Mieszkańcy Poznania jako pierwsi w ówczesnej Polsce Ludowej wystąpili przeciw komunistycznej władzy. Przyczyną zrywu robotników było narastające niezadowolenie z warunków pracy i życia. Uliczny protest przerodził się w wielotysięczną manifestację, która przerodziła się w krwawą walkę. Pamiętamy o tych, którzy poświęcili swoje zdrowie i życie, aby dzisiaj żyć w wolnej, demokratycznej Polsce.  

We wtorek 25 czerwca odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród Stukot'56. To już 3 raz, kiedy możemy wręczyć symboliczne Okuloki tym, którzy swoją działalnością propagują wartości bohaterów Poznańskiego Czerwca. Nagrody przyznano w trzech kategoriach: "Za wolność", "Za Boga" i za "Prawo i chleb".

Odważyli się sprzeciwić, stawiając pierwsze kroki na drodze do wolności. Wyszli na ulicę walczyć o lepszy byt. Pamiętajmy o tych, którzy żądali chleba, godnego życia i polegli za naszą przyszłość. 

W niedzielę, 23 czerwca, pod tablicami Romka Strzałkowskiego, Petera Mansfelda oraz pod tablicą na budynku szpitala im. F. Raszei uczczono 68. rocznicę wydarzeń z Czerwca 1956 r. W imieniu wszystkich mieszkańców i mieszkanek Poznania kwiaty złożyła Natalia Weremczuk, zastępczyni prezydenta miasta.

Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwiec 1956 razem ze Stowarzyszeniem Odra-Niemen zaprasza do udziału w I Grze Miejskiej "Chleba i Wolności"! Gra miejska odbędzie się w Poznaniu i pozwoli poznać historię Poznańskiego Czerwca'56 w interaktywny i angażujący sposób. 

Już niedługo będziemy obchodzić 68. Rocznicę 28 Czerwca 1956. Ten dzień zapisał się w pamięci Poznaniaków i Poznanianek, jako pierwszy zryw robotniczy w historii powojennej Polski. Był to też pierwsze wystąpienie przeciwko nowej, komunistycznej władzy. Zapraszamy do wspólnego świętowania kolejnej rocznicy tych wydarzeń.  

Rozpoczęła się tegoroczna odsłona akcji "Światełko dla Czerwca '56", w której młodzi ludzie oddają cześć ofiarom Poznańskiego Czerwca '56. Wspólnie z przedstawicielami organizacji kombatanckich, Miasta Poznania i Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, spotkali się na cmentarzu przy ul. Bluszczowej, by oddać hołd spoczywającym tam bohaterom robotniczego zrywu.

We wtorek, 4 czerwca 2024 roku odbył się drugi etap VI Testu Wiedzy o Poznańskim Czerwcu 1956. W tym roku konkurs osiągnął zasięg ogólnopolski, a jego pierwszy etap przeprowadzony został w formie zdalnej na Testportal.pl licząc aż 57 uczestników - 19 trzyosobowych zespołów ze szkół w całej Polsce. 

Rusza XVI edycja akcji Światełko dla Czerwca '56, organizowanej przez Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956, oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Celem projektu trwającego już od ośmiu lat jest kultywowanie pamięci o pierwszym w powojennej Polsce wolnościowym zrywie.

Liczba wyników na stronie
10
Strona 1 2 3 4