grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Najbliżej ludzi [WYBORY OSIEDLOWE]

24 marca odbędą się wybory do poznańskich rad osiedli. Warto tego dnia udać się do lokalu i oddać głos, bo te wybory są tak samo ważne jak głosowanie do Rady Miasta, czy parlamentu. O tym dlaczego wybory do samorządów pomocniczych są tak istotne przekonują radni osiedlowi, których opinie będziemy regularnie publikować na naszych łamach.

Fot. Miasto Poznań - grafika artykułu
Fot. Miasto Poznań

Ryszard Zaczyński (Starołęka-Minikowo-Marlewo). Decyzja o starcie w wyborach do Rad Osiedli jest równoznaczna z postanowieniem o wzięciu na siebie części odpowiedzialności za nasze otoczenie. Porzucamy anonimowe komentowanie rzeczywistości, na rzecz własnej inicjatywy w jej kreowaniu. Praca radnego osiedlowego to nie synekura, a najczęściej mozolne przebijanie się z pomysłami, poszukiwanie kompromisów i odnajdywanie radości w pracy dla innych. Nagrodą pozostaje zaś każde, nawet najmniejsze osiągnięcie sprawiające, że otaczająca nas przestrzeń staje się piękniejsza i bardziej funkcjonalna. Radość przynosi widok najmłodszych cieszących się z nowego szkolnego boiska, czy też seniorów zadowolonych z możliwości odpoczynku na czystych ławkach posadowionych w miłym dla oka otoczeniu zieleni. To także poczucie satysfakcji z uczestniczenia w przedsięwzięciach realnie wpływających na przyszłość naszego miasta. Każdy kto czuje się na siłach, a nade wszystko ma w sobie ducha społecznika, powinien zastanowić się nad kandydowaniem do samorządu pomocniczego swojego osiedla.

Łukasz Kapustka (Żegrze). Warto kandydować, bo warto zmieniać swoje osiedle. To radni osiedla mają wpływ na to w jaki sposób wydatkowana będzie część środków miejskich na terenie danego osiedla. Często są to duże kwoty za które można zrealizować ciekawe i potrzebne mieszkańcom inwestycje. Działalność w organach samorządu pomocniczego (czy to zarządzie, czy radzie osiedla) pomaga poznać sposób funkcjonowania miasta: urzędów, jednostek miejskich. Warto kandydować, bo działalność w radzie osiedla jest formą partycypacji obywatelskiej w życiu społecznym. Z każdym kolejnym rokiem rady osiedli w Poznaniu są coraz bardziej słyszalne, a ich działalność bardziej widoczna. Gdyby nie aktywność radnych Osiedla Żegrze dziś mieszkańcy nie korzystaliby z nowego parku z wybiegiem dla psów na osiedlu Orła Białego. Dzięki zaangażowaniu radnych osiedlowych zmodernizowano także np. boisko sportowe przy Szkole Podstawowej nr 64.

Krzysztof Rosenkiewicz (Grunwald Południe). Osiedle, w którego radzie mam zaszczyt uczestniczyć od czterej lat skupia na swoim terenie wiele placówek oświatowych, więc współpraca z nimi jest jednym z większych zadań radnych. Staramy się zaradzić problemom mieszkańców osiedli domów wolnostojących, którzy zmagają się z dramatycznym stanem wielu chodników i ulic, ale także ze zmianami charakteru zabudowy na usługowo-biurową i wiążącym się z tym rosnącym ruchem pojazdów, problemami z parkowaniem. Radni zajmują się wskazywaniem kolejności remontów lokalnych dróg i chodników, czuwają nad tymi procesami. Na liczącym około 25 tys. mieszkańców i zróżnicowanym społecznie osiedlu nie ma ogólnodostępnej placówki kultury, stąd zapewnienie oferty kulturalnej i wydarzenia integrujące mieszkańców są dziś bardzo ważnym tematem. Samorządy pomocnicze nie są przedsionkiem sławy, areną walki partyjnej, ale stanowią dobrą szkołę publicznego zaangażowania, pozwalają zdobyć szlify by iść dalej. Jest to w Poznaniu bardzo ważne i doceniane. Rada Osiedla to odpowiednie miejsce dla osób, które odnajdują się w tych sprawach, mają odpowiednią dawkę optymizmu, wolę działania z drugimi, cierpliwość i pokorę.

Filip Schmidt (Jeżyce). Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego warto głosować w wyborach do rady osiedla, spójrz na tę mapę. Nanieśliśmy na niej najważniejsze inwestycje wykonane z inicjatywy lub przy udziale Rady Osiedla Jeżyce w trakcie dobiegającej końca kadencji. Radni osiedlowi współdecydują m. in. o tym, które chodniki najpilniej wymagają remontu, gdzie brakuje zieleni czy jakie wydarzenia wesprzeć w osiedlowym domu kultury. Na Jeżycach udało się przez cztery lata wyremontować kilka tysięcy metrów kwadratowych chodników, posadzić dziesiątki drzew oraz sfinansować kilkadziesiąt wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych, jak np. spektakle teatralne tworzone przez młodzież i potańcówki dla seniorów w Domu Tramwajarza. Na mapie zaznaczono też wiele miejsc, które wymagają działań w trakcie kolejnych czterech lat. Czy takie działania faktycznie zostaną podjęte? To zależy od tego, komu powierzymy decyzje o rozwoju swojej najbliższej okolicy. Dlatego warto wziąć udział w wyborach do rad osiedli.

oprac. red.