grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Nowe miejscowe plany i nowe studium

Radni Komisji Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji Rady Miasta Poznania zapoznali się z projektami nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic Dmowskiego i Góreckiej, Łaciny oraz Zagórza. Członkowie komisji pochylili się także nad projektem nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Poznania.

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Poznania z 2014 r., fot. MPU - grafika artykułu
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Poznania z 2014 r., fot. MPU

Miejska Pracownia Urbanistyczna jako pierwszy zaprezentowała projekt miejscowego planu dla terenów położonych wzdłuż ulic Dmowskiego i Góreckiej. Dziś dużą część tej przestrzeni zajmują tereny kolejowe. Prezydent Miasta wyszedł z inicjatywą objęcia rejonu nowymi planami, aby ewentualne inwestycje na tym terenie przebiegały zgodnie ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania miasta. Obecnie znajdują się tam duże hale logistyczne i magazynowe, centrum handlowe, zabudowa wielo- i jednorodzinna. Sporą część stanowią niezagospodarowane użytki w strefie torów kolejowych. W przyszłości na tym terenie będzie można projektować zabudowę usługową, wielorodzinną i przemysłową. Komisja, podobnie jak rady osiedli, pozytywnie zaopiniowała propozycję MPU.

Planiści przygotowali również zmianę miejscowego planu dla terenu położonego przy ul. Daszewickiej, sąsiadującego z południowym klinem zieleni. Zapisy planu pozwolą na zabudowę tych terenów tylko domami jednorodzinnymi. Dopuszczone będzie utworzenie drogi wewnętrznej. Na wniosek właścicieli gruntów objętych planem skorygowano linię zabudowy, poszerzając ją. Rejon stawu z cenną roślinnością został objęty ochroną i w jego bezpośrednim sąsiedztwie nie będzie można prowadzić inwestycji.

Komisja obradowała także nad zmianą planu "Łacina - Południe - część A" obejmującego teren, na którym znajduje się centrum handlowe Posnania. Do jego sporządzenia przystąpiono m.in. z powodu zrealizowania układu drogowego, który nie w pełni był zgodny z poprzednimi zapisami planu. MPU, pracując nad projektem wykonało analizy, na podstawie których zmieniono dopuszczalną wysokość poszczególnych budynków.

Na tym terenie wciąż będzie mogła się pojawić tylko zabudowa usługowa. Od strony Ronda Rataje planiści przewidują dwie wieże o wysokości 64 i 100 metrów. Pomiędzy nimi znajdzie się deptak, który będzie mógł zostać przykryty ażurowym lub przezroczystym zadaszeniem. Na pozostałych działkach wysokość zabudowy nie będzie przekraczała 25 metrów. Co ważne, choć obecnie tereny te w dużej cześci są pokryte niską zielenią, już od kilku lat w planie zapisana była ich zabudowa. Inwestorzy muszą jednak wziąć pod uwagę, że na każdej działce min. 25% jej powierzchni musi pozostać biologicznie czynne. W dwóch lokalizacjach przewidziano z kolei miejsce na park, skwer lub zbiornik retencyjny wód opadowych. Jeśli Rada Miasta Poznania podczas sesji przyjmie plan w niezmienionej formie, Miasto będzie mogło uzyskać przychód ze sprzedaży działek na tym terenie na poziomie nawet 18,6 mln zł.

Zmieni się plan "W rejonie Zagórza", co umożliwi budowę kładki pieszo-rowerowej na Berdychowo. Obiekt zostanie połączony ścieżką pieszo-rowerową z ul. Wieżową. Plan w obecnej formie dopuszcza możliwość ulokowania toalety w pobliżu kładki, co zostało oprotestowane przez Radę Osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria.

- Odległość między kładką, a ogrodzeniem najbliższego domu wyniesie 40 metrów. Na tym terenie ma być zorganizowana zieleń wysoka i toaleta, która zapewne nie będzie postawiona przy samej kładce, a więc znajdzie się centralnie przy czyimś płocie. Jeżeli nadrzędnym celem budowy kładki jest połączenie brzegów Warty, to dlaczego na siłę robi się zejście na Ostrów Tumski? Dlaczego na siłę chcemy sobie zrobić kolejny problem w centrum miasta i zdewastować zieleń? - pytał reprezentant Rady Osiedla. Lokalna społeczność obawia się także wzmożonego ruchu turystycznego i rekreacyjnego, który w ich opinii obniży poziom życia na Zagórzu.

- My uchwalając ten plan nie podejmujemy decyzji o realizacji inwestycji. Tę decyzję podejmiemy przy podejmowaniu decyzji budżetowych. Postawienie kładki, która jest bardzo potrzebna, jest wprowadzeniem pewnego zaburzenia dla mieszkańców. W związku z tym w ramach kompromisu nie dokładajmy dodatkowej rzeczy w postaci toalety publicznej ulokowanej tuż pod domami - zaproponował radny Grzegorz Ganowicz, Przewodniczący Rady Miasta Poznania. Komisja zaopiniowała pozytywnie projekt miejscowego planu, jednak rekomendowała rezygnację z możliwości ulokowania na Zagórzu toalety.

Na koniec MPU przedstawiła projekt uchwały ws. przystąpienia do sporządzenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Poznania. Obecnie obowiązujący dokument został przyjęty w 2014 r. i wymaga aktualizacji. Po szczegółowej analizie planiści znaleźli 50 ogólnych problemów, które dotyczą całego miasta oraz 150 problemów szczegółowych, obejmujących poszczególne osiedla, które powinny zostać wyeliminowane. Uwzględniono wnioski, które w tych sprawach spływały przez lata oraz spostrzeżenia sformułowane przez 21 wydziałów Urzędu Miasta Poznania.

- Zidentyfikowaliśmy kilka obszarów, w które zakładamy prawdopodobną ingerencję. Jest to system zieleni, parametry zabudowy i zagospodarowania terenu, inwestycje celu publicznego, komunikacja i transport, ochrona konserwatorska i infrastruktura techniczna - tłumaczyli urzędnicy. Jednym z priorytetów będzie mocniejsza ochrona zieleni - zarówno tej parkowej, jak i znajdującej się pomiędzy blokami - np. na osiedlach modernistycznych. W ramach prac Miasto będzie poszukiwać także nowych przestrzeni dla rodzinnych ogródków działkowych.

Prace nad studium będą odbywały się we współpracy z radami osiedli, zorganizowane zostaną również konsultacje społeczne. Zakończenie procedury sporządzenia dokumentu planowane jest na rok 2023 r.

Beata Szeszuła

Zobacz więcej: