grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Projekt z gminą Czerwonak

Radni Komisji Transportu i Polityki Mieszkaniowej na piątkowym (22 kwietnia) posiedzeniu zapoznali się z trzema projektami uchwał oraz poznali zamierzenia ZKZL i PTBS dotyczące inwestycji mieszkaniowych planowanych przez te instytucje. Posiedzenie odbyło się w trybie zdalnym.

Istniejący węzeł przesiadkowy Czerwonak, fot. Metropolia Poznań - grafika artykułu
Istniejący węzeł przesiadkowy Czerwonak, fot. Metropolia Poznań

Na początek radni zapoznali się z projektem uchwały w sprawie powierzenia sąsiadującej z Poznaniem Gminie Czerwonak realizacji zadania opracowania "dokumentacji projektowej Zintegrowanego Węzła Przesiadkowego Poznań Koziegłowy w zakresie dotyczącym działek leżących na terenie Poznania". W tym przypadku Poznań planuje zawrzeć z gminą Czerwonak porozumienie międzygminne. Planowany węzeł przesiadkowy powstanie na granicy Poznania i Czerwonaka.

W takich przypadkach gminy nie mogą realizować inwestycji samodzielnie, tj. bez uzgodnienia z władzami sąsiedniej gminy. By zrealizować projekty tego typu zawiera się związki i porozumienia komunalne. W ramach planowanego porozumienia Miasto Poznań przekaże Gminie Czerwonak realizację zadania na terenach miasta, ale Poznań nie będzie partycypował w kosztach tego projektu. Czerwonak ma przeprowadzić przetarg na opracowanie dokumentacji węzła jeszcze w 2022 roku.

Budowa węzła przesiadkowego Poznań-Koziegłowy realizowana jest w ramach projektu pn. "Integracja węzłów na północnej obwodnicy towarowej M. Poznania z miejskim transportem zbiorowym - dokumentacja", w którym Miasto Poznań jest partnerem wiodącym, a Gmina Czerwonak partnerem. Wszyscy radni (12) zaopiniowali pozytywnie projekt uchwały w tej sprawie.

Kolejny projektem przedstawionym na posiedzeniu była uchwała ws. wniesienia przez Miasto Poznań do spółki Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych lokalu w budynku przy ul. Wronieckiej. Miasto ma w tym budynku pięć lokali użytkowych, a siedem kolejnych należy do podmiotu prywatnego. Zarządcą nieruchomości wspólnej jest Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej. Spółka zadłużyła się wobec wspólnoty, w związku z czym wstrzymano dostawy ciepła do budynku. Dodatkowo w pierwszej połowie 2020 roku zmarł prezes spółki i jednocześnie jej jedyny udziałowiec, w związku z czym spółka nie ma przedstawiciela we wspólnocie. Rozwiązanie tego problemu na drodze prawnej może zająć dużo czasu, więc ZKZL podejmuje działania innego rodzaju.

ZKZL zawnioskował o wniesienie aportem najmniejszego lokalu stanowiącego własność Miasta Poznania. Przeniesienie własności tego lokalu na ZKZL zwiększy liczbę właścicieli lokali wchodzących w skład wspólnoty mieszkaniowej z dwóch do trzech i pozwoli miastu, występującemu łącznie z ZKZL, podejmować uchwały w trybie głosowania. Pozwoli to na zarządzanie nieruchomością bez udziału większościowego właściciela. Nieruchomość, o którą chodzi, jest zabytkiem, dlatego miasto musiało uzyskać zgodę na wniesienie aportu od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Otrzymało tę zgodę 30 grudnia 2021 r. W zamian za wniesiony wkład Miasto otrzyma udziały w podwyższonym kapitale zakładowym ZKZL. 13 radnych KTiPM zaopiniowało pozytywnie projekt uchwały w tej sprawie.

Komisja zapoznała się także z projektem uchwały zmieniającej zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Poznania. Zmiany przygotowano wz. z zaleceniem Audytora Miasta, który uznał, że obowiązujące przepisy nie określają jednoznacznie podziału kompetencji i wymagają uzupełnienia. W przygotowanym projekcie zmieniono definicję wynajmującego, zdefiniowano rolę Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych, wskazano podstawę prawną powierzenia ZKZL  zadania oraz określono zakres działań. W uchwal zaznaczono też, że ważne informacje dotyczące najmu lokali komunalnych muszą być publikowane i ogłszane, by społeczeństwo miało o nich wiedzę. Radni zdecydowali się na razie nie opiniować tego projektu uchwały, bo ma on zostać uzupełniony w ramach autopoprawki o jedno zagadnienie.

Na koniec radni zapoznali się z zamierzeniami ZKZL i PTBS dotyczącymi realizacji inwestycji mieszkaniowych dofinansowanych przez Skarb Państwa.

oprac. szym

Zobacz więcej:

Porządek obrad KTiPM