XXV Międzynarodowe Targi Poznańskie
Pierwsze Targi Poznańskie otwarto 28 maja 1921 r., a zamknięto 5 czerwca. Dzisiaj powstałe w początkach II Rzeczypospolitej Targi stały się jednym z symboli Poznania, kto wie, czy nie najbardziej znanym poza granicami kraju.
Targi po I Wojnie Światowej
W 1917 roku na zjeździe Związku Towarzystw Kupieckich postanowiono, że po zakończeniu I wojny światowej co roku organizowane będą w Poznaniu międzynarodowe targi na wzór istniejących już w Lipsku. Początkowo miały charakter krajowy, dopiero na V Targach Poznańskich w 1925 roku wystawiać zaczęli handlowcy z zagranicy. Liczba firm zagranicznych biorących udział w kolejnych edycjach targowych wahała się od 273 do bez mała 500, co razem z firmami polskimi dało w najlepszym 1938 roku niebagatelną liczbę 2200 wystawców.
Targi po II Wojnie Światowej
W wyniku działań wojennych znaczna część obiektów targowych uległa zniszczeniu, jednak pierwsza powojenna wystawa otwarta została już w 1946 roku. Lata PRL-u to dla Targów okres, w którym dwa razy do roku odbywały się Targi Krajowe i raz, w czerwcu - Międzynarodowe. W 1950 roku Targi upaństwowiono.
Poznański Czerwiec 1956
Poznańskie Targi poza znaczeniem handlowym były przez wiele lat jedynym miejscem w kraju, gdzie Polacy mogli obejrzeć fragment niedostępnego, zachodniego świata - kosmiczną kabinę amerykańskiego "Apolla" czy nowoczesny samochód. W samym mieście miały zawsze znaczący wpływ na rynek pracy, rozwój gastronomii, hotelarstwa, transportu, a nawet na architekturę.
Nieprzypadkowo Czerwiec 1956 roku rozpoczął się w czasie trwania XXV Międzynarodowych Targów Poznańskich. Dzięki temu zagraniczni wystawcy i dziennikarze mogli przekazać wiadomości o poznańskiej rewolucji swoim wolnym społeczeństwom. Międzynarodowi goście zobaczyli zupełnie inni obraz społeczeństwa, który był zupełnie przeciwny do tego, jaki kreowała komunistyczna propaganda.
Historia MTP
Zachcęcamy do odwiedzania cyfrowego repozytorium historii Poznania - CYRYL. W archiwum zdjęć znajduje się pełna dokumentacja historii Targów Poznańskich oraz plakatów, które tworzono z okazji kolejnych edycji.