Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Czy na Cytadeli ziemia wciąga nagrobki?

Na to i inne tajemnicze pytania będzie można uzyskać odpowiedź podczas unikatowej wycieczki po kompleksie cmentarnym na stoku Cytadeli, organizowanej przez Stowarzyszenie Łazęga Poznańska zaprasza.

Fot. materiały organizatorów
Fot. materiały organizatorów

Gdzie jest najmniejszy w Poznaniu cmentarz? Czy to prawda, że na Cytadeli ziemia wciąga nagrobki, a jeśli tak, to dlaczego? Kim była Kazinka Tankówna i jak porcelana utrwaliła jej oblicze? Dlaczego zmarłym, chowanym w pobliżu Cytadeli, smarowano piersi spirytusem, a na język aplikowano kroplę nafty? Gdzie pochowano ofiarę krwawego zamachu na Ratuszu w przedwojennym Poznaniu i kim był ten człowiek?

Podczas spaceru obejrzymy nagrobki przedwojennych prezydentów Poznania, uczonych Uniwersytetu Poznańskiego, w tym rektora uczelni, powstańców różnych insurekcji, żołnierzy różnych wojen i narodowości. Pochylimy się nad mogiłami tysięcy Polaków zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, których ciała spalono w spalarni śmieci. Poszukamy miejsca na cmentarzu, z którego rozpoczęło się forsowanie twierdzy w lutym 1945 roku. Postaramy się odnaleźć grób Olgierda, syna gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego, przywódcy powstania wielkopolskiego i dowiedzieć się dlaczego popełnił samobójstwo. Obejrzymy też zabytkowe obiekty sztuki sepulklarnej z różnych epok.

oprac. red.

  • Zwiedzanie zabytkowych cmentarzy na stoku Cytadeli Poznańskiej, 22 października (niedziela), godz. 11. Zbiórka: zbieg alei Armii Poznań z aleją Niepodległości, u stóp schodów prowadzących na Cytadelę, obok armat.
  • Oprowadza przewodnik: Adam Suwart, Społeczny Opiekun Zabytków i Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej
  • Grupa zwiedzających maksymalnie 20 osób. Udział w zwiedzaniu jest darmowy, jednak wymagana jest rejestracja uczestnictwa. Zgłoszenia chęci swego udziału proszę słać mailowo na adres: mgkraj@wp.pl
  • Wydarzenie współfinansowane jest z budżetu Miasta Poznania