Podsumowanie konsultacji społecznych

Podsumowanie odbywających się w dniach 1 października - 15 listopada 2017 konsultacji społecznych dotyczących utworzenia Parku Kulturowego na terenie Starego Miasta wraz z raportem znajdą Państwo na stronie Konsultacji społecznych


Zapraszamy na wyjątkową wystawę

W czwartek 23 listopada o godz. 16.00 w pasażu Jana Baptysty Quadro przy Galerii Miejskiej Arsenał Miejski Konserwator Zabytków otworzy wyjątkową wystawę poświęconą Staremu Miastu.

Punktem wyjścia do jej powstania jest uchwała o utworzeniu Parku Kulturowego Stare Miasto, która pozwoli lepiej wyeksponować piękną architekturę tego miejsca, historyczny układ urbanistyczny, zachować kamienne nawierzchni ulic, czy tak charakterystyczne elementy tej przestrzeni jak podcienia staromiejskich kamienic. Na wystawę, tworzoną we współpracy z Towarzystem Krajoznawczym Krajobraz, składa się także wielowątkowa opowieść mieszkańców i bywalców Starego Miasta - opowieść o miejscach, które tworzą unikalną atmosferę tej części Poznania.

Wystawa stanowi jednocześnie podsumowanie działań informacyjno-konsultacyjnych, w ramach których mieszkańcy zabierali głos w sprawie treści uchwały o powołaniu Parku Kulturowego Stare Miasto. Wkrótce zostanie opublikowany raport z tych konsultacji. Sama uchwała wejdzie w życie po przyjęciu jej przez Radę Miasta Poznania w I kwartale 2018 roku, a mieszkańcy i staromiejscy przedsiębiorcy będą mieli rok na wprowadzenie zmian.

Wystawa potrwa do 15 grudnia 2017.


Po spotkaniach

Serdecznie dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy wzięli udział w weekendowych działaniach poświęconych tworzeniu Parku Kulturowego na terenie poznańskiego Starego Miasta.

Przez dwa dni przy Galerii Miejskiej Arsenał działał punkt konsultacyjny. Z tego miejsca wyruszył także sobotni spacer, prowadzony przez pracownice Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, podczas którego zapoznano uczestników z historią ciekawych staromiejskich obiektów oraz prowadzonymi w ostatnich latach pracami konserwatorskimi.

Szczególnie dziękujemy również licznie przybyłym uczestnikom poniedziałkowego spotkania konsultacyjnego. Podczas spotkania przedstawicielki Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków zaprezentowały najważniejsze założenia uchwały o utworzeniu Parku Kulturowym Stare Miasto, oddając następnie głos poznaniakom, w tym - przedsiębiorcom i mieszkańcom obszaru, który zostanie objęty uchwałą.

Wśród pytań i uwag przewijały się te, dotyczące praktycznych aspektów uchwały, między innymi kwestii umieszczania reklam i szyldów na elewacjach i w witrynach, zasad przeprowadzania remontów i renowacji czy sposobu na skuteczne egzekwowanie wprowadzanych przepisów.

Przypominamy, że opinie do projektu uchwały można zgłaszać do 15 listopada - wysyłając maila na adres park_kulturowy@um.poznan.pl lub tradycyjnie w Kancelarii Urzędu Miasta Poznania.


Konsultujemy

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania związane z utworzeniem Parku Kulturowego na terenie Starego Miasta.

W następny weekend 4-5 listopada w godzinach od 11.00 do 16.00 na Starym Rynku stanie punkt konsultacyjny, w którym będzie można zapoznać się z założeniami uchwały.

Z tego miejsca w sobotę 4 listopada o godzinie 12.15 wyruszy spacer, podczas którego pracownicy Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków przedstawią prowadzone na Starym Mieście prace konserwatorskie oraz przykłady dobrych praktyk reklamowych.

Natomiast w poniedziałek 6 listopada o godzinie 17 w Galerii Miejskiej Arsenał odbędzie się spotkanie konsultacyjne na temat zapisów uchwały. Jest to kolejne spotkanie, w których udział może wziąć każdy zainteresowany zmianami w mieście. Szczególnie zapraszamy przedsiębiorców, restauratorów i osoby, których zmiany będą dotyczyć bezpośrednio.

Poza tym przypominamy, że do 15 listopada 2017 r. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków czeka na opinie w sprawie uchwały o utworzeniu Parku Kulturowego, której treść znajduje się zakładce Projekt uchwały. Opinie można składać do Biura MKZ za pośrednictwem Kancelarii UMP lub pod adresem: park_kulturowy@um.poznan.pl


Warsztat projektowy w Galerii Miejskiej Arsenał

Zapraszamy na drugie spotkanie konsultacyjne. Tym razem będzie ono miało formę praktycznego warsztatu projektowego.

Przy wspólnym stole warsztatowym zasiądą mieszkańcy, aktywiści, urzędnicy i przedsiębiorcy, by wcielić się w role miejskich projektantów. W oparciu o zapisy uchwały, pod okiem doświadczonych grafików będą projektować elementy, które znaleźć można na witrynach i dolnych partiach elewacji budynków (takie jak szyldy).

Taka praktyczna praca pomoże lepiej zrozumieć, z jakimi możliwościami i ograniczeniami wiąże się wprowadzenie uchwały w życie. Warsztat będzie także kolejną okazją do skonsultowania jej zapisów.

Zapraszamy 21 października do Galerii Miejskiej Arsenał!

Uwaga! Pracujemy w dwóch grupach, ilość miejsc ograniczona!

Grupa 1 - 10:00 - 13:00

Grupa 2 - 14:00 - 17:00

Zgłoszenia można przesyłać na adres: park_kulturowy@um.poznan.pl

Prosimy w tytule wpisać "warsztat projektowy", a w treści maila podać swoje imię i nazwisko, numer telefonu oraz preferowaną godzinę.


Spotkanie konsultacyjne - przyjdź, posłuchaj, wyraź opinię!

Dzięki powołaniu Parku Kulturowego Stare Miasto budynki, historyczny układ urbanistyczny i krajobraz kulturowy Poznania będą lepiej chronione, a mieszkańcy będą mogli cieszyć się uporządkowaną i zadbaną przestrzenią

Jesteś mieszkańcem zainteresowanym uchwałą lub właścicielem nieruchomości na obszarze Starego Miasta?

Prowadzisz na tym terenie restaurację, kawiarnię, sklep lub inne miejsce o charakterze usługowym?

Chcesz poznać szczegóły uchwały o Parku Kulturowym Stare Miasto?

Przyjdź na spotkanie konsultacyjne, które odbędzie się 17 października, godz. 17:30 w  Sali Białej Urzędu Miasta

Dowiesz się, w jaki sposób nowe regulacje wpłyną na otaczającą cię przestrzeń.

Zobaczysz, jak park kulturowy działa w innych miastach.

Zadasz pytania lub wyrazisz swoją opinię na temat uchwały.

Włączysz się tworzenie okolicznościowej wystawy na temat Starego Miasta.