grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Młodzi i bardzo zdolni

Miasto Poznań uhonorowało dokonania badaczek i badaczy z poznańskiego środowiska naukowego, którzy nie ukończyli 30. roku życia. W tym roku stypendia otrzyma 13 osób, mogących się już pochwalić imponującym dorobkiem.

Tegoroczni laureaci stypendiów naukowych Miasta Poznania - grafika artykułu
Tegoroczni laureaci stypendiów naukowych Miasta Poznania

Uroczystość przyznania pamiątkowych dyplomów odbyła się we wtorek, 22 czerwca na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania, a wyróżnienia wręczali: Grzegorz Ganowicz - przewodniczący Rady Miasta, Mariusz Wiśniewski - zastępca prezydenta Poznania i Grzegorz Jura - przewodniczący Komisji Kultury i Nauki RMP.

W tym roku na konkurs wpłynęły 63 wnioski młodych naukowców. Kapituła pod przewodnictwem prof. Witolda Jurka wzięła pod uwagę osiągnięcia kandydatek i kandydatów w realizowanych projektach badawczych, publikacje w renomowanych czasopismach naukowych, a także udział w międzynarodowych konferencjach i odbyte staże naukowe. W tej edycji konkursu pula środków, dzięki zwiększeniu ich przez Radę Miasta Poznania, wyniosła 120 tys. zł. Stypendyści otrzymają jednorazową wypłatę w wysokości ponad 9 tys. zł.

Spośród wyłonionych badaczek i badaczy pięć osób zgłoszonych zostało przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, trzy osoby przez Politechnikę Poznańską, dwie osoby przez Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, dwie osoby przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i jedna osoba przez Polską Akademię Nauk. Reprezentują oni takie dziedziny naukowe, jak: nauki ścisłe, nauki techniczne, nauki medyczne, nauki rolnicze i nauki humanistyczno-społeczne.

Tegorocznymi stypendystkami i stypendystami zostali:

  • Bartłomiej Bajan z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu - za szczególne osiągnięcia w badaniach nad agrobiznesem w gospodarce narodowej.
  • Maciej Behnke z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - za wyróżniający się dorobek naukowy w dziedzinie badań nad wpływem procesów emocjonalnych - w tym głównie emocji pozytywnych - na psychofizjologiczne funkcjonowanie człowieka.
  • Iwona Janica z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - za innowacyjne badania nad otrzymywaniem i zastosowaniem ultracienkich materiałów dwuwymiarowych (MoS2 i wermikulit) w elektronice oraz termoizolacji.
  • Damian Krystian Kaczmarek z Politechniki Poznańskiej - za wybitne osiągnięcia naukowe oraz technologiczne w dziedzinie nauk chemicznych.
  • Kamil Kozłowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu - za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie ekotechnologii.
  • Katarzyna Mituła z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - za wybitne osiągnięcia naukowe oraz innowacyjne badania w dziedzinie chemii krzemoorganicznej.
  • Amanda Pacholak z Politechniki Poznańskiej - za wyróżniające osiągnięcia naukowe w obszarze ochrony środowiska, mikrobiologii, chemii i biotechnologii.
  • Sonia Paź-Dyderska z Poznańskiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk - za wybitne osiągnięcia naukowe w zakresie określenia zmienności cech funkcjonalnych roślin na różnych poziomach organizacji życia oraz za wykorzystanie metod uczenia maszynowego w opracowywaniu modeli przyszłego rozmieszczenia gatunków roślin w warunkach zmieniającego się klimatu.
  • Marita Pigłowska z Politechniki Poznańskiej - za wyróżniające wyniki w nauce oraz działalność naukową i badawczą w dziedzinie nauk chemicznych.
  • Alicja Ewa Ratajczak z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu - za wyróżniającą się aktywność naukową oraz dorobek naukowy w zakresie badań nad ryzykiem osteoporozy u pacjentów z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit.
  • Szymon Sobczak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - za badania poświęcone właściwościom chemicznym i fizycznym ciała stałego poddanym działaniu wysokiego ciśnienia.
  • Kinga Katarzyna Stefanowska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - za wybitne osiągnięcia naukowe oraz opracowanie metod syntez nowych, nienasyconych pochodnych związków krzemoorganicznych - silanów oraz silseskwioksanów.
  • Szymon Tomczak z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu - za szczególne osiągnięcia naukowe z zakresu zwiększenia bezpieczeństwa terapii pacjentów żywionych pozajelitowo.

oprac. red.