Spotkanie promocyjne zeszytu historycznego "Nie tylko transparenty. Stanisław Nowak (1927-1998)"

Spotkanie promocyjne zeszytu historycznego "Nie tylko transparenty. Stanisław Nowak (1927-1998)", wydanego w ramach serii Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości "Tropem historii".

Po prawej zdjęce młodego mężczyny z czerni i bieli, a po lewej hasła przewodnie Poznańskiego czerwca na tabliczkach transparentowych.U góry czarne i białe napisy, po ich lewej kolumna z numerem 4. - grafika artykułu
Plakat promujący wydarzenie

Spotkanie odbędzie się 30 czerwca o godzinie 16:00 w Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956. Promocji towarzyszyć będzie spotkanie z Panią Ritą Nowak-Wilowską, córką Stanisława Nowaka.

Stanisław Nowak - wykonał kilkanaście transparentów, m.in. z hasłami "Żądamy chleba", "Chcemy jeść", "Żądamy obniżki cen", które obecnie nieodłącznie kojarzone są z Poznańskim Czerwcem 1956.
Urodził się 7 maja 1927 roku w Poznaniu. Wraz z rodziną mieszkał w nieistniejącej już kamienicy przy ulicy Małe Garbary 8. Podczas II wojny światowej jako młody chłopak włączył się w działalność polskiego państwa podziemnego. Po jej zakończeniu rozpoczął studia z grafiki w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Rok później kontynuował edukację w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Po powrocie do Poznania kierował pracownią Spółdzielni Pracy "Reklamodruk" przy ul. Szamarzewskiego 11. To tam powstały słynne transparenty, które 28 czerwca 1956 roku pojawiły się na ulicach Poznania.
W 1972 roku za tworzenie młodzieżowych naszywek inspirowanych modą amerykańską odebrano mu uprawnienia do wykonywania zawodu i zakazano pracy na terenie Poznania. Nowak pozostał jednak niezłomny w działaniu i dalej rozwijał swój fach - poza Poznaniem. W latach 90 włączył się w działalność Klubu Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 "NIEPOKONANI", gdzie sprawował funkcję sekretarza. Był także redaktorem naczelnym biuletynu Klubu.
Zmarł 6 stycznia 1998 roku w Poznaniu.
---
Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.