Polsko-niemiecko-izraelskie sympozjum "Pamięć Przyszłości - Remember the Future"

15.01.2007

"Pamięć Przyszłości - Remember the Future" - to tytuł polsko-niemiecko-izraelskiego sympozjum, które odbędzie się 15 stycznia o godz. 11.00 w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w sali 340.

W sympozjum wezmą udział między innymi: Ilona Dvorak-Cousin (Izrael) - Przewodnicząca polsko-Izraelskiego Towarzystwa, Christian Weber (Berlin) - Pastor ewangelicki pracujący od wielu lat z polsko-niemiecko-izraelską młodzieżą, Jan Samson Altman-Schevitz (Izrael) - Yad Vashem w Jerozolimie, Marian Janusz - nauczyciel j. Niemieckiego, zaangażowany w polsko-niemiecko-izraelski dialog, Bernard Żołyniak - Przewodniczący Forum Kultur w Poznaniu
Sympozjum odbywa się w ramach obchodów X. Dnia Judaizmu.
Jak zmienić tę sytuację? Jak rozmawiać z młodzieżą na temat polsko-niemiecko-żydowskich stosunków? Jak przygotować się do takiej dyskusji? Na te pytanie będą próbowali odpowiedzieć uczestnicy sympozjum."Pamięć przyszłości" ma na celu zaprezentowanie szerszemu gronu nauczycieli, pedagogów, wychowawców i rodziców, w jaki sposób organizować polsko-niemiecko-izraelskiego spotkania i prowadzić dyskusje na trudne tematy, bez podjęcia, których, jakiekolwiek zmiany w wzajemnych stosunkach są niemożliwe. Jedyną metodą na problemy między tymi narodami jest otwarta i szeroka dyskusja oraz dobrze przygotowana i przeprowadzona wymiana młodzieży.
Podczas sympozjum zostanie zaprezentowany film dokumentalno-edukacyjny na temat polsko-niemiecko-izraelskiego spotkania, które odbyło się w październiku tego roku. Będzie to premiera tego filmu. Na podium dyskusyjnym zasiądzie młodzież z Polski, Izraela i Niemiec oraz pedagodzy wymiany międzynarodowej, jak również zaproszeni goście.
Punktem wyjścia do tego sympozjum jest tegoroczne spotkanie Polaków, Niemców i Żydów, którzy podczas dwutygodniowego wspólnego pobytu w Berlinie, Auschwitz i Krakowie dyskutowali na najbardziej trudne tematy, dotyczące tych trzech narodów. Różnorodność perspektyw oraz predyspozycji indywidualnych i społecznych Niemców, Polaków i Izraelczyków to razem z historią centralny impuls do podjęcia tej dyskusji.
Celem sympozjum jest również uświadomienie sobie stanu polsko-niemiecko-żydowskich problemów oraz zdanie sobie sprawy z tego, że jeśli nie zaczniemy już dziś otwarcie dyskutować na drażniące nas tematy, to możemy na długo utkwić w "beznadziejnej symbiozie" powierzchownego rozumienia się i wzajemnej wymuszonej akceptacji.

Zobacz www.wsnhid.pl