grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Czy na Cytadeli ziemia wciąga nagrobki?

Na to i inne tajemnicze pytania będzie można uzyskać odpowiedź podczas unikatowej wycieczki po kompleksie cmentarnym na stoku Cytadeli, organizowanej przez Stowarzyszenie Łazęga Poznańska zaprasza.

Fot. materiały organizatorów - grafika artykułu
Fot. materiały organizatorów

Gdzie jest najmniejszy w Poznaniu cmentarz? Czy to prawda, że na Cytadeli ziemia wciąga nagrobki, a jeśli tak, to dlaczego? Kim była Kazinka Tankówna i jak porcelana utrwaliła jej oblicze? Dlaczego zmarłym, chowanym w pobliżu Cytadeli, smarowano piersi spirytusem, a na język aplikowano kroplę nafty? Gdzie pochowano ofiarę krwawego zamachu na Ratuszu w przedwojennym Poznaniu i kim był ten człowiek?

Podczas spaceru obejrzymy nagrobki przedwojennych prezydentów Poznania, uczonych Uniwersytetu Poznańskiego, w tym rektora uczelni, powstańców różnych insurekcji, żołnierzy różnych wojen i narodowości. Pochylimy się nad mogiłami tysięcy Polaków zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, których ciała spalono w spalarni śmieci. Poszukamy miejsca na cmentarzu, z którego rozpoczęło się forsowanie twierdzy w lutym 1945 roku. Postaramy się odnaleźć grób Olgierda, syna gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego, przywódcy powstania wielkopolskiego i dowiedzieć się dlaczego popełnił samobójstwo. Obejrzymy też zabytkowe obiekty sztuki sepulklarnej z różnych epok.

oprac. red.

  • Zwiedzanie zabytkowych cmentarzy na stoku Cytadeli Poznańskiej, 22 października (niedziela), godz. 11. Zbiórka: zbieg alei Armii Poznań z aleją Niepodległości, u stóp schodów prowadzących na Cytadelę, obok armat.
  • Oprowadza przewodnik: Adam Suwart, Społeczny Opiekun Zabytków i Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej
  • Grupa zwiedzających maksymalnie 20 osób. Udział w zwiedzaniu jest darmowy, jednak wymagana jest rejestracja uczestnictwa. Zgłoszenia chęci swego udziału proszę słać mailowo na adres: mgkraj@wp.pl
  • Wydarzenie współfinansowane jest z budżetu Miasta Poznania