Wystawa cyklu fotograficznego

Wystawa cyklu fotograficznego Damiana Andrzejewskiego pt. "Mój" Fotoplastykon

2014-11-10 ( poniedziałek ) – 2014-12-13 ( sobota )
plac Wolności, Poznań

Kategoria: Wystawy

Miesiąc po uroczystym uruchomieniu Fotoplastykonu Poznańskiego w Galerii Miejskiej Arsenał stwierdzić można, że wielu poznaniakom "powracające do życia" urządzenie przypomina czasy młodości, gdy funkcjonowało w atelier rodziny Rutów na rogu ulic Garncarskiej i Św. Marcin. Jedną z osób silnie związanych emocjonalnie z atmosferą trójwymiarowego genius loci był Damian Andrzejewski - pochodzący z Jarocina fotograf, jako nastolatek wielokrotnie wyrywający się z rodzinnego miasta, by tylko zapoznać się z nowymi stereofotografiami. To fascynacja nimi była jednym z czynników, które doprowadziły go do pełnemu oddaniu się fotograficznej pasji.

Gdy okazało się, że fotoplastykon znów pojawi się na artystycznej, kulturalnej i turystycznej mapie Poznania po dziesięcioletniej nieobecności, fascynacja ta mogła przekuć się w inicjatywę artystycznego uwiecznienia całego procesu konserwacji i montażu fotoplastykonu. Dzięki otwartości Wydawnictwa Miejskiego Posnania, które sfinansowało zyskanie "nowego blasku" przez urządzenie, oraz Galerii Miejskiej "Arsenał", Damian Andrzejewski mógł na każdym etapie prac przyglądać się działaniom renowatora, czego następstwem jest eksponowany cykl. Poetyka czarno-białych ujęć oddaje w nim pełnię osobistego stosunku do rekonstruowanego fotoplastykonu.

Prace oglądać będzie można na pl. Wolności już od późnego popołudnia 10 listopada 2014 r. do 13 grudnia 2014 r.

12 listopada o godz. 11:00 na pl. Wolności nastąpi oficjalne otwarcie wystawy, podczas której mieć będzie miejsce konferencja prasowa podsumowująca pierwszy miesiąc funkcjonowania Fotoplastykonu Poznańskiego.

Wystawę organizuje Miasto Poznań z udziałem Galerii Miejskiej "Arsenał" i Wydawnictwa Miejskiego Posnania.

Zobacz arsenal.art.pl