grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Program Rozwoju Śródmieścia

Komisja Polityki Przestrzennej pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie Zintegrowanego Programu Odnowy i Rozwoju Śródmieścia Poznania na lata 2014-2030.

Ulica Święty Marcin (fot. C. Omieljańczyk) - grafika artykułu
Ulica Święty Marcin (fot. C. Omieljańczyk)

Na posiedzeniu w dniu 4 grudnia radni z Komisji Polityki Przestrzennej zapoznali się z projektem uchwały w sprawie Zintegrowanego Programu Odnowy i Rozwoju Śródmieścia Poznania na lata 2014-2030. Przedstawił go Lech Podbrez, kierownik Oddziału Rewitalizacji Biura Koordynacji Projektów.

Projekt to realizacja uchwały Rady Miasta z listopada ubiegłego roku. Powstał zgodnie z założeniami ustalonymi przez Komisję Rewitalizacji na podstawie wyników przeprowadzonej wcześniej debaty społecznej z udziałem radnych miejskich i osiedlowych, przedstawicieli Prezydenta Poznania, urzędników, mieszkańców, przedstawicieli organizacji pozarządowych. Twórcy programu chcieliby ożywić śródmieście, sprawić, by stało się ono miejscem przyjaznym dla mieszkańców i dla osób, które w nim pracują, inwestują czy chociażby spędzają czas wolny.

Dokument ten, jak określił go Lech Podbrez, jest bardzo uspołeczniony. Powstał w wyniku wielu debat, spotkań, warsztatów. W jego powstanie zaangażowało się około 100 osób. Dotyczy terenu działania pięciu śródmiejskich rad osiedlowych. Zawiera diagnozę obecnego stanu, a także cele i zadania, które umożliwią ich zrealizowanie.

W odniesieniu do lat 2014-2030 przyjęto cztery główne cele operacyjne. Przyjmuje się w nich, że śródmieście powinno być:

- atrakcyjnym i wysokiej jakości miejscem zamieszkania,

- miejscem społecznej aktywności: kulturalnej, gospodarczej i obywatelskiej,

- atrakcyjną i wysokiej jakości przestrzenią kulturową,

- miejscem zrównoważonego transportu, uwzględniającego ruch pieszy i rowerowy, transport zbiorowy i samochodowy, oraz dobrej jakości infrastruktury technicznej.

Dla osiągnięcia tych celów zaproponowano dziesięć działań strategicznych. Wśród nich jest nie tylko tworzenie korzystnych warunków zamieszkania i polepszenie jakości śródmiejskich zasobów lokalowych, ale także ochrona i promocja dziedzictwa kulturowego czy tworzenie dobrych warunków do korzystania z transportu publicznego. Zaproponowano około 120 zadań, które umożliwią realizację zgłoszonych celów. Autorzy sformułowali też szereg zaleceń, które w ich ocenie są niezbędne dla rozwoju i odnowy śródmieścia.

Projekt uchwały uzyskał jednomyślną pozytywną opinię Komisji. Rada Miasta zajmie się nim na sesji w dniu 10 grudnia. (co)