Maciej Musiał

Maciej Musiał urodził się 22 stycznia 1952 roku w Poznaniu, absolwent "Marcinka", ukończył studia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w roku 1973.

Od wczesnych lat udzielał się w harcerstwie, gdzie był m.in. szczepowym Błękitnej Czternastki. Do roku 1988 był liderem niejawnego Ruchu Harcerskiego w Poznaniu. Współzałożyciel Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w roku 1989.

W 1980 roku wstąpił do "Solidarności". Był członkiem Prezydium Regionalnej Komisji Porozumiewawczej Jednostek Badawczo-Rozwojowych "Solidarność". W 1981 roku został delegatem na Walny Zjazd Delegatów Regionu Wielkopolska, pełniąc funkcję członka Regionalnej Komisji Wyborczej.

Po 13 grudnia 1981 roku został przewodniczącym Tajnej Komisji Zakładowej, od 1982 roku członkiem Konspiracyjnego Zarządu Regionu Wielkopolska NSZZ "Solidarność". Organizował zaplecze dla pozostającego w podziemiu przewodniczącego Tymczasowego Zarządu Regionu Janusza Pałubickiego, po jego aresztowaniu kierował pracą Tymczasowego ZR Wielkopolska. W latach 1982-1987 dwukrotnie rozpracowywany przez SB. Jako wiceprzewodniczący Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" w Poznaniu kierował zwycięską kampanią wyborczą w wyborach do sejmu i senatu 4 czerwca 1989 roku.

W latach 1990-1996 pełnił funkcję dyrektora Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Od 1997 roku był wojewodą poznańskim, a od 1999 wojewodą wielkopolskim. W tym czasie opracowano i wdrożono cztery kluczowe ze społecznego punktu widzenia reformy: oświatową, emerytalną, administracyjną i zdrowotną. Maciej Musiał był wówczas liderem w tworzeniu nowych struktur samorządu terytorialnego na szczeblu województwa i nowo tworzonych powiatów. W roku 2000, na wniosek premiera Jerzego Buzka, objął stanowisko szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W latach 2011-2017 jako dyrektor biura Stowarzyszenia Metropolia Poznań działał na rzecz integracji samorządów aglomeracji poznańskiej, był inicjatorem budowy Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Obecnie jest członkiem Zarządu Fundacji Zakłady Kórnickie. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011) i Krzyżem Wolności i Solidarności (2019).

sieci społecznościowe