W pierwszej "środowiskowej" części posiedzenia radni zaopiniowali pozytywnie wniosek Wydziału Gospodarki Nieruchomościami w sprawie oddania w najem nieruchomości na Ławicy, na której znajduje się plac manewrowy. Po tym opinię pozytywną otrzymał projekt uchwały w sprawie ustalenia stawek dotacji do usług świadczonych przez Zakład Lasów Poznańskich. Zmiana planu budżetowego wiąże się z rosnącą inflacją oraz wzrostem cen paliwa, a także nowymi zadaniami nałożonymi na Lasy Poznańskie przez miasto. Wśród nich jest m.in. odstraszanie dzików oraz usuwanie drzew połamanych przez wichurę, która przeszła nad Poznaniem w lutym tego roku.
W części wspólnej posiedzenia radni zapoznali się z projektem zmian w wieloletniej prognozie finansowej Miasta Poznania i budżecie Miasta na rok 2022. Jak wyjaśnił Piotr Husejko, skarbnik miasta, chodzi m.in. o 22 mln zł przeznaczone na podwyżki wynagrodzeń dla pracowników wymuszone przez rosnącą inflację oraz konieczność realizacji zadań dodatkowych zleconych poszczególnym wydziałom i biurom. Obie komisje zaopiniowały pozytywnie projekt uchwały w tej sprawie.
Kolejnymi tematami tego posiedzenia była kwestie przygotowania miasta do zmian klimatu. Jedną kwestią było zagospodarowanie i retencja wód opadowych i roztopowych w projektach planów miejscowych, drugą rozwiązania z zakresu zielono-niebieskiej infrastruktury w przestrzeni miejskiej.
Wspomniana błękitno-zielona infrastruktura to sieć obszarów naturalnych i półnaturalnych zaprojektowana tak, by można było wykorzystywać rozwiązania oparte na przyrodzie. Celem tworzenia, pielęgnacji i rozbudowy błękitno-zielonej infrastruktury jest poprawa retencji, ograniczanie skutków zjawisk ekstremalnych, jak ulewy, powodzie czy susza. Ważne jest także utrzymanie funkcji przyrodniczej, czyli miejsc bytowania zwierząt i wzrostu roślin. Infrastruktura ta ma też funkcję społeczno-zdrowotną oraz poprawia wygląd krajobrazu.
Radni dowiedzieli się m.in. jakie rozwiązania i zapisy chroniące zasoby wodne są aktualnie stosowane w miejscowych planach. Przede wszystkim plany te ustalają tereny zabudowy, tereny zieleni z zakazem zabudowy, strefy zieleni na terenie zabudowy i tereny zieleni lub wód z zakazem zabudowy. Dla przykładu w MPZP "Rejon ulicy Mieleszyńskiej" zawarto zapisy o ochronie terenów wód powierzchniowych, przede wszystkim tzw. Szacht, z kolei w MPZP "Sołacz - część C" zawarto zapis o ochronie doliny Bogdanki, a w MPZP dla Radojewa wyznaczono do ochrony otwarte zbiorniki wodne, a także rowy melioracyjne. Radni dowiedzieli się też, kiedy do MPZP można wprowadzać zapisy dotyczące zagospodarowania wód opadowych i roztopowych oraz retencji, a także kiedy uwarunkowania środowiskowe w tym zakresie są zawarte w przepisach wyższego rzędu: ustawach, rozporządzeniach, prawie wodnym, itp.
W kolejnym punkcie posiedzenia Hanna Madajczyk ze spółki Aquanet Retencja przedstawiła zagadnienia zagospodarowania i retencji wód opadowych i roztopowych. Powiedziała, że powołano Dział Rozwoju Retencji, który zajmuje się projektami na przyszłość. W ramach działań bieżących spółka przygotowała i udostępniła broszurę pt. Wytyczne zagospodarowania wód opadowych w obszarze zabudowy jednorodzinnej oraz broszurę o zagospodarowaniu wód opadowych dla zabudowy wielorodzinnej i śródmiejskiej. Przygotowano także wirtualny kalkulator, który pozwala obliczyć ile deszczu gromadzi się na terenie danej nieruchomości. Aquanet Retencja prowadzi już inwestycje, których celem jest zatrzymanie wód opadowych. Przygotowuje też strategię gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi w mieście. Kiedy to opracowanie powstanie, będzie szeroko konsultowane w Poznaniu. Aquanet Retencja buduje też sieć 13 nowych deszczomierzy, które będą zbierać wiarygodne dane o opadach na terenie miasta. W sumie sieć będzie liczyła 20 deszczomierzy.
Obserwujący posiedzenie przedstawiciel organizacji pozarządowej Robert Kalak z Koalicji Zazieleń Poznań zwrócił uwagę, że miasto planuje budowę kolektora w rejonie rzeczki Bogdanka. Ma nim być odprowadzana woda deszczowa, szczególnie w czasie intensywnych opadów. Jego zdaniem, zamiast wydawać znaczne kwoty na budowę kolektora, najpierw należy zbadać możliwość rozprowadzenia nadmiaru wody przez zielono-niebieską infrastrukturę i w ramach małej retencji zatrzymania jej na tym terenie, zamiast natychmiast odprowadzać wodę do rzeki. Koalicja zgłosiła w tej sprawie wniosek formalny.
W ostatnim punkcie komisja zapoznała się z projektem uchwały autorstwa radnego Łukasza Kapustki. Uchwała dotyczy ustalenia kierunków działania dla Prezydenta Miasta Poznania dotyczących zintensyfikowania działań na rzecz pozyskania gruntów pod rozbudowę parku na os. Orła Białego. Radny chce w ten sposób skłonić Urząd Miasta Poznania do pozyskania prywatnej działki na os. Orła Białego i utworzenia w tym miejscu parku. Uchwała ta nie wskazuje, jaką drogą ta działka ma być pozyskana, ale - zdaniem radnego - niekoniecznie musi to być wykup. Miasto może się również wymienić na inną działkę lub wywłaszczyć teren. Radny dodał, że przejęcia tego terenu i urządzeniu na nim parku chcą mieszkańcy, rada osiedla, spółdzielnia mieszkaniowa i organizacje samorządowe. Jak się okazało Urząd Miasta Poznania od kilku lat próbuje pozyskać wskazaną działkę, a nawet próbował ją wykupić od właściciela, jednak cena okazała się zbyt wysoka. Teren ten został zabezpieczony przed zabudową zapisami w miejscowym planie zagospodarowania. Po długiej dyskusji radni obu komisji opiniowali projekt uchwały. W obu głosowaniach otrzymała ona opinię negatywną.
opr. szym
Zobacz więcej: