Certyfikaty Dobrych Praktyk, przyznawane od 2019 roku, nadawane są za wzorcowe działania reklamowe zgodne z zasadami uchwały o parku kulturowym, wysoką dbałość o estetykę elewacji, aranżację witryny i otoczenia lokalu. 

Pod koniec 2020 roku wyróżniono kolejnych dwadzieścia lokali - restauracji, kawiarni, sklepów, zakładów rzemieślniczych oraz muzeum i galerię. Na liście znaleźli się:

  • Zakład czyszczenia pierza i szycia kołder, ul. Garbary 39
  • Salon Fryzjerski LOCAL.hair, ul. Garbary 43
  • Galeria w Bramie, ul. Garbary 47
  • Kawiarnia Kawa, ul. Gołębia 3
  • Zakład Zegarmistrzowski Zdzisław Szymkowiak, ul. 23 Lutego 29/33a
  • Restauracja Chmeli Suneli, ul. Masztalarska 8
  • Sklep Rosenthal, ul. Paderewskiego 10
  • Sklep  Taternik, ul. Szkolna 5
  • Restauracja Bulwar, ul. Stary Rynek 37
  • Restauracja Pizza Nel Mercato, ul. Stary Rynek 52
  • Kawiarnia Costa Coffee, ul. Stary Rynek 53-54
  • Brovaria, ul.Stary Rynek 73
  • Restauracja Avanti, ul. Stary Rynek 76
  • Restauracja Rynek 95, ul. Stary Rynek 95
  • Sklep Zielnik, ul. Woźna 7/8
  • Ministerstwo Browaru, ul. Wroniecka 16
  • Poznańskie Muzeum Pyry, ul. Wroniecka 18
  • Kawiarnia Cacao Republica, ul. Zamkowa 7
  • Restauracja Barcydzieło, ul. Żydowska 28/3
  • Piekarnia La Petite Patisserie, ul. Wielka 24/25

Więcej informacji oraz zdjęcia wszystkich wyróżnionych  lokali można znaleźć na Facebooku - na stronie Parku Kulturowego.


Od 29 października do 27 listopada 2019 roku na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta (Pl. Kolegiacki 17)  można było obejrzeć wystawę poświęconą Parkowi Kulturowemu Stare Miasto w Poznaniu.


Wizualizacje "przed" i "po"

Park Kulturowy Stare Miasto w Poznaniu istnieje od marca 2018 roku. Przedsiębiorcy mieli rok na dostosowanie się do wytycznych - ten termin upływa pod koniec marca 2019 roku. Do 15 marca  mogą Państwo zgłosić się do naszego Zespołu Konsultacyjnego z pytaniem o wykonanie wizualizacji prezentującej przykładowe zmiany i rozwiązania dla szyldów, witryn czy ogródków w Państwa lokalach. Zapraszamy także do konsultacji - jeśli tylko macie Państwo jakieś wątpliwości i pytania dotyczące nadchodzących zmian - prosze pisać  na adres parkkulturowypoznan@gmail.com. Z niecierpliwością czekamy na Państwa zgłoszenia!


Konkurs dla studentów Pracowni Znaku i Identyfikacji Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

W ramach kampanii informacyjno - edukacyjnej promującej ideę parku kulturowego został ogłoszony konkurs dla studentów Pracowni Znaku i Identyfikacji Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na projekt identyfikacji wizualnej wzorcowego lokalu. Zgłoszono 6 prac. Jury, w skład którego wchodzili  przedstawiciele Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, studio YOS oraz dr Wojciech Janicki, wyłoniło następujących zwycięzców: pierwsze miejsce dla pensjonatu Anny Nahumko, drugie miejsce ex aequo - Patrycja Kaja za sklep mięsny i Daniel Kubacki za lokal z frytkami. Trzecie miejsce przypadło Klaudii Zabłockiej za wizualizacje sklepu zielarskiego, a dzięki głosowaniu na portalu społecznościowym Facebook nagrodę publiczności zdobyła Ewelina Pieńkowska za projekt sklepu zoologicznego.

Wszystkie projekty można zobaczyć tu.


Podsumowanie kampanii promocyjnej Parku Kulturowego w 2018 roku.

Zespół konsultacyjny Parku Kulturowego odwiedził ponad 500 przedsiębiorców. Każdy z nich otrzymał komplet materiałów informacyjnych i wsparcie techniczne, które pozwoli szybciej i prościej uporządkować reklamy i witryny. Wszystko po to, by przestrzeń publiczna poznańskiego Starego Miasta była czytelna i estetyczna.

W kampanii, oprócz działań promocyjnych, położono nacisk na edukację dotyczącą zarówno treści uchwały o Parku Kulturowym, jak i wartości historycznych, architektonicznych, urbanistycznych i kulturowych Starego Miasta.

Więcej poznan.pl. Zapraszamy do lektury!


Zapraszamy na spotkanie z Filipem Springerem.

20 listopada, o godzinie 18:00, w Pałacu Działyńskich (Sala Czerwona) odbędzie się spotkanie ze znanym fotografem i reporterem, Filipem Springerem. Rozmowę o problemach związanych z estetyką przestrzeni publicznej w polskich miastach, w tym także w Poznaniu, poprowadzi poznański aktywista, Franek Sterczewski. W czasie zmian, jakim poddają się lokale na terenie Parku Kulturowego, taka rozmowa wydaje się szczególnie istotna i interesująca. Wstęp wolny, zapraszamy serdecznie.

Filip Springer (1982) - reporter i fotograf. Jego reporterski debiut "Miedzianka. Historia znikania" (Czarne 2011) znalazł się w finale Literackiej Nagrody Nike i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Kolejne książki reporterskie ("Źle Urodzone. Reportaże o architekturze PRL", "Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni", "Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach", "13 pięter", "Księga Zachwytów") traktują o problemach polskiej przestrzeni i architektury. W 2016 roku ukazała się książka "Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast" będąca pokłosiem większego projektu dokumentalnego, poświęconego byłym miastom wojewódzkim. W 2018 roku ukazał się jego mini debiut prozatorski, książka "Zegarmistrz" wydana w ramach Kolekcji Wrzesińskiej. Filip Springer mieszka i pracuje w Warszawie, współpracuje z Instytutem Reportażu, wykłada w Polskiej Szkole Reportażu.


Już w czwartek spacer po Parku

Interesuje Cię architektura i jej historia? Jesteś ciekawy, jakie opowieści kryją zabytki na terenie Parku Kulturowego? A może chcesz zobaczyć, jak współczesne dobre praktyki projektowe współgrają z historyczną tkanką miasta?

Zapraszamy do wspólnego spacerowania po Parku Kulturowym w najbliższy czwartek 11 października. Odkryjemy niektóre z jego tajemnic. Przyjrzymy się też różnym rodzajom szyldów.

Zbiórka o godzinie 16:30 na dziedzińcu Urzędu Miasta (wejście od Placu Kolegiackiego lub ul. Gołębiej).

Wśród atrakcji wysłanie pocztówek z Parku Kulturowego oraz pamiątkowe zdjęcie.


Zapraszamy na spotkanie otwierające

W czwartek 13 września 2018 r. o godz. 16 w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich (Stary Rynek 78) odbędzie się spotkanie otwierające kampanię promocyjno-informacyjną "Parku Kulturowego Stare Miasto", na które zapraszamy wszysktich zainteresowanych. Więcej

Zapraszamy do śledzenia profilu Parku na Facebooku: http://www.facebook.com/parkkulturowypoznan

Udostępniamy też Państwu broszurę w wersji pdf z zasadami Parku w przystępnej formie graficznej wraz z treścią uchwały.

Załączniki


Park kulturowy na Starym Mieście w Poznaniu stał się faktem

Po 2 latach wytężonej pracy Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków i międzywydziałowego Zespołu, w dniu 27 lutego 2018 r. Rada Miasta Poznania przyjęła uchwałę Nr LXII/1151/VII/2018 w sprawie utworzenia "Parku Kulturowego Stare Miasto" w Poznaniu więcej

Utworzony Park Kulturowy obejmuje swoimi granicami jeden z najcenniejszych kulturowo obszarów - teren lokacyjnego miasta w obrębie murów miejskich, który jest w prawie 97% objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego "Obszar Staromiejski w Poznaniu" (uchwała Rady Miasta Poznania Nr XCIII/1055/III/2002 z dnia 9.07.2002 r.).

Zawarte w zapisach uchwały zasady pozwolą na lepsze wyeksponowanie zabytkowej zabudowy Starego Rynku i otaczających go ulic, ochronę zakomponowanych form zieleni, kamiennych nawierzchni, zabytkowych szyldów i napisów na elewacjach. Regulują kwestie dotyczące lokalizacji i formy ogródków gastronomicznych, reklam i szyldów, a także remontów elewacji, stolarki okiennej i drzwiowej, umieszczania markiz i iluminacji, zgodnie z innymi dokumentami miejskimi oraz wcześniejszą praktyką konserwatorską. Ponadto określają możliwe lokalizacje urządzeń technicznych i telekomunikacyjnych.

Zapisy wejdą w życie 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego. Przedsiębiorcy będą mieli 12 miesięcy na dostosowanie formy szyldów i urządzeń reklamowych do zapisów uchwały.


Podsumowanie konsultacji społecznych

Podsumowanie odbywających się w dniach 1 października - 15 listopada 2017 konsultacji społecznych dotyczących utworzenia Parku Kulturowego na terenie Starego Miasta wraz z raportem znajdą Państwo na stronie Konsultacji społecznych


Zapraszamy na wyjątkową wystawę

W czwartek 23 listopada o godz. 16.00 w pasażu Jana Baptysty Quadro przy Galerii Miejskiej Arsenał Miejski Konserwator Zabytków otworzy wyjątkową wystawę poświęconą Staremu Miastu.

Punktem wyjścia do jej powstania jest uchwała o utworzeniu Parku Kulturowego Stare Miasto, która pozwoli lepiej wyeksponować piękną architekturę tego miejsca, historyczny układ urbanistyczny, zachować kamienne nawierzchni ulic, czy tak charakterystyczne elementy tej przestrzeni jak podcienia staromiejskich kamienic. Na wystawę, tworzoną we współpracy z Towarzystem Krajoznawczym Krajobraz, składa się także wielowątkowa opowieść mieszkańców i bywalców Starego Miasta - opowieść o miejscach, które tworzą unikalną atmosferę tej części Poznania.

Wystawa stanowi jednocześnie podsumowanie działań informacyjno-konsultacyjnych, w ramach których mieszkańcy zabierali głos w sprawie treści uchwały o powołaniu Parku Kulturowego Stare Miasto. Wkrótce zostanie opublikowany raport z tych konsultacji. Sama uchwała wejdzie w życie po przyjęciu jej przez Radę Miasta Poznania w I kwartale 2018 roku, a mieszkańcy i staromiejscy przedsiębiorcy będą mieli rok na wprowadzenie zmian.

Wystawa potrwa do 15 grudnia 2017.


Po spotkaniach

Serdecznie dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy wzięli udział w weekendowych działaniach poświęconych tworzeniu Parku Kulturowego na terenie poznańskiego Starego Miasta.

Przez dwa dni przy Galerii Miejskiej Arsenał działał punkt konsultacyjny. Z tego miejsca wyruszył także sobotni spacer, prowadzony przez pracownice Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, podczas którego zapoznano uczestników z historią ciekawych staromiejskich obiektów oraz prowadzonymi w ostatnich latach pracami konserwatorskimi.

Szczególnie dziękujemy również licznie przybyłym uczestnikom poniedziałkowego spotkania konsultacyjnego. Podczas spotkania przedstawicielki Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków zaprezentowały najważniejsze założenia uchwały o utworzeniu Parku Kulturowym Stare Miasto, oddając następnie głos poznaniakom, w tym - przedsiębiorcom i mieszkańcom obszaru, który zostanie objęty uchwałą.

Wśród pytań i uwag przewijały się te, dotyczące praktycznych aspektów uchwały, między innymi kwestii umieszczania reklam i szyldów na elewacjach i w witrynach, zasad przeprowadzania remontów i renowacji czy sposobu na skuteczne egzekwowanie wprowadzanych przepisów.

Przypominamy, że opinie do projektu uchwały można zgłaszać do 15 listopada - wysyłając maila na adres park_kulturowy@um.poznan.pl lub tradycyjnie w Kancelarii Urzędu Miasta Poznania.


Konsultujemy

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania związane z utworzeniem Parku Kulturowego na terenie Starego Miasta.

W następny weekend 4-5 listopada w godzinach od 11.00 do 16.00 na Starym Rynku stanie punkt konsultacyjny, w którym będzie można zapoznać się z założeniami uchwały.

Z tego miejsca w sobotę 4 listopada o godzinie 12.15 wyruszy spacer, podczas którego pracownicy Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków przedstawią prowadzone na Starym Mieście prace konserwatorskie oraz przykłady dobrych praktyk reklamowych.

Natomiast w poniedziałek 6 listopada o godzinie 17 w Galerii Miejskiej Arsenał odbędzie się spotkanie konsultacyjne na temat zapisów uchwały. Jest to kolejne spotkanie, w których udział może wziąć każdy zainteresowany zmianami w mieście. Szczególnie zapraszamy przedsiębiorców, restauratorów i osoby, których zmiany będą dotyczyć bezpośrednio.

Poza tym przypominamy, że do 15 listopada 2017 r. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków czeka na opinie w sprawie uchwały o utworzeniu Parku Kulturowego, której treść znajduje się zakładce Projekt uchwały. Opinie można składać do Biura MKZ za pośrednictwem Kancelarii UMP lub pod adresem: park_kulturowy@um.poznan.pl


Warsztat projektowy w Galerii Miejskiej Arsenał

Zapraszamy na drugie spotkanie konsultacyjne. Tym razem będzie ono miało formę praktycznego warsztatu projektowego.

Przy wspólnym stole warsztatowym zasiądą mieszkańcy, aktywiści, urzędnicy i przedsiębiorcy, by wcielić się w role miejskich projektantów. W oparciu o zapisy uchwały, pod okiem doświadczonych grafików będą projektować elementy, które znaleźć można na witrynach i dolnych partiach elewacji budynków (takie jak szyldy).

Taka praktyczna praca pomoże lepiej zrozumieć, z jakimi możliwościami i ograniczeniami wiąże się wprowadzenie uchwały w życie. Warsztat będzie także kolejną okazją do skonsultowania jej zapisów.

Zapraszamy 21 października do Galerii Miejskiej Arsenał!

Uwaga! Pracujemy w dwóch grupach, ilość miejsc ograniczona!

Grupa 1 - 10:00 - 13:00

Grupa 2 - 14:00 - 17:00

Zgłoszenia można przesyłać na adres: park_kulturowy@um.poznan.pl

Prosimy w tytule wpisać "warsztat projektowy", a w treści maila podać swoje imię i nazwisko, numer telefonu oraz preferowaną godzinę.


Spotkanie konsultacyjne - przyjdź, posłuchaj, wyraź opinię!

Dzięki powołaniu Parku Kulturowego Stare Miasto budynki, historyczny układ urbanistyczny i krajobraz kulturowy Poznania będą lepiej chronione, a mieszkańcy będą mogli cieszyć się uporządkowaną i zadbaną przestrzenią

Jesteś mieszkańcem zainteresowanym uchwałą lub właścicielem nieruchomości na obszarze Starego Miasta?

Prowadzisz na tym terenie restaurację, kawiarnię, sklep lub inne miejsce o charakterze usługowym?

Chcesz poznać szczegóły uchwały o Parku Kulturowym Stare Miasto?

Przyjdź na spotkanie konsultacyjne, które odbędzie się 17 października, godz. 17:30 w  Sali Białej Urzędu Miasta

Dowiesz się, w jaki sposób nowe regulacje wpłyną na otaczającą cię przestrzeń.

Zobaczysz, jak park kulturowy działa w innych miastach.

Zadasz pytania lub wyrazisz swoją opinię na temat uchwały.

Włączysz się tworzenie okolicznościowej wystawy na temat Starego Miasta.