CZESŁAW CYBULSKI

CZESŁAW CYBULSKI

Dr Czesław Cybulski, to jeden z najlepszych na świecie trenerów lekkoatletycznych, od kilkudziesięciu lat związany z Poznaniem, wychowawca stu siedmiu mistrzów Polski i dwunastu medalistów Mistrzostw Europy, Świata i Igrzysk Olimpijskich, którzy na lekkoatletycznych arenach świata promują nasze miasto.

Czesław Cybulski urodził się 18 czerwca 1935 r. w Mosinie. Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Swoją karierę rozpoczął na Pomorzu, w Technikum Wychowania Fizycznego w Gdańsku Wrzeszczu. Jego profesorem był Sławomir Zieleniewski, któremu Czesław Cybulski poświęcił, zdobyty przez wychowanka, złoty medal olimpijski w Sydney. Mimo bardzo intensywnej pracy szkoleniowej, która zajmowała mu sporo czasu, w 1978 roku zdołał obronić doktorat z wychowania fizycznego na poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Od 1981 roku jest również trenerem klasy mistrzowskiej.

Od 53 lat Czesław Cybulski pracuje z reprezentacją Polski w lekkiej atletyce, a od 45 lat związany z Akademickim Związkiem Sportowym, którego jest członkiem honorowym. Ma imponujący dorobek: ponad stu wychowanków, którzy pod jego przewodnictwem sięgali po liczne medale i tytuły, ustanawiając 106 rekordów Polski i rekord świata.

Do jego najbardziej znanych wychowanków należą mistrz olimpijski i mistrz świata Szymon Ziółkowski, nieżyjąca już mistrzyni olimpijska Kamila Skolimowska oraz medalistka Igrzysk Olimpijskich i mistrzostw świata Anita Włodarczyk.

W chwili obecnej trenuje Pawła Fajdka i Joannę Fiedorow - olimpijczyków z Londynu 2012.

Czesław Cybulski wybrany został trenerem 90-lecia AZS Poznań. Ma tytuł honorowego profesora w lekkiej atletyce, odznaczony między innymi dwoma Złotymi Krzyżami za zasługi dla sportu i sportu szkolnego. Dla trenowanych przez siebie zawodników jest nie tylko trenerem, ale i fizjologiem i psychologiem w jednym. Powtarza, że trener powinien stanowić z zawodnikiem jedną duszę.

Ma opinię trenera bardzo wymagającego. Sam o sobie mówi, że jest bardzo trudny i całkowicie bezkompromisowy. Ci jego podopieczni, którzy potrafili sprostać wymaganiom niezwykle ciężkiej pracy i dyscypliny, osiągali znakomite wyniki. Swoim wychowankom wpaja, że ,,sukces zapewnia tylko reżim, a w lekkiej atletyce jeszcze pokora". Nie znajduje usprawiedliwień dla pracy pozorowanej lub niedostatecznego zaangażowania. Wobec braku profesjonalnych obiektów sportowych dla zawodników swojej dyscypliny, trenował z nimi na łące nad Wartą, pod poznańskim mostem św. Rocha. Za najskuteczniejszą drogę do sportowego sukcesu uważa bowiem niezwykle ciężką pracę, samodyscyplinę, skoncentrowanie na celu i zaufanie do trenera. Te jego ideały są wspólne także dla tak cenionego w Poznaniu etosu pracy. Jego podopieczni podkreślają, że praca z trenerem Czesławem Cybulskim to nie tylko szkoła rzutu młotem, lecz także szkoła życia i kształtowania charakteru.

sieci społecznościowe