Serdecznie dziękujemy za udział w XIII edycji Akcji "Światełko dla Czerwca "56"!
XIII odsłona Akcji rozpoczęła się w poniedziałek, 24 października, a jej oficjalna inauguracja odbyła się dzień później, 25 października, o godzinie 11.00 na Cmentarzu Junikowo przy grobie Stanisława Nowaka

Akcja "Światełko dla Czerwca '56" jest działaniem edukacyjnym zapoczątkowanym przez Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 w 2016 roku. Polega na odwiedzeniu w wyznaczonych przedziałach czasowych grobów nieżyjących osób związanych z Poznańskim Czerwcem 1956, uporządkowaniu ich i zapaleniu na nich specjalnie oznakowanego znicza.

W 40. rocznicę tragicznej śmierci Piotra Majchrzaka, 18 maja 2022 roku, w Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956, oddział WMN otwarta została wystawa "Czekając na prawdę...Piotr Majchrzak 1963 - 1982". Wystawa, zarówno treścią jak i tytułem zwraca uwagę na fakt, iż mimo upływu lat wciąż nie poznaliśmy prawdy na temat pobicia najmłodszej ofiary stanu wojennego z Poznania.

Wildzianin, młody robotnik, aktywny uczestnik Poznańskiego Czerwca 1956, aresztowany i skazany w "procesie dziewięciu", wreszcie utalentowany bramkarz Kolejorza, któremu wichry historii złamały sportową karierę. Łukasz Piotrowski (1937-1997).

We wtorek, 28 czerwca, poznaniacy i poznanianki obchodzili 66. rocznicę Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r. Kulminacją obchodów była uroczystość na placu Adama Mickiewicza, gdzie zgromadzonych uczestników wydarzenia przywitał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

W Poznaniu odbywają się uroczystości z okazji 66. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956. Rozpoczęły się tradycyjnie o godz. 6 rano pod bramą Fabryki Pojazdów Szynowych zakładów Hipolita Cegielskiego. Później kwiaty i wieńce składano pod licznymi miejscami pamięci, przede wszystkim na Wildzie i Jeżycach. O godz. 18.30 odbędą się główne uroczystości pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 na pl. A. Mickiewicza.

Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio,narody ukraiński i polski orazpoznański piekarzJacek Polewski są laureatami nagrody "Stukot'56 - odgłosy Czerwca". Przyznano ją po raz pierwszy w przeddzień 66. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956.

Uroczystości związane z 66. rocznicą robotniczego zrywu rozpoczęły się już o godz. 6 rano i trwały przez cały wtorek. Ich kulminacja odbyła się o godz. 18.30 na placu Adama Mickiewicza. Tam pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca w imieniu mieszkańców stolicy Wielkopolski kwiaty złożyli Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta.

Liczba wyników na stronie
10