Nagroda "Stukot '56 - odgłosy Czerwca

Stukot drewnianych chodaków niósł się przez Poznań 28 czerwca 1956 roku i pozostał w pamięci świadków tamtych dramatycznych wydarzeń. Nagroda "Stukot '56" odwołuje się do idei tamtych dni. W przeddzień 67. rocznicy Poznańskiego Czerwca ponownie nagrodą zostaną uhonorowane osoby, które współcześnie świadczą o wartościach, w imię których protestowano w 1956 roku. Kandydatury można zgłaszać do 9 czerwca 2023 r.

Mosiężny but z napisem "Stukot 56" pod podeszwą. W tle pomnik Trzech krzyży i zielona roślinność - grafika artykułu
Nagroda "Stukot '56"

W czerwcu po raz drugi zostaną przyznane nagrody "Stukot'56 - odgłosy Czerwca". Kandydatów mogą zgłaszać instytucje, organizacje, stowarzyszenia i osoby prywatne. Wystarczy wypełnić formularz na stronie internetowej, który jest dostępny na stronie stukot56.pl.

Ważne, aby w zgłoszeniu zaznaczyć właściwą kategorię. Kandydatów należy zgłaszać do 9 czerwca 2023 roku, do końca dnia. Kandydatami mogą być osoby lub organizacje, które wpisują się swoją działalnością lub osiągnięciami w kategorie konkursu. Zgłoszenia zostaną następnie skierowane do Kapituły, która dokona wyboru zgodnie z regulaminem. Wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystej gali w dniu 27 czerwca 2023 r., dzień przed kolejną rocznicą Czerwca 1956 r.

Nagroda "Stukot '56" została ustanowiona w 2022 r. dla promocji wartości, w imię których protestowali robotnicy w Poznaniu 28 czerwca 1956 roku, w pierwszym buncie przeciwko komunistycznemu totalitaryzmowi.

Nazwa nawiązuje do odgłosu charakterystycznych butów, czyli okuloków, które nosili robotnicy poznańskich fabryk i zakładów pracy. Przejmujący stukot tysięcy chodaków jest obecny we wspomnieniach wielu świadków tamtych wydarzeń.

Laureaci nagrody są "stukotem dla współczesnych". Swoimi dokonaniami, świadcząc o wartościach Poznańskiego Czerwca 1956 roku, urzeczywistniają je w naszych czasach. Te wartości znalazły swój wyraz w hasłach wypisanych na pomniku Poznańskiego Czerwca 1956: "O Boga, za wolność, prawo i chleb". To one ze względu na swoją doniosłość i uniwersalność są kategoriami konkursu.

Po raz pierwszy nagrody "Stukot'56 - odgłosy Czerwca" wręczono 27 czerwca 2022 r. podczas uroczystej gali, w Iglicy MTP.

Laureatami w poszczególnych kategoriach zostali wówczas :

  • Za wolność - Dla Narodów Ukraińskiego i Polskiego na ręce Ambasadora Ukrainy w Polsce
  • Boga - Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio
  • Prawo i chleb - Jacek Polewski, piekarz z Poznania

Konkurs odbywa się pod patronatem Bohaterów Poznańskiego Czerwca 1956. Organizatorem konkursu jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, współorganizatorem Grupa MTP.

Mecenasami wspierającymi konkurs są: poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu, H. Cegielski-Poznań S.A., H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych, Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny, Fundacja IN_SPIRE Grupy MTP.

Osoby do kontaktu:

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości:

Anna Sochacka, tel. 502 288 360, e-mail: a.sochacka@wmn.poznan.pl

Grupa MTP:

Jan Gładysiak, tel. 539 320 012, e-mail: jan.gladysiak@grupamtp.pl 

________

Teskt: Instytut Pamięci Narodowej