grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Współpraca z zagranicznymi miastami

Poznań ma 14 miast partnerski i jedno partnerskie hrabstwo, w tym roku dojdzie do sformalizowania współpracy z bułgarskim Plowdiw. To jednak nie jedyne miasta z którymi Poznań współpracuje, bo wizyty odbywają się także w innych ośrodkach miejskich.

Merostwo w Rennes, fot. Poznan.pl - grafika artykułu
Merostwo w Rennes, fot. Poznan.pl

Dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Iwona Matuszczak-Szulc przedstawiła radnym współpracę Poznania na poziomie międzynarodowym. Ta głównie dotyczy zagranicznych miasta w tym szczególnie miasta partnerskich. Poznań ma 14 miast partnerskich i jedno partnerskie hrabstwo. Są to: Assen (Holandia), Bolonia (Włochy), Brno (Czechy), Charków (Ukraina), Győr (Węgry), Hanower (Niemcy), Jyväskylä (Finlandia), Kutaisi (Gruzja), Nablus (Palestyna), Pozuelo de Alarcon (Hiszpania), Ra'anana (Izrael), Rennes (Francja), Shenzhen (Chiny), Toledo (USA) oraz hrabstwo Nottinghamshire (Wielka Brytania).

Współpracę z nimi koordynuje Wydział Rozwoju, ale w obszarach merytorycznych zajmują się nimi właściwe jednostki miejskie. - Różnie jest ze współpracą z miastami partnerskimi - tłumaczyła Matuszczak-Szulc radnym z Komisji Współpracy Lokalnej Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego. - Niektóre miasta jak Brno czy Hanower są bardzo aktywnie, a z innymi współpraca osłabła, wszystko zależy od ludzi po obu stronach - mówiła. Z niektórymi miastami jak Rennes czy Shenzhen udało się wznowić współpracę w ostatnim czasie. W tym roku dopełnione zostaną formalności by bułgarskie miasto Plowdiw zostało miastem partnerskim Poznania.

Oprócz miast partnerskich Poznań współpracuje też z innymi miastami, które mają ciekawe rozwiązania w konkretnych obszarach. Na przykład w kwestii polityki rowerowej współpraca prowadzona jest z Kopenhagą, z Berlinem, Lipskiem i Dreznem utrzymywane są relacje w kwestiach rewitalizacji i transportu publicznego zaś z Bazyleą i Lucerną w sprawach infrastruktury sportowej.

Poznań należy też do międzynarodowych organizacji zrzeszających miasta i samorządy takich jak EUROCITIES, International Congress and Convention Association (ICCA), European Cities Marketing (ECM) czy WHO Healthy Cities Network/Sieć Zdrowych Miast WHO. Organizacje te ułatwiają nawiązywanie kontaktów i wymianę doświadczeń.

Jan Gładysiak

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019