grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Sesja budżetowa RMP

Rada Miasta przyjęła budżet Poznania na 2023 rok i wieloletnią prognozę finansową.

Sesja budżetowa RMP w dniu 22.12.2022 r. - grafika artykułu
Sesja budżetowa RMP w dniu 22.12.2022 r.

Do projektu budżetu radni złożyli 119 poprawek, z których prezydent uwzględnił 37 (w całości lub części). Dotyczyły one np. obszarów oświaty, ochrony środowiska, kultury, transportu, małych inwestycji jak chodników, czy doświetlenia przejść dla pieszych.

W wystąpieniach klubowych, szef klubu PiS Michał Grześ powiedział, że sesja budżetowa to święto samorządu, a najbardziej szczęśliwi są ci, których poprawki są uwzględniane. Zdaniem radnego Grzesia poprawki klubu PiS (złożono ich 51) nie zostały uwzględnione z powodów politycznych, a prezydent nie spotkał się z radnymi tego klubu. Radny ocenił, że budżet jest zamknięty na mieszkańców i na współpracę.

W imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej wystąpił radny Paweł Matuszak, który podkreślał, że radni KO są aktywni w terenie, rozmawiają z mieszkańcami, dyrektorami jednostek miejskich, znają ich potrzeby. KO udało się wspólnie z prezydentem wypracować zmiany w budżecie. Dotyczą one zadań realizowanych na rzecz mieszkańców w takich obszarach jak: inwestycje w tereny zielone; inwestycje drogowe; modernizacje i remonty w placówkach oświatowych; inwestycje i zakupy sprzętu w placówkach medycznych oraz pomocy społecznej; modernizacje i działania na rzecz sportu i rekreacji; z zakresu kultury m.in. dofinansowanie zakupów nowych książek dla Biblioteki Raczyńskich; z obszaru ochrony środowiska m.in. wspieranie działań upowszechniających małą retencję.

Reprezentująca klub Wspólny Poznań Dorota Bonk-Hemmermeister, podkreśliła że klub WP zgłosił 68 poprawek do budżetu - najwięcej z klubów radnych. Prezydent uwzględnił 36 z nich, w tym środki na wzrost wynagrodzeń motorniczych i kierowców MPK. Radna wymieniała trudności związane z budżetem: spadek dochodów, wzrost cen, niełatwe i trudne wybory. Jej zdaniem było by lepiej gdyby struktura wydawania środków była by bardziej partycypacyjna, dlatego warto sięgać po opinie mieszkańców.

Po wystąpieniach klubowych rozpoczęła się debata indywidualna. Radna Klaudia Strzelecka przypomniała o przedłużającym się remoncie centrum miasta, co wpływa negatywnie na podmioty prowadzące działalność gospodarczą, a wiele z nich zamknęło się. Zwróciła uwagą, że przyszłoroczny budżet nie przewiduje programów pomocowych dla tych podmiotów, są natomiast wysokie premie dla prezesów Poznańskich Inwestycji Miejskich. Wspomniała także o krytycznym raporcie Najwyższej Izby Kontroli w sprawie działań Miasta na polu nośników reklamowych. Wyraziła też sprzeciw wobec likwidacji Poznańskiego Roweru Miejskiego. Według radnego Krzysztofa Rosenkiewicza pewną pociechą jest to, że część postulatów radnych PiS została jest ujęta w przyjętych propozycjach radnych KO i WP. Zdaniem radnego, nie zmienia obrazu sytuacji, że klub PiS jest nierówno traktowany, a poprawki są odrzucane ze względów politycznych. Radna Ewa Jemielity zastanawiała się, czy najlepszym sposobem nie będzie nie zgłaszać poprawek, a mieszkańców bezpośrednio wysyłać do prezydenta z ich problemami. Radna Lidia Dudziak zaapelowała do prezydenta o powołanie pełnomocnika do spraw pozyskiwania środków na rozwój i inwestycje w poznański sport. Sara Szynkowska vel Sęk mówiła o niedawnej decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w sprawie drzew przy ul. 27 Grudnia. RDOŚ nie zgodziła się na wycinkę. Przeciwko wycinaniu tych drzew protestowali także mieszkańcy, a petycję w obronie drzew podpisało prawie 12 tys. osób. Radna wspomniała o zagrożonych użytkach ekologicznych - Dębinie i Traszkach Ratajski, apelowała o poszanowanie przyrody, która jest jedną z najcenniejszych rzeczy jaką mamy. Jej zdaniem miasto przedkłada tereny zieleni urządzonej ponad tereny zielonej.

Gościnnie głos zabrał przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Tomasz Poprawski, który podziękował za środki na działalność MRM oraz zapowiedź powołania miejskiego rzecznika praw uczniów. Z taką inicjatywą wystąpiła radna Małgorzata Dudzic-Biskupska. Tomasz Poprawski podkreślał, że instytucja rzecznika jest pilną sprawą dla poznańskich uczniów. Chodzi o monitorowanie łamania praw uczniowskich, a także uświadamianie uczniów na temat ich praw. Przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz uściślił, że MRM miała już wcześniej środki na funkcjonowanie, ale były one umieszczone w różnych jednostkach, teraz zostały wyodrębnione w ranach pozycji budżetowej.

W głosowaniu budżet na 2023 rok i wieloletnią prognozę finansową poparło 24 radnych, a 8 głosowało przeciwko.

oprac. red.

Załączniki