Aleksandra Banasiak, bohaterka Poznańskiego Czerwca 1956 r. obchodziła swoje 90. urodziny. Z tej okazji życzenia złożył jej Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta, a także przedstawiciele władz rządowych i samorządowych.

Pracownicy Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 odwiedzili w okresie przedświątecznym kombatantów i uczestników wydarzeń z 1956 roku. Podczas wizyty złożyli świąteczne życzenia, przekazali przygotowane przez dzieci oraz młodzież ze szkół i przedszkoli kartki świąteczne, a także wręczyli paczki ze słodkimi upominkami.

Na cmentarzu w Konarzewie zainaugurowano XVII edycję akcji "Światełko dla Czerwca'56" przy grobie Stanisławy Sobańskiej, jednej z tramwajarek związanych z Poznańskim Czerwcem. W wydarzeniu uczestniczyli lokalni przedstawiciele władz, uczniowie z nauczycielami oraz kombatant Andrzej Sporny, prezes Związku Powstańców Poznańskiego Czerwca 1956.

Przed nami XVII edycja ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Światełko dla Czerwca '56", którą już od dziewięciu lat organizuje Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956, oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Uroczysta inauguracja XVII edycji Akcji "Światełko dla Czerwca "56" odbędzie się 21 października 2024 roku o godzinie 11.00 na cmentarzu parafialnym w Konarzewie  (powiat poznański, gmina Dopiewo), przy grobie Stanisławy Sobańskiej - Przybylskiej,  jednej z "Trzech Tramwajarek", postaci-symboli Poznańskiego Czerwca 1956.

Mieszkańcy Poznania jako pierwsi w ówczesnej Polsce Ludowej wystąpili przeciw komunistycznej władzy. Przyczyną zrywu robotników było narastające niezadowolenie z warunków pracy i życia. Uliczny protest przerodził się w wielotysięczną manifestację, która przerodziła się w krwawą walkę. Pamiętamy o tych, którzy poświęcili swoje zdrowie i życie, aby dzisiaj żyć w wolnej, demokratycznej Polsce.  

We wtorek 25 czerwca odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród Stukot'56. To już 3 raz, kiedy możemy wręczyć symboliczne Okuloki tym, którzy swoją działalnością propagują wartości bohaterów Poznańskiego Czerwca. Nagrody przyznano w trzech kategoriach: "Za wolność", "Za Boga" i za "Prawo i chleb".

Odważyli się sprzeciwić, stawiając pierwsze kroki na drodze do wolności. Wyszli na ulicę walczyć o lepszy byt. Pamiętajmy o tych, którzy żądali chleba, godnego życia i polegli za naszą przyszłość. 

W niedzielę, 23 czerwca, pod tablicami Romka Strzałkowskiego, Petera Mansfelda oraz pod tablicą na budynku szpitala im. F. Raszei uczczono 68. rocznicę wydarzeń z Czerwca 1956 r. W imieniu wszystkich mieszkańców i mieszkanek Poznania kwiaty złożyła Natalia Weremczuk, zastępczyni prezydenta miasta.

Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwiec 1956 razem ze Stowarzyszeniem Odra-Niemen zaprasza do udziału w I Grze Miejskiej "Chleba i Wolności"! Gra miejska odbędzie się w Poznaniu i pozwoli poznać historię Poznańskiego Czerwca'56 w interaktywny i angażujący sposób. 

Liczba wyników na stronie
10
Strona 1 2 3 4