Atleta i buntownik

Mikołaj Pac Pomarnacki był uczestnikiem Poznańskiego Czerwca, a także znanym polskim szermierzem.  

.Fotografia przedstawia seniora Mikołaja Paca Pomarnackiego. Mężczyzna siedzi zwrócony do obiektywu i lekko się uśmiecha. Za stoi lampa obok kanapy. Na żółtej ścianie wiszą obrazy. - grafika artykułu
Mikołaj Pac Pomarnacki

Jako młody atleta

Mikołaj Pac Pomarnacki urodził się 19 września 1934 roku w Rybinie w pow. Kępno. Był synem Wacława i Hanny z d. Mielżyńskiej. Po zdaniu matury przyjechał do Poznania, gdzie podjął pracę a wkrótce rozpoczął również studia w Wyższej Szkole Rolniczej. Mikołaj PacPomarnacki od 1953 roku trenował szermierkę w Zrzeszeniu Sportowym "Gwardia". Zaledwie rok po tym jak pierwszy raz do ręki chwycił floret zdobył wicemistrzostwo Polski juniorów i w nagrodę pojechał na mistrzostwa świata do Budapesztu. Po dwóch latach treningu walczył już w finale spartakiady seniorów. 

Jako buntownik

Pomarnacki stał się czynnym uczestnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 roku.  Wziął udział m.in. w rozbiciu magazynu z bronią w Studium Wojskowym WSR. 10 lipca został zatrzymany. W toku przeprowadzonego śledztwa postawiono mu zarzuty i zakwalifikowano do 10 osobowej grupy na czele której stanął Janusz Kulas. W konsekwencji został aresztowany i sądzony w tzw. "procesie dziesięciu". Na mocy amnestii w październiku 1956 Pomarnacki nigdy nie odbył wyroku.  

Jako zawodowy sportowiec

Ukończył studia, a następnie wyjechał do Gliwic, gdzie jako zawodnik Piasta w latach 1962-1969 wywalczył sześć z ośmiu krążków na Mistrzostwach Świata. Był również na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 1964 roku, w Meksyku 1968 roku, Monachium w 1972. W 1988 roku na Igrzyskach w Seulu wystąpił jako trener kadry.  

Po latach oskarżył Miasto Poznań o niesłuszny areszt, sąd uznał jego roszczenia i zasądził na jego korzyść symboliczną złotówkę.  

Przez wiele lat Mikołaj Pac Pomarnacki był przyjacielem Muzeum Poznańskiego Czerwca 1956 r. i wspierał jego działania.

Upamiętnienie

Zmarł 11 listopada 2022 roku. Został pochowany na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach. Opiekę nad grobem sportowca przejęło IV Liceum Ogólnokształcące w Gliwicach.