Rośnie nowy Most Lecha

Na wschodni brzeg Warty trafiły pierwsze elementy nowej konstrukcji stalowej mostu Lecha. Są to segmenty podporowe, których montaż rozpoczął się już na placu budowy. Poznańskie Inwestycje Miejskie informują, że wszystkie elementy nowej konstrukcji stalowej trafią tam najpóźniej do 7 maja.

fot. PIM - grafika artykułu
fot. PIM

Do transportu elementów powstających w wytwórni poza Poznaniem używany jest specjalistyczny sprzęt do przewozu elementów ponadnormatywnych. Dostawa segmentów mostu na plac budowy to nie lada wyzwanie. Elementy mają wysokość do 4,5 metra, a ich długość sięga 35 metrów. Największe ważą 45 ton. 

Segmenty będą montowane na przygotowanych konstrukcjach wsporczych z wykorzystaniem starych podpór mostu. Do montażu wykorzystany jest żuraw o udźwigu 500 t. Po montażu nastąpi scalenie konstrukcji poprzez spawanie i wykonanie zabezpieczenia antykorozyjnego. Zasadnicze prace związane z montażem konstrukcji stalowej zakończą się do końca czerwca.

Nowa konstrukcja będzie mostem trójprzęsłowym o długości 236 metrów, bez podpór w nurcie rzeki, dysponującym trzema pasami jezdni, ścieżką rowerową oraz pieszą. Do jej budowy zostanie użyte około 7 tys. m3 betonu, a także około 2,5 tys. ton stali.

PIM, jg