Wystawa PEJZAŻ I PORTRET. MALARZE ROSYJSCY Z MUZEUM SZTUKI W ODESSIE

04.09 – 12.10.2003


Wystawa czynna w Sali Marmurowej CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82, do 12 października, w godz. 11.00-19.00 (bilety: 5, 7 zł). Otwarcie wystawy 4 września, godz. 18.00 Hol Sali Wielkiej.
Odeskie Muzeum Sztuki posiada jedną z największych na Ukrainie kolekcji rosyjskich i ukraińskich dzieł sztuki. Liczy ona 10 000 eksponatów. Wybór dzieł powstałych w II poł. XIX i na początku XX - 50 obrazów autorstwa 25 artystów - pokazany zostanie na zamkowej ekspozycji. Jest ona okazją do zapoznania polskich miłośników sztuki z niewielką, aczkolwiek reprezentatywną częścią unikatowej kolekcji.
W 1890 r. za sprawą K. Kostandiego, G. Ładyżeńskiego i E. Bukowieckiego rozpoczęło działalność Stowarzyszenie Malarzy Południoworosyjskich. Grupa ta odegrała istotną rolę w kształtowaniu się rosyjskiej i ukraińskiej sztuki nowoczesnej. Prace drugiego pokolenia Stowarzyszenia, P. Niłusa, T. Dwornikowa, G. Gołowkowa, O. Braza, powstawały w pierwszym dziesięcioleciu XX stulecia. Widoczne są w nich elementy estetyki modernizmu i ekspresjonizmu. W katalogu wystawy Paweł Huelle pisze: "Zważywszy na portowy charakter Odessy -- zapewne najbardziej reprezentatywnym malarzem kolekcji jest Iwan Ajwazowski, mistrz romantycznego nastroju, dla którego inspiracją był ciągle zmieniający się morski pejzaż i który tematowi morskiemu nadał zupełnie nowy wymiar, w miejsce rodzajowości wprowadzając wizyjność, anegdotę zastępując poezją żywiołu".
Z Odessą związany był także jeden z najważniejszych rewolucjonistów w historii sztuki XX wieku - Wasilij Kandinski. Na wystawie zobaczymy dwie jego prace: "Miejski pejzaż" i "Ulicę oświetloną słońcem"."Stanowią one doskonały przykład nie tylko przedstawiających umiejętności malarza, z których miał zrezygnować, ale też pozwalają uchwycić pewne istotne elementy jego późniejszych poszukiwań i dokonań" - pisze dalej Huelle, który wśród prezentowanych obrazów wyróżnia również: prace O. F. Gausza, "Cichą toń" T. Twornikowa, "Dziewczynkę w błękitnej pelerynie" K. Kostandiego czy wizerunek sztabskapitana Szewcowa I. Rzepina.
Wystawa sprowadzona do Polski i eksponowana przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie.

Zobacz www.zamek.poznan.pl