Zachęcamy do odwiedzenia oddziału Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości - Muzeum Poznańskiego Czerwca 1956 r.. Wystawa przybliża nie tylko wydarzenia "Czarnego Czwartku", ale także stara się zilustrować życie Poznaniaków i Poznanianek w latach '50. 

Stanisław Matyja pasjonował się modelarstwem samolotowym. Jako harcmistrz Związku Harcerstwa Polskiego prowadził kursy modelarstwa. Po 1956 władze pozbawiły go licencji radiowej, niezbędnej do sterowania modelami.

Z przykrością informujemy, że 15 lutego 2024 roku zmarł Marian Sworek, uczestnik Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Pogrzeb Mariana Sworka odbędzie się w piątek 23 lutego 2024 r. na cmentarzu Junikowskim o godzinie 12.30.

W 1949 r. Zakłady Przemysłu Metalowego H. Cegielski w Poznaniu zostały upaństwowione i zmieniły nazwę na Zakłady Przemysłu Metalowego im. Józefa Stalina. 

28 czerwca 1956 roku tysiące Poznaniaków i Poznanianek wyszło na ulice z żądaniami chleba i godnej pracy. Ich hasła nie byłyby widoczne, gdyby nie transparenty wykonane przez grafika Stanisława Nowaka.

Kolejny raz ruszyła akcja "Światełko dla Czerwca '56". Upamiętnia ona nieżyjących już uczestników poznańskiego buntu oraz osoby, które przez lata propagowały pamięć o tych wydarzeniach. W tym roku akcję zainaugurowano po raz pierwszy poza Poznaniem - na cmentarzu w Dębem, gdzie zapalono znicze na grobie Heleny Przybyłek-Porębnej, jednej z Trzech Tramwajarek.

Liczba wyników na stronie
10