Pożegnanie Mariana Sworka

Z przykrością informujemy, że 15 lutego 2024 roku zmarł Marian Sworek, uczestnik Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Pogrzeb Mariana Sworka odbędzie się w piątek 23 lutego 2024 r. na cmentarzu Junikowskim o godzinie 12.30.

djęcie ze zbiorów Mariana Sworka wykonane na Węgrzech w październiku 2006 roku. Na fotografii widoczni kombatanci Związku "NIEPOKONANI". Od lewej: Mirosław Bielawski, Jerzy Czapski, Tadeusz Zgorzelski, Marian Sworek, Jan Farbotnik, Czesław Rzepa, Łucjan Wawrzyniak, Władysław Ptak. - grafika artykułu
Pożegnanie Mariana Sworka

Marian Sworek urodził się 27 lipca 1932 roku. Z zawodu był tokarzem. W 1956 roku pracował w Przedsiębiorstwie jajeczno-drobiowym w Poznaniu.

28 czerwca 1956 roku brał czynny udział w Poznańskim Czerwcu. Był uczestnikiem walk na ul. Kochanowskiego podczas których opanowywał czołgi. Za udział w Poznańskim Czerwcu został zatrzymany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa.

Był kombatantem Związku Powstańców Poznańskiego Czerwca '56 "NIEPOKONANI". Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, srebrnym i brązowym Medalem "Za zasługi dla obronności kraju", Medalem "Pro Patria" oraz Odznaką honorową "Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego".