grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Chwiałki nie będzie

Zmiana ul. 23 Lutego na ul. Janiny Lewandowskiej to nie jedyny efekt decyzji Wojewody Wielkopolskiego. Nazwy zmienią jeszcze trzy poznańskie ulice.

Fot. Wielkopolski Urząd Wojewódzki - grafika artykułu
Fot. Wielkopolski Urząd Wojewódzki

Przypomnijmy, że zgodnie z uchwałą o dekomunizacji nazw ulic nawiązujących do systemu komunistycznego, samorządy miały czas na dokonanie zmian do początku września tego roku. Po tym terminie prawo do zmiany przysługuje wojewodom, jeśli uznają oni, że nie wszystkie zmiany zostały zrealizowane.

W dniu 13 grudnia, na konferencji prasowej, wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann przedstawił listę 51 ulic w Wielkopolsce, których nazwy pozostały jeszcze związane z ustrojem komunistycznym oraz zaproponował nowe nazwy w te miejsca.

W Poznaniu zmiana dotyczy 4 ulic. Oprócz opisywanej już przez nas zamiany ul. 23 Lutego na ul. Janiny Lewandowskiej, zmienione zostaną także: ul. Marcina Chwiałkowskiego na ul. Jana Spychalskiego; ul. 9 Maja na ul. Stanisława Kasznicy, al. Braterstwa Broni (teren Cytadeli) na al. gen. Stanisława Sosabowskiego.

Ulica Chwiałkowskiego na Wildzie (upamiętniająca przedwojennego działacza komunistycznego) miała początkowo zostać podzielona na dwie nazwy: Jana Spychalskiego (1893-1946), artysty malarza, publicysty oraz ul. Chwiałka. Druga nazwa miała nawiązywać do utrwalonego potocznie w Poznaniu określenia miejsca, gdzie mieści się lodowisko i oddział POSiR (o takiej samej nazwie). Taka propozycja wstępnie pojawiła się w Radzie Miasta Poznania, ale ostatecznie nie została uchwalona, wojewoda zaś zdecydował o jednej nazwie dla całej ulicy i tak Chwiałka przepadła.

9 maja uznawany był przez Związek Radziecki za oficjalną datę zakończenia II wojny światowej (podpisanie aktu kapitulacji przez Niemcy w 1945 r.). Świat zachodni obchodził 8 maja. Różnica wynikała ze stref czasowych (w Berlinie był jeszcze 8 maja, w Moskwie już 9 maja po północy). Polska będąc w strefie wpływów radzieckich musiała świętować obowiązkowo 9 maja tak jak w ZSRR. Nowym patronem ulicy 9 Maja (na Winogradach) zostanie Stanisław Kasznica (1908-1948) ostatni komendant główny Narodowych Sił Zbrojnych, skazany przez komunistów na śmierć i rozstrzelany.

Wreszcie al. Braterstwa Broni - jedna z alejek parkowych na Cytadeli zostanie przemianowana na al. gen. Stanisława Sosabowskiego (1892-1967), organizatora i dowódcy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, z którą walczył w bitwie o Arnhem. W postać gen. Sosabowskiego, w słynnym filmie "O jeden most za daleko" wcielił się amerykański aktor Gene Hackman.

Mateusz Malinowski