grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Odpady komunalne, dziki i Park Rataje

Radni Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej opiniowali dzisiaj (środa, 5 maja) pakiet dziesięciu uchwał dotyczących gospodarki odpadami. Ich przyjęcie jest konieczne wz. z wyjściem Poznania ze Związku Międzygminnego GOAP. Zapoznali się też z propozycją utworzenia zbiornika na wody opadowe i roztopowe na terenie Parku Rataje i otworzyli drogę do nałożenia na Zakład Lasów Poznańskich zadań zwiazązanych z obecnością dzikich zwierząt w mieście.

Projekt zagospodarowania wód w Parku Rataje, fot. UMP - grafika artykułu
Projekt zagospodarowania wód w Parku Rataje, fot. UMP

Tomasz Lisiecki, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej, zaprezentował radnym wizję stworzenia nowego zbiornika wód opadowych i roztopowych na terenie Parku Rataje. Powstanie tego zbiornika wymusiła sama natura. Po utworzeniu Parku okazało się bowiem, że po intensywnych opadach, w obniżeniu terenu na terenie parku, stoi woda. Skłoniło to Zarząd Zieleni Miejskiej do stworzenia rozwiązania, którego celem jest zatrzymanie wody na dłużej, a nie odprowadzanie jej drenażem lub kanalizacją do rzeki.

Jest to zgodne z obowiązującymi obecnie trendami w zagospodarowaniu miejskich terenów zielonych. Eksperci środowiskowi zalecają bowiem zatrzymywanie wody "w miejscu opadu", w stawach, nieckach czy mokradłach i pozwalanie jej na powolne wsiąkanie w grunt, a nie natychmiastowy odpływ. Takie zagospodarowanie wody deszczowej umożliwia bujny rozwój roślin w okolicy zbiorników, ale także zatrzymuje wodę opadową, dzięki czemu nie podtapia ona ulic, chodników i innych niżej położonych terenów pokrytych materiałem nieprzepuszczalnym np. asfaltem.

Tworzenie obszarów nieuszczelnionych, na których stoi woda, to także działanie łagodzące zmiany klimatu, m.in. dlatego, że takich miejscach nie tworzą się tzw. wyspy ciepła. Miejscy ogrodnicy proponują więc stworzenie w Parku Rataje niecki o głębokości około 0,5 metra, w której będzie umieszczony krąg kamieni. Po kamieniach przy wysokim stanie wód będzie można chodzić, a przy niskim - siedzieć. Zgodnie z założeniami, ta wypełniona wodą niecka będzie też pełniła funkcję edukacyjnego parku wodnego. Utworzenie zbiornika dla wód opadowych ma kosztować około 200 tys. zł.

Z kolei Przemysław Surdyk z Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania przedstawił radnym projekt uchwały zmieniającej statut Zakładu Lasów Poznańskich. Uchwała jest odpowiedzią na narastający problem dzików w mieście. Mieszkańcy i radni zgłaszają, że dziki stały się powszechnym problemem w mieście, jest ich coraz więcej, rośnie też liczba zdarzeń z ich udziałem, w tym zdarzeń niebezpiecznych. Po zmianie statutu do puli zadań nałożonych przez miasto na ZLP będzie należało m.in. opracowanie programu dotyczącego obecności dzików w mieście i działań ograniczających ich populację. Radni zaopiniowali pozytywnie projekt uchwały w tej sprawie.

Kolejnym puntem porządku obrad były uchwały odpadowe, umożliwiające "Restart systemu gospodarki odpadami". Pakiet 10 uchwał ma umożliwić miastu płynne przejście i nieprzerwane prowadzenie gospodarki odpadami związane z tym, że Poznań zdecydował się niedawno opuścić związek międzygminny GOAP. Miasto musi więc uregulować odpowiednimi aktami prawa miejscowego zasady odbioru i gospodarki odpadowej, a także system zbierania opłat za odbiór śmieci.

Prezentująca projekt zmian Agnieszka Kruszka-Pytlik, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP, poinformowała m.in. że z dniem 1 stycznia 2022 roku miasto dokona cesji umów podpisanych z GOAP-em na Miasto Poznań, a także że obecnie podpisana umowa z firmami odbierającymi śmieci będzie obowiązywać do czerwca 2022 roku. Oznacza to, że ceny i zasady odbioru odpadów nie zmienią się do tego czasu. Miasto przewiduje, że do czerwca 2022 roku utrzymany będzie harmonogram odbioru śmieci, zasady selektywnej zbiórki, a także przyjęte wcześniej zniżki w opłatach za odbiór odpadów dla mieszkańców (dot. dużych rodzin). Nowością, którą chce wprowadzić miasto, będzie możliwość składania deklaracji odpadowych przez system EPUAP oraz uproszczenie formularza deklaracji w zależności od typu nieruchomości, której deklaracja dotyczy (będą cztery wersje deklaracji do wyboru).

Utrzymany zostanie też dotychczasowy (przyjęty przez GOAP) podział miasta na sektory ze względu na podpisane i nadal obowiązujące umowy z firmami odbierającymi odpady. Dopiero w przyszłości, tj. od 2023 roku mogą się zmienić zasady pobierania opłat za odbiór odpadów, np. obliczanie opłat na podstawie zużycia wody. Takie rozwiązanie jest rozważane, gdyż obecny system - oparty na składaniu deklaracji o liczbie lokatorów - jest nieszczelny. Poznańscy urzędnicy przyglądają się także innym rozwiązaniom, które są obecnie testowane w innych miastach. Wszyscy radni-członkowie komisji zaopiniowali pozytywnie "pakiet uchwał odpadowych".

W ostatnim punkcie posiedzenia radni zaopiniowali pozytywnie projekt uchwały w sprawie zmian w Regulaminie dostarczania wody i odprowadzania ścieków w celu przekazania go do zaopiniowania organowi regulacyjnemu (czyli Wód Polskich). Konieczność przyjęcia nowej uchwały wymusiła zmiana prawa budowlanego.

oprac. SZYM

Zobacz więcej: