Muzeum Poznańskiego Czerwca 1956 wyróżnione w konkursie

W poniedziałek 19 maja wręczono Izabelle 2024, czyli nagrody w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce. Co roku Fundacja Muzeów Wielkopolskich promuje najlepsze projekty edukacyjne, wydawnicze i populatyzorskie oraz najwybitniejsze wystawy i działania konserwatorskie. W kategorii Edukacja wyróżnienie otrzymało Muzeum Poznańskiego Czerwca 1956.  

Dwóch mężczyzn ubranych w garnitury i dwie kobiety ubrane na galowo. Jedna z kobiet trzyma tabliczkę z nagrodą oraz czerwoną różę. Mężczyzna po prawej bije brawo. Kobieta i mężczyzna po lewej pozują do zdjęcia. - grafika artykułu
Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec '56 zostało wyróżnione w kategorii Edukacja / fot. WMN

Muzealne oscary 

Izabelle to konkurs dla muzeów i muzealników, którzy wyróżnili się kreatywnością, otwartością i pasją związaną z popularyzowaniem i dbaniem o historię Wielkopolski. W tym roku gala odbyła się w Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance, gdzie wręczono nagrody w aż sześciu kategoriach.

Wyróżnienie dla Muzeum  

Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 otrzymało wyróżnienie w kategorii Edukacja za projekt "Ogólnoszkolna Konferencja Rozprawa Młodych nad Czerwiec '56". Muzeum we współpracy z Zespołem Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca '56 w Poznaniu od wielu lat przygotowuje konferencję, której celem jest łączenie młodego pokolenia z historią przodków.  

Konferencja jest formą upamiętnienia rocznicy Poznańskiego Czerwca. Wspiera kształtowanie wśród najmłodszego pokolenia postaw patriotycznych, szacunku do wartości demokratycznych takich jak wolność i tolerancja oraz szerzenia wiedzy o historii lokalnej i historii Polski. Istotnym celem przedsięwzięcia jest także promowanie osiągnięć uczniów i nauczycieli. Konferencja jest także promocją różnorodnych form nauki. Pokazuje, że także poprzez swobodne techniki nauczania, a nawet zabawę można zdobywać wiedzę. 

Tegoroczna V Konferencja odbędzie się 10 czerwca 2025 r. w Zespole Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca '56 przy ul. Śniadeckich. Więcej informacji o konferencji można znaleźć w poprzednim wpisie V Ogólnoszkolna Konferencja "Rozprawa Młodych nad Czerwcem '56"

To nie koniec nagród 

Muzeum Powstania Poznańskiego to nie jedyne poznańskie muzeum, które zostało nagrodzone w Izabellach 2024. Nagrodę Grand Prix w kategorii Działalności Wystawienniczej otrzymało Muzeum Narodowe w Poznaniu za wystawę "Ultraawangarda. Koło Klipsa i poznański underground lat 80. XX wieku".  

Drugą nagrodę w tej samej kategorii otrzymało Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim za wystawę "Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej" oraz Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 za wystawę "Wuchta wiary. Bohaterowie pracy organicznej w Wielkopolsce". 

Wyróżnienie otrzymały Muzeum Archeologiczne, Ratusz - Muzeum Poznania oraz Muzeum im. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.  

W kategorii Działalność Edukacyjna trzecie miejsce zajęło Muzeum Narodowe w Poznaniu za słuchowisko dla dzieci "Jadzię kręcę! To jest sztuka!" oraz Muzeum Archeologiczne za warsztaty archeologiczno-plastyczne "Teleport do przeszłości - już dostępny!". 

W kategorii Działalność Naukowa i Wydawnicza Poznań został doceniony dwa razy. Grand Prix otrzymał Rezerwat Archeologiczny Genius Ioci za publikację pt. "Przekrój Poznania", za to Muzeum Narodowe otrzymało trzecie miejsce za katalog "U progu kobiecości", który w całości prezentuje kolekcję terakotowych figurek, które jeszcze można zobaczyć w murach Muzeum Narodowego.  

To nie koniec nagród dla Poznania. W kategorii Działalności Promocyjnej i Populatyzorskiej Grand Prix otrzymało Muzeum Narodowe za kampanie "Mamy to u siebie" oraz Rezerwat Archeologiczny Genius Ioci otrzymało wyróżnienie za projekt "Jośka i tajemnice złotej rybki".  

Wszystkim zwycięzcom oraz wyróżnionym serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wkładanie całego serca w promowanie dziedzictwa Wielkopolskiego.