grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Uczennice i uczniowie mają swoją rzeczniczkę

1 czerwca, funkcję Rzeczniczki Praw Uczniowskich w Poznaniu objęła Agata Dawidowska - radczyni prawna oraz działaczka społeczna. Prezentacja nowej rzeczniczki odbyła się podczas konferencji prasowej na placu Kolegiackim, a oprócz Agaty Dawidowskiej, wzięli w niej udział: wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski, radny Marek Steranalski - przewodniczący Komisji Edukacji i Wychowania oraz Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta.

Agata Dawidowska objęła funkję Rzeczniczki Praw Uczniowskich w Poznaniu - grafika artykułu
Agata Dawidowska objęła funkję Rzeczniczki Praw Uczniowskich w Poznaniu

Agata Dawidowska jest radczynią prawną, prowadzi własną kancelarię. Od 2016 roku wraz z Fundacją Matecznik współtworzy projekt Mamy GŁOS. W jego ramach udziela porad prawnych dla rodziców. Od 2020 współtworzy dużą rodzicielską grupę wsparcia. Dwa lata temu została wyróżniona w 21. edycji konkursu Poznański Wolontariusz Roku w kategorii Wolontariat Indywidualny. Prowadzi także blog poświęcony tematowi praw dziecka.

- W planach mam przede wszystkim informowanie uczniów oraz ich rodziców na temat przysługujących im praw. Ważnym elementem jest według mnie budowanie relacji między szkołą a uczniami oraz nastawienie na dialog, mediacje i skuteczne rozwiązywanie powstałych problemów. Chcę, żeby relacje w poznańskich szkołach były oparte na wzajemnym szacunku, a szkoła była bezpiecznym miejscem dla każdego - podkreśla Agata Dawidowska.

Do głównych zadań rzeczniczki należy m.in. informowanie uczniów o przysługujących im prawach oraz współpraca z samorządami uczniowskimi poznańskich szkół, a także z Młodzieżową Radą Miasta Poznania. To również interweniowanie w zgłoszonych sprawach o naruszenie praw ucznia i udzielanie wsparcia młodym ludziom w ich rozwiązywaniu. Rzeczniczka będzie także współpracować z władzami szkół i placówek oświatowych. Obecnie zatrudniona jest w Wydziale Oświaty. Docelowo, po dopełnieniu wszystkich formalności oraz ustaleniu szczegółów, zatrudniona zastanie przy poradni psychologiczno-pedagogicznej.

- Szkoła się zmienia. Dzisiejsza młodzież ma inne oczekiwania niż dekadę czy dwie temu. Uczniowie szukają dialogu, rozmowy, autorytetu opartego na wiedzy - mówi radny Marek Sternalski. - Funkcja ta stworzona jest po to, aby był w naszym mieście ktoś, kto niezależnie od władz miasta, dyrekcji, szkół i nauczycieli, będzie szukał rozwiązań i kompromisu w trudnych sprawach. Rzeczniczka co pół roku zarówno nam, jak i Młodzieżowej Radzie Miasta, będzie zdawała sprawozdanie z działalności. To będzie bardzo dla nas cenne, bo pokaże nam problemy, których mogliśmy nie dostrzec - podkreśla przewodniczący Komisji Oświaty i Wychowania RMP.

- Żyjemy w czasach dynamicznych zmian społecznych i edukacyjnych, nie zawsze pozytywnych. Ważne by umieć się w tym racjonalnie odnaleźć, mając na uwadze zawsze troskę o najsłabszych w każdym systemie, czyli dzieci - zaznacza wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski. - Zależy nam, aby w sposób rzeczowy i rzetelnie wyjaśniać wszystkie sprawy, w których uczniowskie prawa dzieci i młodzieży mogłyby być naruszone, uwzględniając przy tym także prawa szkoły i nauczycieli jako organizatorów procesu dydaktycznego, które współcześnie także bywają naruszane - dodaje.

oprac. red.