Zdzisław Wardejn wyszedł z domu 28 czerwca 1956 roku o 7.30 i zniknął bez śladu. Po powrocie 30 czerwca 1956 roku dowiaduje się, że nie żyje.

28 czerwca 1956 roku robotnicy z Zakładów Metalowych im. Hipolita Cegielskiego wyszli na ulice. Hasłami przewodnimi ich wystąpienia były słowa: "Żądamy chleba!", "Jestem głodny". Jak wyglądał przebieg całego wydarzenia?

Dr Józef Granatowicz był pierwszym dyrektorem Szpitala im. Raszei, a swoją służbę pełnił przez wiele lat. Dzięki jego odwadze i decyzji o niespisywaniu danych osób rannych podczas Poznańskiego Czerwca 1956 roku, wielu jego uczestników uniknęło później aresztowania.

Demonstranci wyruszyli na strajk zupełnie bezbronni, jednak już w trakcie marszu postanowili stanąć do walki z Urzędem Bezpieczeństwa. W tym celu dotarli do wielu Komend Milicji Obywtelskiej, skąd pozyskali broń.

Na czele pochodu 28 czerwca 1956 r. ulicą Kochanowskiego szły trzy tramwajarki - Stanisława Sobiańska, Helena Przybyłek i Maria Kapturek. Zostały ofiarami strzelaniny i na skutek odniesionych ran nigdy nie wróciły do pełni sprawności. 

Janusz Kulas, jeden z najbardziej znanych uczestników Poznańskiego Czerwca, urodził się 6 grudnia 1936 roku w Poznaniu. Wśród kolegów znany był jako "Eddie Polo". Pseudonim wziął się od aktora kina niemego, który grał gangstera w hollywoodzkich filmach lat 20. Później propaganda PRL okrzyknęła go "Włoskim bandytą". 

Strona 1 2 3 4