grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Architekt Janina Czarnecka

Czy tytuł wystawy "Janina i Władysław Czarneccy" może wzbudzić krytykę? Okazuje się, że tak. Zdaniem radnego Przemysława Alexandrowicza to Władysław Czarnecki był słynnym architektem zasłużonym dla Poznania, a włączanie do tematu wystawy jego żony określił jako "dziwną, postępową modę". Pomijając kontekst krytyki, warto przypomnieć, że Janina Czarnecka nie była tylko "żoną swojego męża".

Janina z Wiśniowskich Czarnecka w dniu ślubu, 1925 rok, fot. ze zb. BR - grafika artykułu
Janina z Wiśniowskich Czarnecka w dniu ślubu, 1925 rok, fot. ze zb. BR

Temat pojawił się podczas wizyty radnych z Komisji Kultury i Nauki w Bramie Poznania, należącej do Centrum Turystyki Kulturowej "Trakt". Radni zapoznali się z działalnością instytucji i jej najbliższymi planami. Wśród tych jest m.in. wystawa poświęcona Janinie i Władysławowi Czarneckim. I właśnie wyeksponowanie osoby Janiny z Wiśniowskich Czarneckiej nie spodobało się radnemu Przemysławowi Alexandrowiczowi (PiS). Mówił on, że jako żona z pewnością go wspierała, ale to jednak Czarnecki był zasłużonym dla miasta architektem.

Okazuje się jednak, że radny nie ma racji, a jego wypowiedź jest okazją to przypomnienia postaci Janiny Czarneckiej. Urodzona w 1898 roku we Lwowie, ukończyła Wydział Architektoniczny Politechniki Lwowskiej. Od 1934 roku była członkinią poznańskiego oddziału SARP. W latach 1949-1961 pełniła funkcje starszego projektanta, kierownika Pracowni Służby Zdrowia biurze Miastoprojekt w Poznaniu. Zaangażowana m.in. w: odbudowę Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, przebudowę Szpitala Zakaźnego w Gorzowie Wlkp., rozbudowę szpitala w Ostrowie Wielkopolskim, rozbudowę szpitala im. Franciszka Raszei w Poznaniu.

Janina Czarnecka zmarła w 1974 roku. Spoczywa na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu. Więcej o jej życiu i dokonaniach będzie można zapewne dowiedzieć z wystawy, która ma zostać otwarta jesienią.

mat.