grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Rewitalizacja na Łazarzu i Jeżycach

Wspólne posiedzenie Komisji Rewitalizacji i Komisji Samorządowej rozpoczęło się w siedzibie Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych przy ul. Matejki.

Kamienica przy ul. Siemiradzkiego (Łazarz) - grafika artykułu
Kamienica przy ul. Siemiradzkiego (Łazarz)

Komisja Rewitalizacji

Komisja Samorządowa

Obie komisje zaopiniowały zmiany w budżecie oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Do budżetu wprowadzony został projekt podejmujący temat rewitalizacji, całkowicie finansowany ze środków unijnych. Zakłada on szerokie spektrum przedsięwzięć i działań społecznych, polegających m.in. na: aktywizacji zawodowej, integracji lokalnych społeczności. Wartość programu to 219 tys. zł.

Głównym punktem spotkania było zapoznanie się z realizacją Miejskiego Programu Rewitalizacji na Łazarzu i Jeżycach.

Jarosław Pucek, dyrektor ZKZL przedstawił działania swojej jednostki, zmierzające do poprawy jakości przestrzeni zespołu urbanistycznego Maxa Johowa i rozwiązania problemu miejsc parkingowych. Zespół kamienic skupionych w rejonie ulic Wyspiańskiego, Chełmońskiego, Siemiradzkiego, Kossaka, to 72 budynki, z których tylko 4 stanowią pełną własność Miasta. ZKZL przez ostatnie lata doprowadził do poprawy stanu technicznego tych kamienic. Nakłady remontowe w okresie 2006-2011 wyniosły prawie 40 mln zł. Nie udało się rozwiązać problemu ulic zatłoczonych przez parkujące samochody. Technicznie możliwe jest wybudowanie parkingów podziemnych, ale barierę stanowią koszty.

Odmienne spojrzenie rewitalizację poprzez remonty zabytkowych kamienic przedstawił radny Wojciech Kręglewski. Nie negując potrzeby ich renowacji zwrócił uwagę, że jest to niezwykle drogie przedsięwzięcie. Koszty eksploatacji takich obiektów są bardzo wysokie, co przekłada się na stawki czynszu. Te kamienice były kiedyś budowane dla najbogatszych mieszkańców Poznania. Trudno wyobrazić sobie, aby mogli je zamieszkiwać dotychczasowi lokatorzy mieszkań komunalnych. - Za o wiele mniejsze pieniądze możemy dla tych ludzi stworzyć mieszkania w nowym budownictwie, w nowej, mniej kosztownej technologii - mówił Wojciech Kręglewski.

Oprócz dużego programu inwestycyjnego, prowadzone są przez miejskich urzędników akcje społeczne mające aktywizować lokalne społeczności Łazarza i Jeżyc oraz odmienić wizerunek przestrzeni miejskiej. Urząd Miasta współorganizował takie akcje jak: "Święto Sąsiadów", warsztaty plastyczne, koncerty, warsztaty projektowe dla studentów, akcja "Odmień swoje podwórko".

Na Jeżycach aktywnie współpracują Rada Osiedla Jeżyce i Stowarzyszenie Piękne Jeżyce, starając się m.in. przywrócić zieleń na podwórkach. Najlepiej udaje się to tam, gdzie właścicielami kamienic są osoby prywatne. Rada Osiedla i Stowarzyszenie od dawna wnioskują do jednostek miejskich o remont ulicy Staszica. - Jeśli nie uda zrealizować się tego zamierzenia inicjatywa ludzi osłabnie. - mówił Stanisław Gorzelańczyk, przewodniczący Rady Osiedla Jeżyce.

Wojciech Wośkowiak radny miejski i jednocześnie przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz, mówił o działaniach w tej części miasta, między innymi staraniach o rewitalizację tzw. lejka łazarskiego, skweru przy ulicy Wyspiańskiego i innych miejsc mogących służyć ogółowi mieszkańców.

Po części merytorycznej uczestnicy spotkania udali się na wizję lokalną omawianych miejsc na Łazarzu i Jeżycach.

  • Radni z Komisji Samorządowej poparli ideę utworzenia Porozumienia Rad Osiedli Miasta Poznania. Komisja przyjęła stanowisko, w którym popiera powołanie Porozumienia Rad Osiedli Miasta Poznania. Radni miejscy mają nadzieję, że nastąpi to wkrótce i liczą na pomoc Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta. Jeśli osiedla nie zdecydują się na formułę porozumienia alternatywą może być konwent przewodniczących rad i zarządów. Byłaby to formuła otwarta i rady osiedli same zdecydowałyby jaki nadać jej kształt. Porozumienie rad osiedli funkcjonowało przed reformą jednostek pomocniczych. Po wprowadzeniu reformy i nowego podziału granic jednostek pomocniczych (zmniejszenia ich liczby z 69 do 42) nie powstała jeszcze ich wspólna reprezentacja. Poprzednim porozumieniem kierowała Halina Owsianna (przewodnicząca Rady Osiedla Stare Winogrady). Już po marcowych wyborach, na stronach Biuletynu, H. Owsianna wyrażała opinię, że powinna powstać płaszczyzna integracji rad osiedli.