Barbara Zachwieja Krościenko n/D

Wystawa pokonkursowa pt."Dziecko"

2007-06-01 ( piątek ) – 2007-06-30 ( sobota )
Siedziba WBPiCAK, ul. Prusa 3, Poznań

To już piąta edycja tego niezwykłego konkursu fotograficznego, od lat cieszącego się niesłabnącym zainteresowaniem. W tym roku nadesłano około 1000 prac, z czego do wystawy jury 120 fotografii. I miejsce zajęła fotografia Artura Łobodzińskiego z Rzeszowa.

Jury pracowało w składzie: Wojciech Beszterda (ZPAF) - przewodniczący, Elizeusz Cieślik (Fotoklub RP), Marianna Michałowska (UAM) Władysław Nielipiński (WBP i CAK w Poznaniu) - sekretarz.

O tym, że dokonanie wyboru nie było wcale proste najlepiej świadczą słowa Marianny Michałowskiej:

"Zostaliśmy (pozwolę sobie napisać w imieniu całego jury) postawieni przed pytaniem, jakich kryteriów mamy użyć do oceny fotografii dzieci? Uznaliśmy, że konkurs fotograficzny nie powinien być jedynie albumem rodzinnym lub przesłodzoną pocztówką. Fotografia dziecka zastawia na nas emocjonalną pułapkę. Estetyczne kryteria - układ formalny i kompozycyjny, tak istotny w każdej fotografii tutaj zostają przytłoczone samą osobą portretowanego. Ot, dziecko ładnie się uśmiechnie i mamy "fajną fotkę". Nie chodzi jednak o to, by oceniać urodę lub egzotyczny urok sfotografowanych dzieci, lecz sam zamysł autorów tych zdjęć. Nam, oceniającym setki prac nadesłanych na konkurs pozór ładności nie wystarczał. Szukaliśmy zdjęć, z których wyłoni się jakaś opowieść o świecie, w którym dziecko żyje. Aby taki efekt uzyskać trzeba na chwilę wyjść z roli rodzica, babci czy dziadka i spojrzeć z dystansem fotografa."

Pełna lista nagrodzonych prac na stronach: http://www.wbp.poznan.pl/strony/2/p/249.php

Wernisaż wystawy 1 czerwca, godz. 11.00, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury, Poznań, ul. Prusa 3.