grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

OK dla seniorek i seniorów

Komisja Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia opiniowała na posiedzeniu w dniu 29 sierpnia, projektu uchwał skierowane na najbliższą sesję, w tym m.in. związane z zastąpieniem systemu Karty Seniora przez program karty OK Poznań oraz z powołaniem komisji konkursowej dla przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora miejskiego szpitala.

Baner reklamujący kartę OK Poznań w formie karty i aplikacji mobilnej, widoczna karta i smartfon - grafika artykułu
Fot. Miasto Poznań

Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchylający uchwałę z 5 grudnia 2017 r., dotyczącą regulaminu projektu Karta Seniora - "Poznańska Złota Karta". Funkcjonujący system usług OK Poznań zastąpi dotychczasowy projekt Karta Seniora - "Poznańska Złota Karta". OK Poznań ma na celu między innymi podniesienie jakości życia seniorów w Poznaniu i stanowić będzie jeden z projektów realizowanych w ramach działań programu ,,Polityka Senioralna Miasta Poznania na lata 2023-2026". Celem proponowanych zmian jest zapewnienie seniorkom i seniorom mieszkającym i rozliczającym podatki w Poznaniu - dostęp do zawsze aktualnej i wciąż poszerzanej oferty zniżek, ulg i preferencji w programie OK Poznań. Zastąpienie dotychczasowej karty projektem OK Poznań pozwoli na korzystanie nie tylko z tradycyjnego plastikowego nośnika, ale także z aplikacji mobilnej. Karta Seniora - "Poznańska Złota Karta" wydana seniorom przed dniem 5 września 2023 r. na podstawie dotychczasowych przepisów będzie upoważniała do korzystania z ulg i zwolnień do 15 września 2024 r. Z tymi zmianami związany jest inny projekt uchwały w sprawie zmian statucie Poznańskiemu Centrum Świadczeń. Dotychczas do zadań PCŚ należało prowadzenie spraw dotyczących przyznawania Karty Seniora - "Poznańskiej Złotej Karty". Usługa ta zostanie zastąpiona Kartą OK Poznań - Poznańska Złota Karta.

Pozytywnie zaopiniowano projekt uchwały w sprawie powołania komisji konkursowej dla przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora Szpitala im. Franciszka Raszei. 1 lipca br. odwołany został na terenie całego kraju stan zagrożenia epidemicznego. Po upływie 90 dni od tej daty ustaje stosunek pracy obecnej dyrektorki Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei - Elżbiety Wrzesińskiej-Żak. Dlatego konieczne jest przeprowadzenie konkursu w celu wyboru dyrektora szpitala. W proponowanym składzie komisji konkursowej Radę Miasta Poznania mają reprezentować radne: Lidia Dudziak, Halina Owsianna i Małgorzata Woźniak. Wszystkie zasiadają w Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia. Na przewodniczącą komisji konkursowej zgłoszono Magdalenę Pietrusik-Adamską, dyrektorkę Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta.

W wolnych głosach radne i radni poruszyli temat zagrożenia wśród młodzieży uzależnień od środków odurzających i dopalaczy, szczególnie w kontekście rozpoczynającego się roku szkolnego. Radna Halina Owsianna apelowała, aby uczulić na ten problem dyrektorów szkół, przeprowadzić akcję informacyjną, uświadamiającą problem. Przewodnicząca Komisji Maria Lisiecka-Pawełczak sugerowała, aby w ten temat zaangażować Wydział Oświaty jako jednostkę mającą bezpośredni kontakt z placówkami oświatowymi. Zadeklarowała, że zwróci się w tej sprawie do wiceprezydenta Mariusza Wiśniewskiego, któremu podlega między innymi poznańska oświata.

oprac. red.

Zobacz także: