X jubileuszowa Noc Bibliotek
Hasło tegorocznej akcji to "Moc bibliotek" (Noc Bibliotek - Noc czytania - Moc czytania - Moc Bibliotek)! To święto bibliotek i czytania, które w niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji.
Nocy Bibliotek towarzyszy akcja "Podziel się książkami" - zachęcająca czytelników do przynoszenia do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych, klasyki i lektur oraz innych poszukiwanych książek.
Biblioteka Raczyńskich
Program dla dzieci (szczegóły i zapisy w filiach)
- godz. 17.00, Filia 2, os. Oświecenia 59, Moc Bibliotek - Moc Czytania, dla dzieci w wieku 3-6 lat z opiekunami
- godz. 17.30, Biblioteka dla dzieci (Filia 11 dziecięca), Al. Marcinkowskiego 23, Zaklęte Księgi. Nocna przygoda z Harrym Potterem, dla dzieci w wieku 7-12 lat
- godz. 18.00, Filia 49, os. Pod Lipami 108, Książki, gry i zabawy z dawnych lat,dla dzieci w wieku 5-12 lat z opiekunami
- godz. 19.00, Filia14, os. Bolesława Chrobrego 117, Noc bibliotek, dla dzieci w wieku 7-12 lat
- godz. 19.00, Filia Wildecka/Filia 53, ul. Hetmańska 91, Noc filmowa w bibliotece, dla dzieci w wieku 7-12 lat
- godz. 19.00, Filia Naramowicka, ul. Rubież 14, Super MOCni Czytelnicy, dla dzieci w wieku 7-9 lat
- godz. 19.15, Filia 38, ul. Świt 34/36, Magia drzew, dla dzieci w wieku 7-12 lat
- godz. 20.00, Filia 15, ul. Fabianowo 2, Noc tajemnic - Moc tajemnic, dla dzieci w wieku 7-8 lat
- Filia 20 ul. Słowackiego 28, Escape room w Filii 20, dla dzieci od lat 12. Z poznańskiego ZOO uciekło zwierzę, mamy powody przypuszczać, że ukryło się w Filii 20 na Słowackiego. Jeżeli masz w sobie żyłkę detektywistyczną, lubisz rozwiązywać szyfry, zagadki i rebusy, to szukamy właśnie ciebie. Pomóż nam znaleźć tajemnicze zwierzę, które obecnie jest... no właśnie, gdzie? Pierwsze wejście do escape roomu w dniu Nocy Bibliotek, czyli 11 października. Zapisy mailowe, telefoniczne lub osobiste przyjmujemy od połowy września. Samodzielne wejście do escape roomu od lat 12.
Dla młodzieży i dorosłych
- od godz. 9.00, Biblioteka Raczyńskich, sala 1 mała, Escape Room. Tajemnica zaginionych precjozów
Z okazji tegorocznej Nocy Bibliotek jedna z sal zabytkowego gmachu Biblioteki Raczyńskich zamieni się w pokój zagadek. Edward Raczyński swego czasu na dowód swojej wielkiej miłości kupił żonie Konstancji niezwykle rzadkie różowe diamenty. Precjoza zaginęły. Być może porwał je legendarny czarny pies, który błąkał się po korytarzach Biblioteki Raczyńskich w czasach Edwarda? Podobno nadal słychać jego szczekanie w zabytkowych murach... A może zgubił je roztargniony bibliotekarz, który chciał je tylko przechować w bezpiecznym miejscu, tylko zapomniał, gdzie to miejsce się znajduje?
Bibliotekarki i bibliotekarze czekają na śmiałków, którzy podejmą się misji poszukiwawczej. Szczególnie że przy przenoszeniu rzeczy ze starej siedziby Filii Sztuki z ul. Wronieckiej 15 do zabytkowego gmachu przy pl. Wolności 19 odkryto kilka starych i zakurzonych przedmiotów, które mogą rzucić nowe światło na tajemnicę zaginionych precjozów. Ponadto jeden z tragarzy podobno natknął się na rzeczone diamenty. Jednak w krótkim czasie mężczyzna zaginął w tajemniczych okolicznościach. Czy te diamenty faktycznie gdzieś tam jeszcze są? A może zniknęły razem z tragarzem?
Biblioteczny escape room będzie czynny 11 października w godzinach 9:00 - 21:00 oraz 12 października w godzinach 10:00-17:00. Dla dorosłych i młodzież.
Zapisy mailowe: filia39@bracz.edu.pl lub telefoniczne: 61 88 58 980, grupy od 2 do 4 osób.
- godz.: 15.00, 16.00, 17.00 (brak miejsc na 15.00, 16.00 i 17.00), zbiórka w holu Zwiedzanie magazynów Biblioteki Raczyńskich
Ponad 260 tysięcy książek w jednym miejscu. Regały uginające się od woluminów, które ciągną się po horyzont. Miejsce, do którego wstęp mają tylko nieliczni. Brzmi jak raj? Podczas Nocy Bibliotek zapraszamy na wyjątkową wycieczkę po Bibliotece Raczyńskich, w czasie której zwiedzający będą mogli zobaczyć magazyn Księgozbioru Podstawowego. Zapisy: zapisy@bracz.edu.pl
- godz. 19.00, Filia Sztuki, pl. Wolności 19 sala 5, Nocne czytanie "Wady snu" Radki Denemarkovej
Czy jesteście gotowi na drugie nocne czytanie podczas X jubileuszowej Nocy Bibliotek? Wspólnie zanurzymy się w lekturze, aby poczuć moc czytania, Moc Bibliotek i moc słów. Trzy kobiety, trzy historie, trzy osobowości. Virginia Woolf, Sylwia Plath i Ivana Trump spotykają się w zaświatach zawieszone między ziemią a niebem, balansując między smutkiem, powagą a zabawą snują rozmowy o życiu, twórczości i śmierci. Nastrojowa, głęboka, nostalgiczna i świeża opowieść Radki Denemarkovej "Wady snu" świetnie wpisuje się w klimat Nocy Bibliotek.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Poznaniu
Program:
- godz. 10:00 - Teatrzykowe Historie z Patrycją Biniędą, sensoryczne warsztaty dla najmłodszych (sala 215, zapisy indywidualne)
- godz. 12:00 - Warsztaty aktorsko-literackie z Małym Księciem dla grupy szkolnej, prowadzone przez Arkadiusza Kosa (sala 207, miejsce dla jednej grupy szkolnej)
- godz. 15:00 - Warsztaty literackie z Danielem Odiją dla laureatów konkursu M. Hłaski oraz czytelników (na zapisy, tylko 10 miejsc) (sala 215)
- godz. 17:00 - Rozstrzygnięcie konkursu literackiego na opowiadanie pt. "Marek Hłasko - mistrz krótkiej formy" (sala 605)
- godz. 18:00 - Wernisaż wystawy "Rzeki Poznania" w ramach 7. Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. I. Zjeżdżałki (hol)
Szczegółowe informacje i zapisy na warsztaty pod numerem: 61 66 40 873 lub mailowo: wypozyczalnia@wbp.poznan.pl
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne!
AL