grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Petycja w sprawie Michałówki i użytku ekologicznego

Do Rady Miasta wpłynęła petycja Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Wydziale Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta w sprawie konieczności pilnego zabezpieczenia rzeki Michałówka w jej górnym biegu, sąsiadującym z użytkiem ekologicznym Darzybór.

mapa przedstawiająca granice użytku ekologicznego Darzybór, - grafika artykułu
Granice użytku ekologicznego Darzybór, fot. mapa miejska ZGiKM GEOPOZ

KDO przy Wydziale Klimatu i Środowiska wnioskuje o pilne zabezpieczenie Michałówki w jej górnym biegu, sąsiadującym z użytkiem ekologicznym Darzybór, poprzez ograniczenie nadmiernego i nieuzasadnionego spływu jej wód, oraz podjęcie działań w celu wyłączenia całej zlewni Michałówki w jej górnym biegu z obwodu łowieckiego.

KDO wskazuje na - jej zdaniem - uporczywe niewywiązywanie się przez podmioty administrujące rzekę z obowiązku obsługi jazów, które pozostają stale otwarte i nie spełnią swojej roli retencjonowania wód. Brak należytej obsługi zastawek na Michałówce, pozostawianie ich w stanie otwartym, powoduje niekontrolowany spływ wód i drenaż okolicznych gruntów, zwłaszcza lasów położonych w granicach administracyjnych Poznania i chronionych jako użytek ekologiczny Darzybór.

Zdaniem Komisji mają też miejsce prześladowania borów, poprzez niszczenie ich tam, a także bezpośrednie zbijanie tych zwierząt podlegających ochronie gatunkowej. Żyjąca w Michałówce populacja bobra europejskiego, budując tamy, wielokrotnie zastępowała osoby zobowiązane do obsługi jazów. Bobry są jednak systematycznie zwalczane, a retencjonujące wody tamy niszczone. Jest to sprzeczne również z obowiązującym programem dostosowania lasów do retencji wody.

Komisja ocenia, że wymienione działania, dokonywane bezpośrednio przy granicy użytku ekologicznego Darzybór, naruszają obowiązujący w nim zakaz zmian stosunków wodnych, poprzez silne drenowanie terenów leśnych użytku, położonych w zlewni rzeki Michałówki.

KDO postuluje wycofanie przez Radę Miasta Poznania swojego uzgodnienia dla obwodu łowieckiego obejmującego zlewnię Michałówki. Zgodnie z ustawą Prawo łowieckie, obwody łowieckie są ustalane przez sejmik województwa w drodze uchwały. Gminy opiniują utworzenie obwodu łowieckiego, a negatywna opinia nie jest wiążąca dla sejmiku. KDO wskazuje jednak na duże zagrożenie wypadkami związanymi z używaniem broni w gęsto zaludnionym i użytkowanym rekreacyjnie rejonie Michałówki. Dlatego stanowisko Miasta Poznania w sprawie funkcjonowania obwodu łowieckiego może mieć istotne znaczenie przy ewentualnym ustalaniu odpowiedzialności za wypadki, bowiem zapewnienie bezpieczeństwa należy do zadań własnych gminy. KDO ds. środowiska już wcześniej postulowała zniesienie tego obwodu łowieckiego. Komisja domaga się również podjęcia przez Radę Miasta Poznania uchwały powiększającej obszar użytku ekologicznego Darzybór o tereny użytkowane rolniczo, jako łąki kośne, położone pomiędzy lasami użytku ekologicznego Darzybór administrowanymi przez nadleśnictwo Babki, a korytem rzeki Michałówka, które jest wyodrębnione geodezyjnie.

Oprócz wniosków do Rady Miasta, KDO oczekuje również od Prezydenta Poznania wyegzekwowania od zarządcy Michałówki zamknięcia zastawek na jazach. Ewentualne ich otwieranie dopuszczalne byłoby jedynie w sytuacjach zagrożenia powodziowego, które na tym odcinku rzeki nie zdarzyło się przynajmniej od 30 lat.

oprac. red.