"Światełko dla Czerwca '56"  to projekt edukacyjny Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956. Od 14 lat, dzieci i młodzież odwiedzają groby osób związanych z poznańskimi wydarzeniami, poznają lokalną historię, kształtując tym samym swoją regionalną tożsamość. W inauguracji akcji na Cytadeli, przy grobie Mariana Kubiaka, wziął udział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Miasta.

Akcja "Światełko dla Czerwca '56" jest działaniem edukacyjnym zapoczątkowanym przez Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 w 2016 roku. Polega na odwiedzeniu w wyznaczonych przedziałach czasowych grobów nieżyjących osób związanych z Poznańskim Czerwcem 1956, uporządkowaniu ich i zapaleniu na nich specjalnie oznakowanego znicza.

Stukot drewnianych chodaków niósł się przez Poznań 28 czerwca 1956 roku i pozostał w pamięci świadków tamtych dramatycznych wydarzeń. Nagroda "Stukot '56" odwołuje się do idei tamtych dni. W przeddzień 67. rocznicy Poznańskiego Czerwca ponownie nagrodą zostaną uhonorowane osoby, które współcześnie świadczą o wartościach, w imię których protestowano w 1956 roku. Kandydatury można zgłaszać do 9 czerwca 2023 r.

Liczba wyników na stronie
10