grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

W Bramie i na Trakcie

Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT na wielu obszarach upowszechnia dziedzictwo kulturowe Poznania. Z działaniami i ofertą instytucji zapoznali się radni z Komisji Kultury i Nauki.

Fot. Mateusz Malinowski - grafika artykułu
Fot. Mateusz Malinowski

Spotkanie odbyło się w Bramie Poznania nad Cybiną, a działalność placówki przybliżyła radnym dyrektor Monika Herkt-Rynarzewska i jej najbliżsi współpracownicy.

Prezentacja i upowszechnianie dziedzictwa kulturowego oraz edukacja w tym zakresie podejmowane jest przez CTK TRAKT bardzo szeroko. Aktywność instytucji realizowana jest poprzez m.in.: Bramę Poznania, Trakt Królewski-Cesarski, Fest Fyrtel, Archiwum Społeczne Śródki, w niedalekiej przyszłości Centrum Szyfrów Enigma. Dziedzictwo kulturowe to nie tylko historia, ale także przyroda, krajobraz stąd projekty takie jak Rośliny Cybiny, Zwierzęta Cybiny. W przyszłym roku planowane jest stworzenie nad Cybiną "Rzecznego ogrodu zabaw" - ośmiu mobilnych "wysp" z formami zabawy nawiązującymi tematycznie do rzeki.

Sama Brama Poznania otwarta 5 lat temu, posiada ofertę skierowaną do odbiorców indywidualnych, grup zorganizowanych, seniorów, dzieci, obcokrajowców. Warunki zwiedzania przystosowane są dla osób z niepełnosprawnościami. Od momentu otwarcia Bramę Poznania odwiedziło już 1 milion osób, w tym turyści zagraniczni ze 120 krajów.

Najbliższe plany to m.in.: konferencja poświęcona interpretowaniu dziedzictwa (wrzesień), konferencja dotycząca sposobów trafiania do młodego pokolenia z ofertą kulturalną (październik), wystawa poświęcona architektom - Janinie i Władysławowi Czarneckim.

Na koniec radni zwiedzili ekspozycję interaktywną w Bramie Poznania.

***

Oprócz poznawania instytucji radni zajmowali się także bieżącymi sprawami formalnymi. Określili m.in. nowe zasady procedowania w sprawach nazewniczych. Nowe wnioski nazewnicze będzie teraz rozpatrywać prezydium Komisji we współpracy z GEOPOZ-em. Natomiast na Komisję trafi już projekt uchwały. Do tej pory wstępne wnioski rozpatrywała cała komisja.

Do Rady Programowej Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT zgłoszeni zostali przedstawiciele Komisji, radni: Marta Mazurek, Łukasz Kapustka i Bartłomiej Ignaszewski.

Dyrektor Wydziału Kultury Justyna Makowska przedstawiła radnym informację na temat sytuacji w Bibliotece Raczyńskich, gdzie występują trudne relacje między pracownikami a dyrektor. Wydział stara się doprowadzić do porozumienia, zatrudniono zewnętrznego mediatora, który prowadzi rozmowy z pracownikami i zbiera opinie.

mat.