta, twórcę m.in. układu przestrzennego zieleni w Poznaniu lub Zbigniewa Wągrowskiego - długoletniego dyrektora Palmiarni Poznańskiej, sąsiadującej bezpośrednio z Parkiem Wilsona. Z proponowanych nazw Komisja rekomendowała - Hermanna Kube i Zbigniewa Wągrowskiego.

Komisja pozytywnie zaopiniowała zmianę w uchwale dotyczącej miejskiego planu adaptacji do zmian klimatu. Polega ona na dodaniu harmonogram rzeczowo-finansowego, w którego ranach ujęte są zadania z zakresu ograniczenia skutków nawalnych opadów i powodzi miejskich, susz oraz burz i silnych wiatrów. Są one ukierunkowane na zwiększenie retencji wodnej oraz mają służyć racjonalnemu korzystaniu z zasobów wodnych. Przedsięwzięcia adaptacyjne zawarte w tym dokumencie mają także na celu łagodzenie negatywnego oddziaływania ekstremalnych zjawisk termicznych, w tym koncentracji zanieczyszczeń. Przedsięwzięcia inwestycyjne obejmują m.in. działania związane z podczyszczaniem, odprowadzaniem oraz retencją wód opadowych i roztopowych na terenie Poznania. Znacząca część zadań dotyczy tworzenia nowych i zagospodarowania istniejących obszarów zieleni w ramach błękitno-zielonej infrastruktury. Planowane są także działania edukacyjno-informacyjne, podnoszące świadomość ekologiczną mieszkańców w zakresie sposobów wykorzystania wód opadowych oraz korzyści wynikających z ograniczenia ich bezpośredniego odpływu do kanalizacji deszczowej.

Komisja zaakceptowała również zmiany w tegorocznym budżecie Miasta, które zakładają między innymi zwiększenie środków na program Kawka BIS o 1,6 mln zł, z uwagi na dużą liczbę zgłoszeń.

oprac. red.