Dyrektor CSD Joanna Żygowska przedstawiła radnym misję i wartości tej instytucji kultury. Centrum stara się widzieć dzieci tu i teraz, stawia na ciekawość jako motywację do działania, na dostępność jako synonim gościnności, na wiedzę i współpracę, stara się być blisko swojej publiczności. Dzieci i młodzież są w centrum uwagi. Do flagowych projektów CSD należą m.in.: Festiwal Ale Kino!, czy Biennale Sztuki dla Dziecka. Obszar działalności CSD to także Scena Wspólna na Cytadeli. Instytucja finansowana jest w 81% z budżetu Miasta Poznania, a w 15% ze środków zewnętrznych. W ubiegłym roku CSD obchodziło jubileusz 40-lecia istnienia.
W ostatnich latach oferta CSD skierowana jest nie tylko dla dzieci, ale rozszerza się również na młodzież. Instytucja Publikuje także swoje wydawnictwa. To sprawia, że Centrum pracuje na spójną komunikacją, a także nad zwiększeniem rozpoznawalności oraz nad tym, aby trafić do nowych grup. Stąd jednostka rozważa zmianę logotypu i nazwy na pełniej oddającą profil działalności.
Opinie wśród radnych na temat zasadności zmiany nazwy były podzielone. Zdaniem Adama Szabelskiego pomysł jest słuszny i wynika z analiz instytucji. Marta Mazurek podała udany jej zdaniem przykład powołania marki głównej Poznańskie Centrum Dziedzictwa, która spaja inne projekty i marki tej instytucji (m.in.: Brama Poznania, Centrum Szyfrów Enigma, Galeria Śluza). Z rezerwą do zmiany nazwy odniósł się przewodniczący RMP Grzegorz Ganowicz, wskazując że wartością instytucji jest ciągłość i kontynuacja. Zmiany mogą być szansą, ale w połączeniu z dotychczasowym dorobkiem i tradycją. Opowiedział raczej za rebrandingiem jako modyfikacją graficzną, a nie budową czegoś od nowa. Radny Marek Sternalski zastanawiał się, czy ewentualna zmiana nazwy zwiększy potencjał instytucji, i czy przewyższy to ryzyka związane ze zmianą. Sugerował, aby zacząć od argumentów dlaczego aktualna nazwa powinna zniknąć.
Przewodniczący Komisji Grzegorz Jura widząc pewne uzasadnienie potrzeby rebrandingu instytucji zaproponował, aby CSD przygotowało różne warianty tego procesu i przedstawiło je Komisji do dalszej dyskusji.
Poniższa treść została przygotowana przez biuletyn/Wydawnictwo Miejskie Posnania